اسفرزه: از لاغری تا کاهش قند خون | طب ایرانی

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

خواص اسفرزه به لاغری ختم نمی شه. این تخمها می تونن روده ها رو تمیز کنن، قند خون رو کم کنن، یبوست و اسهال رو درمان کنن و چیزای دیگه ای به جز اینا.

اسفرزه گیاهی برآمده از آسیا، اروپا و افریقای شمالیه. تخمه اسفرزه خواص فوق العاده ای داره. این دانه های کوچیک در آب حل شده و ۱۰ برابر اندازه خود حجیم و لعاب دار می شن.

می گن که غلاف یا پوشش خارجی این تخمهای ریز باعث لاغری می شه. البته خواص اسفرزه به لاغری ختم نمی شه. این تخمها می تونن روده ها رو تمیز کنن، قند خون رو کم کنن، یبوست و اسهال رو درمان کنن و چیزای دیگه ای به جز اینا. در این مطلب علاوه بر اثر اون در کاهش وزن، گوشه ای از خواص دیگش رو هم بررسی می کنیم. لطفاً با ما همراه باشین.
 
اسفرزه چیجوری لاغر می کنه؟
غلاف تخمه اسفرزه مستقیما باعث چربی سوزی نمی شه. در واقع این دانه های کوچیک باعث کم شدن اندازه چربیای جذب شده به وسیله بدن می شن. به خاطر اینکه می تونن مواد غذایی مصرف شده رو خیلی زود از بدن خارج کنن. در نتیجه بدن زمان کمی واسه جذب چربی بیشتر داره.

غلاف یا همون پوشش تخم اسفرزه هم اینکه با بهبود هضم مواد غذایی و بدون جذب زیاد اونا و هم اینکه کمک به پاک سازی بدن و حجیم شدن در معده به لاغری کمک می کنه. حجیم شدن اسفرزه داخل معده باعث ایجاد احساس سیری دراز مدت شده و سیستم گوارشی از اون واسه دفع هرچه بیشتر مواد چرب و توکسینا استفاده می کنه. با این وجود باید بدونین که مصرف اسفرزه به تنهایی واسه کاهش وزن و لاغری کافی نیس. در کنار مصرف این دانه های ریز باید تعادل غذایی رو رعایت کرده و ورزش کنین.

می تونین از تخم یا پودر اسفرزه به عنوان مکملی واسه لاغری استفاده کنین. واسه این کار کافیه که ده تا بیست دقیقه قبل از غذا اونو استفاده کنین. اسفرزه پر از فیبرهای غذاییه و بهتره در اول به اندازه کم مصرف شه. معمولاً روی پودر اسفرزه اندازه مصرف اونم ذکر می شه. در اول نصف این اندازه ذکرشده رو با یه لیوان بزرگ شیر یا آب میوه خونگی بدون قند اضافه، مخلوط کرده و بخورین. می تونین اندازه مصرفتون رو به مرور و در عرض ۳ هفته بیشتر کنین. اگه از قرصای اسفرزه استفاده می کنین اونو نیم ساعت قبل از غذا با یه لیوان بزرگ آب بخورین.
 
اسفرزه واسه تمیزی بدن از ضایعات تلنبار شده
غلاف تخمهای اسفرزه به دفع ضایعات قدیمی که حدود ۲ تا ۵ کیلو از وزن بدن هر فردی رو تشکیل میدن کمک می کنه. اگه شما به طور مرتب اسفرزه استفاده کنین به بدنتون کمک می کنین که از شر ضایعات و مواد زائد انباشته در اون خلاص شه. در نتیجه احساس سبکی زیادی می کنین و اندازه دور شکمتون کوچیک تر می شه.
 
اسفرزه واسه تمیزی کولون
اثر تمیزکنندگی اسفرزه بسیار بالاست طوری که می تونه باعث تمیزی چشم گیر کولون شه. مصرف تخمه اسفرزه باعث دفع ضایعات، احساس سبکی و کنترل مشکلات مربوط به روده ها یعنی یبوست، سندرم روده ی تحریک پذیر و اسهال می شه. این دانه های ریز واسه آدمایی که از هموروئید یا همون بواسیر رنج می برن هم خوبه. می تونین اندازه و روش مصرف اونو از عطار یا داروساز سوال کنین.

