اسفناج برای بیماران کلیوی خوب است یا بد؟ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

:
اسفناج واسه بیماران کلیوی خوبه یا بد؟

:

سایت رژیم سلامتی: اسفناج شامل اگزالات استسبزیجات دارای برگ سبز و دیگه غذاهای گیاهی واسه سلامت بسیار محبوب هستن با این حال، خیلی از این غذاها هم شامل ضد مغذی به نام اگزالات (اسید اگزالیک) هستن پس آدمایی که تمایل به تشکیل سنگ کلیه دارن ممکنه از یه رژیم غذایی کم اگزالات بهره مند شن. این مقاله مفصل در مورد اگزالات و اثرات سلامتی توضیح میده.
 
اگزالات چیه؟
اگزالات، هم اینکه اسید اگزالیک نامیده می شه و یه اسید آلی موجود در خیلی از گیاهانه. که عبارت از سبزیجات، سبزیجات برگدار، میوه، کاکائو، آجیل و دانه س.

بدن شما می تونه اگزالات رو خود تولید و یا از مواد غذایی به دست آورد ویتامین C هم هنگام متابولیزه شدن می تونه به اگزالات تبدیل می شه.
وقتی که مصرف می شه اگزالات می تونه به مواد معدنی وصل و به شکل ترکیباتی از جمله اگزالات کلسیم و اگزالات آهن در بیاد این بیشترً در روده بزرگ اتفاق می افته اما هم اینکه می تونه در کلیه ها و بقیه قسمتای دستگاه ادراری اتفاق بیفته.
اگزالات می تونه جذب مواد معدنی رو کم کنه
یکی از نگرانیای سلامتی اصلی در مورد اگزالات اینه که اگزالات می تونه به مواد معدنی در روده وصل شده و از جذب اونا در بدن جلوگیری کنه. مثلا، اسفناج پر از کلسیم و اگزالاته که مانع خیلی از جذب کلسیم در بدن می شه.
خوردن فیبر و اگزالات با هم ممکنه بیشتر مانع جذب مواد غذایی شه. با این وجود، این مهمه که یادتون باشه که تنها بعضی از مواد معدنی در مواد غذایی ما به اگزالات وصل می شن.
حتی اگه جذب کلسیم از اسفناج کم میشه جذب کلسیم از شیر اگه شیر و اسفناج با هم هم مصرف شه تحت تاثیر قرار نمی گیره.
اگزالات ممکنه به سنگ کلیه کمک کنه
معمولا، کلسیم و مقدار کمی از اگزالات در دستگاه ادراری در هر زمان موجود هستن اما اونا باقی می مونه و باعث هیچ مشکلی نیستن. با این حال، بعضی وقتا اونا به شکل کریستال وصل می شن در بعضی افراد، این بلورها مخصوصا وقتی که اگزالات بالا هستش و حجم ادرار کمه می تونه به تشکیل سنگ منجر شه .
سنگای کوچیک بیشتر هیچ مشکلی ایجاد نمی کنه اما سنگای بزرگ می تونه دلیل درد شدید، تهوع و خون در ادرار هنگام حرکت از راه دستگاه ادراری شه. هر چند شکلای جور واجور دیگری از سنگ کلیه هست ولی حدود ۸۰ درصد سنگا از اگزالات کلسیم ساخته شده.
به خاطر همین، ممکنه به آدمایی که سنگ کلیه داشتن پیشنهاد شه مصرف غذاهای پر اگزالات خود رو به کمترین حد ممکن برسانند. با این حال، دلیل این که در افراد دارای سنگ کلیه در وعده غذایی اگزالات، بیشتر از مقدار پیشنهاد شده محدود نمی شه اینه که خیلی از اگزالات موجود در ادرار، به جای جذب شدن از مواد غذایی، به وسیله بدن تولید می شه.
بیشتر اورولوژیستا الان تنها یه رژیم غذایی کم اگزالات ( کمتر از ۵۰ میلی گرم در روز ) رو واسه مریضایی که دارای سطوح بالایی از اگزالات در ادرار هستن تجویز می کنن.
اگزالات چه مشکلات دیگری رو باعث می شه؟
بعضی ادعا می کنن که مصرف اگزالات بالا ممکنه با پیشرفت اوتیسم در رابطه باشه. یه سریای دیگه می گن اگزالات ممکنه به ولوودینیا ، درد واژن غیر قابل توضیح طولانی در رابطه باشه.
براساس یافته های این تحقیق، محققان می گن که به احتمال زیاد هیچکدام از این مشکلات رو اگزالات رژیم غذایی باعث نشده. با این حال، وقتی که ۵۹ زن با ولوادینیا ( درد و سوزش فرج ) با یه رژیم غذایی و مکمل کلسیم کم اگزالات تحت درمان قرار گرفتن نزدیک به یه چهارم از اونا بهبود در علائم رو تجربه کردن.
خیلی از غذاهای دارای اگزالات خیلی سالم هستن
بعضی از طرفداران رژیمای غذایی کم اگزالات می گن بهتره مواد غذایی غنی از اگزالات مصرف نشه چون که اونا ممکن اثرات سلامت منفی داشته باشه. با این حال، ساده نیس خیلی از این غذاهای سالم شامل آنتی اکسیدان مهم، فیبر و بقیه مواد مغذی هستن. پس، این یه ایده خوب نیس که بیشتر مردم خوردن غذاهای با اگزالات بالا رو به طور کامل متوقف کنه.

