اسفرزه چیست+روش استفاده | تغذیه سالم

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

اسفرزه چیه+روش استفاده

اسفرزه یه شکل از فیبر ساخته شده از پوسته تخم گیاه Plantago psylliumه که با نام اینم معروف ispaghulaه. اسفرزه معمولا به عنوان ملین شناخته می شه. با این حال، تحقیقات نشون میده که مصرف اسفرزه واسه خیلی از نقاط بدن آدم، از جمله قلب و پانکراس خوبه.

خواص اسفرزه چیه؟

– اسفرزه یه کمپلکس ملینه. این به این معنیه که آب روده رو جذب می کنه و حرکات روده ای رو بسیار ساده تر می کنه. هم اینکه به افزایش نظم و کاهش نفخ شکم کمک می کنه. اسفرزه رو میشه ملین واسه کاهش یبوست استفاده کرد. هم اینکه می تونه به رژیم غذایی شما واسه نظم و سلامت کلی گوارش اضافه بشه.

– افراد گرفتار به سندرم روده تحریک پذیر و مریضی کرون همیشه دستشوییای دراز مدت می رن. یافته های تحقیقات در مورد تاثیر اسفرزه نشون میده در درمان این بیماریا مناسبه. 

– اسفرزه یه پرویبیوتیکه – ماده ای که واسه کلونیای سالم پروبیوتیکا واسه رشد در روده استفاده می شه. کلنی سالم باکتری خوب در سیستم گوارش واسه کارکرد سیستم ایمنی سالم لازمه. بدن شما قادر به مقابله با عفونت، کاهش التهاب و حفظ بافت و سلولای سالمه.

– بعضی تحقیقات نشون داده که مصرف ۷.۹ گرم اسفرزه در روز (هم اینکه یا منهای ۳.۶ گرم) با پروبیوتیک یه راه امن و موثر واسه درمان مریضی کرونه. با این حال، یافته های دیگه نشون میده فیبر محلول مانند اسفرزه می تونه نشونه هایی رو بدتر کنه.

– علاوه بر حرکات منظم روده و مدیریت مریضی طولانی، اسفرزه توانایی نرم کردن مدفوع رو داره. اسفرزه می تونه از مشکلات یبوستواسه درمان یبوست چه بخوریم ) مانند هموروئید و شکافای مقعد جلوگیری کنه.

بقیه خواص اسفرزه

 سلامت قلب

 • تحقیقات نشون داده که مصرف فیبر محلول میتونه به مردم کمک کنه تا اندازه کلسترول خود رو کنترل کنن. تنظیم کلسترول مناسب واسه همه مهمه، اما واسه افراد بالای ۵۰ سال حیاتیه. یه مطالعه نشون میده که دست کم ۶ هفته مصرف روزانه اسفرزه یه راه موثر واسه افراد چاق واسه کاهش چربی خون با مشکلات جانبی بسیار کمه.
 • اگه به شما گفته شده که باید مراقب کلسترول خود باشین، اگه می خواین اسفرزه رو به رژیم غذایی کم چرب و کم کلسترول خود اضافه کنین، با دکتر خود مشورت کنین.
 • کلسترول بالا تنها یه رژیم غذایی نامناسبه که می تونه قلب شما رو تحت تاثیر بذاره. تحقیقات زیاد نشون داده که فیبرهایی مانند اسفرزه، که به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم مصرف می شن، می تونن به کاهش خطر دچار شدن به بیماریای قلبی کمک کنن. اسفرزه می تونه قلب شما رو با کاهش فشار خون، افزایش سطح چربی و تقویت عضلات قلب، تحت تاثیر بذاره.

کاهش وزن

– نگهداری وزن سالم واسه خیلی از افراد، مخصوصا آدمایی که دارای مریضی طولانی مانند دیابت (بخونین: قند خون نرمال چنده؟) هستن، نگرانی بزرگیه. اسفرزه علاوه بر این که واسه قلب و سطح قند خون شما مناسبه، به کاهش وزن هم کمک می کنه.

