پایان نامه درمورد
رسول خدا (ص)، نهج البلاغه پایان نامه ها

نبودی) هر آینه از اطراف تو متفرق می‌گشتند (و تو در راه انجام تبلیغ دین اسلام ناموفق می‌ماندی) پس (ای پیامبر به علت نافرمانیهای مسلمانان ” در جنگ احد”) آنها را مورد عفو و بخشش قرار بده و برای آنها طلب آمرزش کن و با آنها مشورت نما و اما هرگاه تصمیم بر کاری گرفتی، بر خدا توکل کن که خداوند توکل‌کنندگان را دوست دارد .
در توضیح این آیه اینکه: بعد از عدم اطاعت از دستور پیامبر در جنگ احد و فرار عده‌ای از مسلمانان و تنها گذاشتن پیامبر اکرم (ص) که منجر به زخمی شدن حضرت گردید این آیات در مورد آن عده‌ای که اطاعت نکرده و از دستورات پیامبر گرامی سرپیچی و فرار را ترجیح داده‌اند و پیامبر اکرم(ص) و امیرالمومنین علی علیه السلام را تنها گذاشتند نازل گردید و این آیه بیانگر رحمت واسعه خداوند متعال و سفارش پروردگار در مورد طلب عفو، بخشش و حتی گرفتن مشاوره از افرادی که مطیع دستور نبوده‌اند نازل گردید.
او ترا بهتر از تو داند حال تو چه گردی بگرد هزل و محال
قایل او بس تو گنگ باش و مگوی طالب او بس تو لنگ باش و مپوی
تو مگو درد دل که او گوید تو مجو مر ورا که او جوید
گر گناهی همی کنی اکنون آن گناه از دو حال نیست برون
گر ندانی که می بداند حق گویمت اینت کافر مطلق
ور بدانی که می بداند و پس می کنی اینت شوخ دیده و خس
خود گرفتم کیست محرم نیست حق بداند،حق از کسی کم نیست
عفو او گیرم ار بپوشاند نه ز تو علمش آن همی داند
توبه کن زین شنیع کردارت ور نه بینی بروز دیدارت
نفس خود را میان حالت خویش غرقه در قلزم خجالت خویش151
در سیره ائمه معصومین (علیهم السلام) جلوه‌هاى فراوانى از این مطلب به چشم می‌خورد. در این قسمت به بخشی از آن اشاره می‌کنیم که اثبات کننده جایگاه والای بخشش در زندگی ایشان است.
رسول خدا (ص) می‌فرماید: هر گاه خشمی برای شما پیش آمد، با عفو و گذشت آن را از خود دور کنید، زیرا در روز قیامت منادیی ندا می دهد: هر که به گردن خدا مزدی دارد، برخیزد و کسی جز بخشایندگان برنخیزند، آیا نشنیده اید که خدای متعال فرمود: پس هر که گذشت کند و آشتی ورزد، مزدش با خداست.152
عفو و بخشش در نهج البلاغه
نامه 23: امام علی (ع) پیش از وفاتش در وصیتی ترغیب به عفو و گذشت از ابن ملجم می‎فرمایند:
اگر زنده بمانم،


دیدگاهتان را بنویسید