روده شما جذب اکسالات رو تعیین می کنه
بعضی از اگزالات که می خورید می تونه به وسیله باکتری روده قبل از اتصال به مواد معدنی شکسته شه. یکی از اونا، اگزالاباکتر فرامیجنسه که از منبع انرژی استفاده می کنه این به طور زیادی اندازه جذب بدن شما رو کم می کنه.
با این حال، بعضی از مردم خیلی از این باکتریا رو در روده خود رو ندارن آنتی بیوتیک تعداد کلنی O. formigenes  رو کم می کنه تحقیقات نشون دادن که افراد گرفتار به مریضی التهابی روده در خطر دچار شدن به سنگ کلیه هستن.
به طور مشابه، افزایش اندازه اگزالات در ادرار مریضایی با جراحی بای پس معده و یا جراحیای منتهی به تغییر کارکرد روده ،کشف شده. این نشون میده که آدمایی که آنتی بیوتیک واسه مشکل روده گرفتن ممکنه از یه رژیم غذایی کم اگزالات بیشتر بهره مند شن.
غذاهای پر اگزالات
اگزالات در تقریباً در تموم گیاهان پیدا میشه اما بعضی از گیاهان شامل مقادیر بسیار بالا در حالی که یه سریای دیگه بسیار هستن غذاهای حیوونی شامل تنها مقدار خیلی کم. اگزالاته.
غذاهای پر اگزالات (۱۰۰-۹۰۰ میلی گرم در هر وعده ) عبارتند از:
– چغندر سبز
– ریواس
– اسفناج
– چغندرها
– برگ چغندر
– کاسنی فرنگی
– پودر کاکائو
– کلم پیچ
– سیب زمینیای شیرین
– بادام زمینی
– شلغم
– میوه ستاره
چیجوری یه رژیم غذایی کم اگزالات داشته باشیم
آدمایی که در رژیمای غذایی کم اگزالات واسه سنگ کلیه قرار داده شدن معمولا دستور خوردن کمتر از ۵۰ میلی گرم از اونو در هر روز دارن.
اینجا چند راهنمایی در مورد یه رژیم غذایی کم اگزالات آورده می شه:
اگزالات رو به ۵۰ میلی گرم در روز محدود کنین:  شکلای جور واجور منابع مغذی حیوونی و گیاهان در اگزالات خیلی کم رو از این لیست مواد غذاییه انتخاب کنین. سبزیجات غنی از اگزالات رو بجوشونین: جوشوندن سبزیجات بسته به نوع سبزی می تونه اگزالات رو ۳۰٪ تا ٪ کم کنه.
مقدار زیادی آب بخورین: هدف واسه دست کم ۲  لیتر در روزه اگه شما سنگ کلیه دارین به اندازه کافی  بخورین تا دست کم ۲.۵ لیتر ادرار در روز داشته باشین.
به اندازه کافی کلسیم مصرف کنین کلسیم در روده به اگزالات وصل می شه و دلیل کاهش مقدار جذب در بدن می شه پس تلاش کنین به مورد ۸۰۰ – ۱۲۰۰ کلسیم میلی گرم در روز استفاده کنین.
مواد غذایی با کلسیم بالا و پایین در اگزالات عبارتند از:
– پنیر
– ماست ساده
– مواد غذایی کنسرو ماهی با استخون
– کلم بوک چوی ( کلم چینی)
– کلم بروکلی

منبع : برترینا

منبع :