اسفرزه واسه کاهش قند خون
اسفرزه با اون قد و قواره کوچکش میتونه اندازه قند خون، اندازه انسولین، اندازه کلسترول بد خون و خطر دچار شدن به مریضیای قلبی عروقی رو کم کنه. یافته های تحقیقات نشون میدن مواد غذایی پر از فیبرهای غذایی به کم شدن اندازه قند خون و انسولین دیابتیا کمک می کنه. از اونجایی که غلاف اسفرزه هم پر از فیبرهای غذاییه مصرف اون واسه کاهش قند خون و انسولین پیشنهاد می شه. یافته های تحقیقات هم اینکه نشون میدن که اندازه بالای فیبرهای غذایی روی اندازه کلسترول خون هم اثر گذاشته و باعث کاهش اون می شه. در نتیجه اسفرزه هم می تونه کلسترول بد خون رو کاهش داده و خطر دچار شدن به مریضیای قلبی عروقی رو هم کم کنه.
 

 اسفرزه واسه مقابله با یبوست و اسهال
فیبرهای موجود در غلاف تخمه اسفرزه واسه بهبود یبوست و با این وجود اسهال خوبه. از این دانه های ریز هم اینکه واسه درمان هموروئید (بواسیر) و مریضیای دیگه روده ها هم می شه استفاده کرد.

یافته های تحقیقای زیاد نشون میده که مخلوط کردن اسفرزه با آب باعث حجیم و لعاب دار شدن این دانه های ریز می شه که به حرکت و انقباض بیشتر روده ها کمک کرده و مدفوع رو از سیستم گوارش خارج می سازه. در کشورای آسیایی و اروپایی و آمریکایی از این دانه های ریز به عنوان ملین استفاده می شه.

در مورد اسهال باید بگیم که اسفرزه به طور قابل توجه ای آب داخل لوله گوارش رو میگیره و مدفوع رو سفت تر کرده و به آرومی عبور میده.

 توجه توجه
* سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده که مصرف کشکی و هردم بیل و ناجور اسفرزه (مثلا بدون نوشیدن آب کافی، واسه افراد آلرژیک به اسفرزه و هم اینکه آدمایی که قبلاً جراحی روده انجام دادن) می تونه باعث انسداد مری، تنگی نفس و آسفیکسی یا خفگی در جنین و نوزاد شه.

* یافته های تحقیق آمریکایی نشون میده در مصرف مکمل فیبرهای اسفرزه در مریضایی با سابقه آدنوم کولورکتال، باعث شدید شدن و برگشت مریضی می شه. واسه پیشگیری از مشکلات مشکلات بعد از مصرف اسفرزه پیشنهاد می شه که به همراه اون آب زیادی بخورین. نوشیدن یه لیوان آب بعد از مصرف اسفرزه از حجیم شدن این دانه ها در گلو جلوگیری می کنه.

* آدمایی که از مشکلاتی مانند نفخ، گاز معده و درد معده رنج می برن پیشنهاد می شه که در اول با مصرف کم اسفرزه شروع کنن.

* اگه بعد از مصرف اسفرزه دچار تپش قلب، سرگیجه یا خون در مدفوع شدید مصرف اونو قطع و به دکتر مراجعه کنین.

* به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مصرف مکمل اسفرزه می تونه در جذب بعضی از داروها مانند داروهای ضدافسردگی، ضد صرع، ضد دیابت و بعضی از داروهایی که واسه مشکلات قلبی یا کاهش چربی خون تجویز می شن مشکل بسازن. اگه داروی خاصی مصرف می کنین نباید از مکمل اسفرزه استفاده کنین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مصرف اسفرزه باید دست کم دو تا ۴ ساعت قبل از داورهای دیگه باشه.

* اگه از مریضیای کلیوی رنج می برید قبل از مصرف اسفرزه حتماً با پزشکتون مشورت کنین.منبع:tebyan.net

جمع آوری سلامت اکاایران