اسطوخودوس | طب ایرانی

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

فواید گیاه اسطوخودوس و عکسایی از این گیاه

خواص اسطوخودوس

خواص اسطوخودوس

اسطوخودوس

نام علمی Lavandula stoechas L

کلیات گیاه شناسی گیاهیه از خانوادهLabiatea))که برگا و قسمت سبز گیاه دارای اسانس روغنی فراره. اسطوخودوس گیاهیه چند ساله به شکل بوته کوچیک به بلندی نیم متر خیلی پرشاخه، ساقه های اون ۴گوشه، برگای اون دراز، دوطرفه، پوشیده از کرک سفید پنبه ای. برگای اون که در بهار ظاهر می شه به رنگ بنفش تیره به صورت سنبله. اسطوخودوس دارای برگا و کرکای معطره. میوهٔ این گیاه ۴ فندقه ایه و هر کدوم از اونا هم پس از رسیدن، شکل بیضوی و رنگ قهوه ای شفاف پیدا می کن. در سطح میوه ۳ زائده مشخص پیدا می شه. از کلیه قسمتای این گیاه مخصوصا شاخه های برگدار اون بوی قوی ولی مطبوع استشام می شه. ظاهر زیبایی که گیاه پس از گل دادن پیدا می کنه باعث می شه در بعضی نواحی مبادرت به پرورش اون به عنوان یه گیاه زینتی شه. قسمت مورد استفاده این گیاه سرشاخهای برگدار و گل دار اون هستش که علاوه بر مصارف درمانی، اسانس گیری به عمل میاد.

ترکیبات شیمیایی اسانس اسطوخودوس، مرکب از یه جور ستن (با بوی کامفر و نعناع) سینئول، الکل و لینالوله.

خواص دارویی

اسطوخودوس اثر مقوی در رفع آسم و نزله داره.
اسانس اون بند آورندهٔ خون و ضد عفونی کننده است.
از اون به حالت رقیق شده، در پانسمان زخم ها و جراحات استفاده به عمل میاد.
در میان همه روغنای فرار، مطمئنا خواص روغن فرار از اسطوخودوس دارای بیشترین تنوع بوده و طیف خیلی از ویژگیا از جمله مسکن، ضد افسردگی، ضد عفونی کننده، باکتری کش، ضد احتقان، کاهندهٔ فشار خون، دافع حشرات، آروم بخش و ضد کرم رو داراس.
محلل و بازکننده گرفتگی هاست.
مقوی بدن و قوای دماغی و تفکر و هم اینکه مقوی احشا و آلات داخل شکم و مفرحه.
واسه بیماریای سینه، سرفه، ورمای نزله ای و زکام خوبه.
خاصیت مسهلی داره.
اخلاط سودای و بلغمی و فاسد شده رو دفع می کنه.
واسه بیماریای کبدی و طحال و مجاری ادرار خوبه

لاواندولا، اسطوقدوس، اسطوخدوس، سرده ای مشتمل از ۲۵ تا ۳۰ گونه جور واجور از دسته گیاهان گلدار و از خونواده نعنائیانه. اسطوخودوس گلای کوچیک خوشه ای آبی یا قرمز سیر تا بنفش داره و ارتفاعش در حدود ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتره. برگش مثل برگ صعتر و از اون درازتر و باریکتر و ساقش واحد و باریک و بی شاخ و در قد کمتر از شبری و قبهٔ اون متراکم از اجزاء مثل جو و بی تخم و مایل به سرخی و تندطعم و با کم تلخی.اسمای دیگه اون: خیر دشتی، شاهسپرم رومی، آنس الارواح، لاوند، ممسک الارواح، ضُرم، زغلیل، رزالذهب، خیری، خرام، خرامی، آلاله تلخ، گل لاوند، شاه اسپرم رومیه.
در تنکابن اونو تروم می گن.
 

اسطوخودوس در طب سنتی ایران

مزاجی گرم و خشک داره و مصلح اون سکنجبینه. در خواص خوشحال کننده و باحال، تقویت کننده بدن، قلب، مغز، احشا و اقوای ظاهری و باطنی بدن، بازکننده گرفتگیای عروقی و مسهل بلغم و سودا به خصوص سودای مغزه. در بیماریای سینه و سرفه، سردرد و سرگیجه به دنبال ضربه، بیماریای کبد و طحال و مجاری ادراری خوبه. مصرف زیاد اون واسه گرم مزاجان مضره.