– از اونجا که اسفرزه مایع رو در بدن شما جذب می کنه، باعث احساس پری می شه. این ماده به کنترل اندازه غذائی که می خورید کمک می کنه. اگه می خواین وزن خود رو کم کنین، با دکتر خود در مورد امکان مصرف اسفرزه صحبت کنین.

دیابت

– آدمایی که گرفتار به دیابت هستن، واسه حفظ تعادل سالم انسولین و قند خون (گلوکز)، دائم مراقب رژیم غذایی خود هستن. بعضی تحقیقات نشون دادن که فیبرهایی مانند اسفرزه می تونن به حفظ تعادل گلیسمی سالم کمک کنن.

– یه مطالعه نشون داد که مصرف ۵ گرم اسفرزه دو بار در روز می تونه به بیماران گرفتار به دیابت نوع ۲ در کنترل قند خون کمک کنه. مطالعه دیگری در مورد افراد گرفتار به دیابت نوع ۲ نتیجه های برابری یافت کرد، اما تأکید کرد که درمان به وسیله اسفرزه باید به فرد آموزش داده شه.

چگونگی مصرف اسفرزه

بیشتر در شکل پودر یا ویفر مصرف می شه. هم اینکه در کپسول، گرانول و مایع هست. این عنصر اصلی در خیلی از مواد ملین هست، از جمله:

 • متاموسیل
 • Fiberall
 • پسیلیوم
 • فیبر روزانه Maalox
 • Uni-Laxative

هنگام مصرف هر کدوم از این داروها، دستورالعملای بسته بندی رو دنبال کنین. یادتون باشه که یکی از عاملای اصلی چگونگی روان شدن اسفرزه در روده کوچیک، توانایی اون واسه جذب مایعه، پس مطمئن شید که روزانه مقدار زیادی آب (دست کم ۸ لیوان)  مصرف می کنین. از مصرف داروهای ملین تا دو ساعت بعد از مصرف بقیه داروها دوری شه.

نکتهایی در مورد مصرف اسفرزه:

خارش واژن

 •  اونو با عناب در آب بچسبونین و آب اونو صبح ناشتا بخورین و با آب اون بدن رو هم بشورید خارش واژن رو برطرف می سازه.

سوزاک

 • آب دم کرده اونو بخورین، مدره و واسه سوزاک ( بهترین دارو واسه درمان سوزاک) به درد بخور هستش.

سنگ کیسه صفرا

 • ۲۰ گرم تو یه لیوان آب جوشونده و ۴ روز تکرار شه دافع سنگ کیسه صفرا است.

افزایش اشتها

 • اگه اسفرزه رو با تخم شربتی و خاکشیر (هر کدوم ۱۰۰ گرم) ترکیب کرده و هر روز یه قاشق سوپخوری اونو در ۲ لیوان آب حل کرده مصرف کنیم واسه رفع خارش تن و تصفیه خون و بازشدن اشتها خوبه.

اسهال خونی

 • هر روز صبح، ظهر و شب هر بار یه قاشق شربت خوری از اونو تو یه فنجون آبجوش بریزین بعد با نبات شیرین کرده بخورین، اسهال خونی رو درمان می کنه، از خونریزی زیاد و قاعدگی جلوگیری می کنه. اونو بو بدین و هر روز بخورین. اسهالهای طولانی و طولانی رو درمان می کنه.

گلو درد

 • لعاب اونو دائم در گلو قرقره کنین و هم جرعه جرعه بخورین، گلودرد ( گلو درد بدون علائم سرماخوردگی، دلیل چیه؟) رو درمان می کنه.

سوختگی و تاول

 • اگه آب اون دردهان نگه دارین برفک و سوختگی و تاول و زخمهای دهن رادرمان می کنه. اونو بکوبید، بعد با سرکه خمیر کرده و هر روز صبح و شب روی محل ضماد بذارین سالک رو درمان می کنه.

جفت و جور و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir