مفهوم توسعه و توسعه بازار مقاله

مفهوم توسعه و توسعه بازار

توسعه در لغت به معنای رشد تدریجی در جهت پیشرفته‌ترشدن، قدرتمندترشدن و حتی بزرگ‌ترشدن است. (فرهنگ لغات آکسفورد، 2001). یکی از روشهای منطقی رشد، ایجاد بازارهای جدید از طریق کپی برداری از عملیات کسب و کار با تغییرات جزئی سازگار با محصولات فعلی می باشد. در توسعه بازار، می توان از همان تخصص و تکنولوژی و گاهی حتی همان کارخانه و تسهیلات عملیاتی استفاده کرد. بنابراین، امکان بالقوه ای برای هم افزایی و کاهش در امر سرمایه گذاری و هزینه های عملیاتی وجود دارد. به طور حتم، توسعه ی بازار بر این فرض قرار دارد که کسب وکار به طور موفق به کار خود ادامه دهد و در این تعریف هیچ جایی برای شکست یا متوسط بودن وجود ندارد. برای توسعه ی بازار می توان از دو روش استفاده کرد:

2-1-4-1- توسعه جغرافیایی:

برای توسعه جغرافیایی، نیاز است که یک عملیات منطقه ای به یک عملیات ملی تغییر کند. حرکت از یک منطقه به منطقه دیگر یا توسعه از یک کشور به کشور دیگر نیز شامل توسعه ی جغرافیایی می باشد. مک دونالدر و کوکاکولا ازجمله شرکتهایی هستند که محصولات خود را به صورت موفقیت آمیزی به کشورهای دیگر صادر می کنند. ساموئل آدامز[1] و دیگران، شرکت خود را از بازار محلی به بازار منطقه ای، بازار ملی و سپس به بازار جهانی گسترش دادند.

2-1-4-2- توسعه قسمت های جدید بازار:

یک شرکت می تواند با ورود به قسمت های جدید بازا رشد کند. به طور حتم، راه های متعددی برای تعریف بازار هدف و مسیرهای رشد وجود دارد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نقش عوامل مدیریتی در جذب منابع

الف)- کاربرد

کسی که محصول را استفاده نمی کند، به عنوان یک هدف مناسب محسوب می شود.

 

ب)- کانال توزیع

یک شرکت می تواند با گشودن دومین یا سومین کانال توزیع به قسمت های جدید بازار وارد شود.

ج)- سن

شامپوی بچه جانسون اند جانسون[2]، رو به افول رفته بود تا زمانی که شرکت به بزرگسالانی که به طور مکرر موی سر خود را می شستند، توجه کرد.

د)- برتری ویژ گی

یک شرکت خط تولیدش را توسعه می دهد تا بتواند تجهیرات دقیق تری تولید کند و نیازهای بخش های دیگر بازار را که به دقت بیشتری نیاز دارد، تامین کند.

یک عامل کلیدی جهت کشف بازارهای جدید، توجه به متغیرهای بخش های مختلف بازار است. گاهی اوقات توجه به بازارها، حتی با روشی متفاوت نمی تواند قسمت مفیدی از بازار را پوشش دهد. این امر به خصوص برای شناسایی قسمت های مختلف بازار که به درستی به کار گرفته نشده است، می تواند مفید باشد. به طور کلی بخش های مختلف بازار باید مورد بررسی قرار گیرد و تا جایی که برای نام تجاری مورد نظر، ارزش وجود دارد، عرضه محصولات صورت گیرد. ورود به بازارهای جدید، بدون فراهم کردن ارزش افزوده برای آنها، بسیار خطرناک می باشد(آکر، 1386، 293-292).

[1]– Samuel Adams

[2]– Johnson & Johnson

دسته‌ها: مقاله