برابر تحقیقی دربارهٔ اثرات گیاهان درمنه، اسطوخودوس و آویشن شیرازی روی باکتریای Staphylococcus aureus، Pseudomonas aeruginosa و Klebsiella pneumonia که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، اسانس اسطوخودوس دارای اثر کنترل کننده روی باکتریای مریضی زای مورد مطالعه س.
اسطوخودوس و درمان سردرد

به باور پزشکان طب سنتی در جهان نوشیدن عصاره جفت و جور شده از برگای گیاه لاوندر تاثیر زیادی در بهبود و آرامش سردرد داره. این نوشیدنی به وسیله خیلی از پزشکان روشای درمانی طب مکمل واسه درمان سردرد مخصوصا سردردهای میگرنی کاربردی اعجاب انگیز داره. این داروی گیاهی هر چند طعمی تلخ و گس داره اما خاصیت و تاثیرگذاری جوری زیاده که خیلی از بیماران تلخی اونو تحمل می کنن. اما اگه بعضی از بیماران قادر نباشن گسی و تلخی عصاره لاوندر رو تحمل کنن کافیه این عصاره رو رقیق کرده و اونو بخورن.
چای لاوندر، خواب بیاری طبیعی

نوشیدن چای لاوندر قبل از خواب به آدمایی که دچار مشکل خواب هستن و شبا چندین بار از خواب بیدار می شن، کمک می کنه تا به مرور خوابی آروم و بی نگرانی رو تجربه کنن. واسه بهره مندی از تاثیر این چای کافیه یه ساعت قبل از خواب شبونه یه فنجون چای لاوندر رو به صورت ولرم بخورین. واسه جفت و جور این چای کافیه یه قاشق چای خوری برگ خشک شده این گیاه رو درون یه فنجون آب جوش بریزین و سر فنجون رو با کمک نعلبکی ببندین تا در عرض ۱۰ دقیقه دم بکشه.

می تونین از برگای طبیعی این گیاه واسه آرامش در خواب استفاده کنین.
 

درمان سرگیجه و ضعف عمومی

پزشکان روشای طبیعی درمانی در جهان با کمک گیاه خشک شده لاوندر و عسل ترکیبی جفت و جور می کنن که مصرف این ترکیب به هنگام بروز سرگیجه و ضعف عمومی بسیار موثره. در این شرایط پزشکان یه قاشق غذاخوری از پودر برگای خشک شده لاوندر رو با یه قاشق غذاخوری عسل و یه لیوان آب گرم مخلوط می کنن. نوشیدن این ترکیب می تونه در مدت کوتاهی ضعف مریض رو برطرف کرده و سرگیجه رو نابود کنه.

اضافه کردن ۱۰ تا ۱۵ قطره از عصاره گیاه لاوندر در وان حموم و دراز کشیدن در اون به مدت ۲۰ تا نیم ساعت در نابود کردن خستگی و کوفتگی بدن بسیار موثره. دراز کشیدن در آبی که با این عصاره مخلوط شده باشه علاوه بر اینکه موجب تخلیه استرسا و تنشای روزانه می شه به بهتر شدن گردش جریان خون کمک کرده و کیفیت خواب افراد رو هم زیاد می کنه.

چیجوری حافظه خود رو تقویت کنین

واسه افزایش توان حافظه و کارکرد مغز راهکارهای مختلفی در طب سنتی و دیگه روشای درمانی طب مکمل هست. اما یکی از کاربردی ترین اونا استفاده ازعرقیات گیاهی و مصرف میوه های طبیعی مثل کشمش، خرما وانجیره. به باور پزشکان نوشیدن یه فنجون عرق لاوندر هر شب قبل از خواب و به مدت ۳۰ تا ۴۰ روز می تونه تاثیر زیادی در افزایش توان مغز، بهبود کارکرد اون و تقویت حافظه داشته باشه.

سوزش نیش حشرات رو درمان کنین

خیلی از کوهنوردان یا آدمایی که عادت به کوهنوردی و حضور در فضاهای باز و محیطای سرسبز دارن با خاصیت عصاره لاوندر در درمان و آرامش محل گزش نیش حشرات آشنایی دارن. عصاره گیاه لاوندر به دلیل داشتن خواص درمون بخش و آرامش دهنده ای که داره در کاهش التهاب و سوزش محل گزش حشرات بسیار موثره و می تونه نقش موثری داشته باشه. این عصاره هم اینکه می تونه به عنوان یه ضدعفونی کننده واسه شست وشوی زخمای سطحی و محل گزش حشرات استفاده بشه.

درمان اسپاسم شکم با ماساژ

پزشکان طب سنتی ماساژ شکم با روغن لاوندر رو یکی از مفیدترین روشای درمان و آرامش اسپاسما و انقباضای عضلات شکم می دونن. ماساژ این روغن در ناحیه شکم و جذب اون موجب می شه که اسپاسمای دستگاه گوارش مخصوصا درناحیه روده ها درمان شه و درد به وجود اومده به وسیله اون به مرور کم شده و کلا از بین رود.

درمان اسکار سوختگی با روغن اسطوخودوس

خیلی از پزشکان طب سنتی و مکمل می گن که به کار گیری روغن گل اسطوخودوس به صورت موضعی موجب از بین رفتن آثار باقی مونده زخما و بعضی از سوختگیا می شه. ماساژ روغن و عصاره اسطوخودس یا لاوندر به روی زخما به صورت دائمی و روزانه کمک می کنه تا جای زخما و سوختگیا از بین رود. علاوه بر این به کار گیری جوشونده رقیق شده این گیاه هم به عنوان یه ضدعفونی کننده واسه پاکسازی زخما و جراحات سطحی بسیار موثره. واسه جفت و جور این مخلوط جوشونده سرد شده گیاه لاوندر رو پس از رقیق کردن با مقداری اتانول ترکیب کرده و واسه ضدعفونی مورد استفاده بذارین.

کاهش تب و گرما بدن

براساس متون قدیمی طب سنتی گیاه لاوندر به جهت اینکه موجب افزایش تعریق بدن می شه در دفع سموم و گرما بدن در شرایطی که مریض دچار تب یا افزایش گرما بدن شده، بسیار موثره. مصرف جوشونده این گیاه علاوه بر این به جهت خاصیت ادرارآور می تونه تب مریض رو به سرعت پایین آورد.

کمپرس گیاه اسطوخودوس و کاهش درد

کمپرس جوشونده گیاه اسطوخودوس در آرامش دردهای به وجود اومده به وسیله کوفتگیا و ضرب دیدگی ها بسیار موثره. واسه جفت و جور این کمپرس کافیه ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری از گیاه خشک شده لاوندر رو با ۲ لیوان آب مخلوط کرده و روی حرارت بذارین. پس از اینکه این مخلوط به مدت ۱۰ دقیقه جوشید اونو صاف کرده و اجازه بدین به اندازه کافی سرد شه. بعد این مایع رو با کمک دستمالی نخی و تمیز روی موضع مورد نظر کمپرس کنین. بهتره اجازه بدین تا این مایع به اندازه کافی سرد شه چون گرمای اون ممکنه موجب بروز خونریزیای زیر پوستی در ناحیه ضرب دیده شه.

۷ نکته طلایی درباره لاوندر

لاوندر از جمله گیاهان دارویی است که فایده های درمانی متنوعی داره. برگا، گلبرگای بنفش رنگ و سرشاخهای این گیاه از جمله بخشایی از این گیاه س که واسه درمان بیماریای جور واجور از طرف پزشکان طب سنتی پیشنهاد شده. پزشکان طب سنتی مصرف چای لاوندر رو یکی ازبهترین داروهای گیاهی واسه تقویت معده وافزایش کارکرد اون می دونن. لاوندر به جهت داشتن خواص به درد بخور در پاکسازی کبد می تونه از دچار شدن به خیلی از بیماریا واختلالای کبدی پیشگیری کنه. نوشیدن چای یا جوشونده برگای خشک شده لاوندر در کاهش التهاب و تورم دستگاه تنفسی مناسبه و موجب درمان سرفه می شه.

بعضی از پزشکان طب سنتی فکر می کنن که مصرف این گیاه در آدمایی که دچار خواب رفتگی دست و پا می شن بسیار موثره.

پزشکان طب سنتی چین فکر می کنن که نوشیدن جوشونده این گیاه موجب پیشگیری و درمان تهوع می شه.

استفاده موضعی و خوراکی از این گیاه علاوه بر اینکه موجب تقویت و توان سیستم عصبی می شه می تونه موجب تنظیم ضربان قلب و کنترل تپش قلب شه.

بعضی از خواص دارویی اسطوخودوس:

• رفع استرس و افسردگی:

روغن اسطوخودوس آروم بخش و ضد تشنج بوده و تاثیر آروم بخشای دیگه رو زیاد می کنه.

• رفع بی خوابی:

خواص اسطوخودوس

محققان انگلیسی طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیدن که به کار گیری اسطوخودوس در رفع بی خوابی، همونجوری که در طب سنتی آز اون استفاده می شده، تاثیر به سزایی داره.

در بیمارستانای انگلیس، واسه رفع بی خوابی به بیماران بالشایی داده می شه که درون اون اسطوخودوس هست.

• خاصیت ضدعفونی کننده قوی داره از این رو واسه ضدعفونی کردن زخما و جراحات به کار میره.

• مشکلات هاضمه رو برطرف می کنه.

• در درمان شکلای جور واجور سردردها موثره.

• مشکلات پوستی رو برطرف می کنه.

• مقوی معده است.

• کرمای روده و معده رو نابود می کنه.

• سرفه رو برطرف می کنه.

• واسه رفع فراموشی و تقویت حافظه موثره.

• زردی رو برطرف می کنه.

• آسم رو برطرف می کنه.

• درمان کننده رماتسیم، آرتروز و نقرسه.

• واسه برطرف کردن بوهای نامتناسب در منزل چند قطره روغن اسطوخودوس رو در آب ریخته و بذارین بآرامی بجوشه.

روش مصرف:

حدود ۵ گرم سرشاخه گلدار و یا گل این گیاه رو تو یه لیتر آب جوش ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه دم کنین. مقدار مصرف این دم کرده ۴- ۳ فنجون در روزه.

توجه: افراد صفراوی مزاج از این گیاه استفاده نکنن چون که باعث پریشونی اونا می شه.
این افراد باید اونو با سکنجبین بخورند.

دمنوش اسطوخودوس چه فوایدی داره؟

•    آروم بخشی

دمنوش اسطوخودوس با عطر عالی و آروم بخش خود، شما رو آروم می کنه. تحقیقات نشون میدن که اسطوخودوس سرعت فعالیت دستگاه عصبی رو پایین می آورد و باعث آرامش فرد می شه.
این خاصیت به رفع اضطراب، بی خوابی، استرس و افسردگی کمک می کنه. یافته های تحقیقات نشون میده روغن اسطوخودوس، اندازه درد به وجود اومده به وسیله تزریق زیرجلدی رو کم می کنه. روغنای فرار و عطر آروم بخش اسطوخودوس موقع دم کردن، آزاد می شن.

•    رفع مشکلات گوارشی

یکی دیگه از کاربرده های سنتی دمنوش اسطوخودوس، درمان مشکلات گوارشی مثل معده ی عصبی و سوءهاضمه س. طبق تحقیقات جدید، این کاربرد اسطوخودوس از دید علمی هم ثابت شده. پژوهشا نشون میده ماساژ روغن اسطوخودوس به آرامش عضلات صاف روده کمک می کنه. تحقیق دیگری نشون میده روغن اسطوخودوس از تشکیل زخم معده جلوگیری می کنه و گوارش رو آسون کردن می کنه.

•    ضدّ تشنّج و اسپاسم 

تشنّج به دنبال انقباض و شل شدن سریع و غیرارادی عضلات ایجاد می شه و موجب لرزش بدن می شه. اسپاسم هم همینطوریه فرقش اینه که عضلات منقبض باقی می مانند.
روغن اسطوخودوس به کاهش تشنّج و اسپاسم کمک می کنه. محققان می گن که اسطوخودوس، کانالای کلسیم رو بسته می کنه و اینطوری مانع از انقباض عضلانی می شه.

خواص اسطوخودوس

کاربرده های دیگه

دمنوش اسطوخودوس کاربرده های سنتی دیگری هم داره. دمنوش اسطوخودوس واسه درمان میگرن، قولنج، بی اشتهایی، دندون درد، جوش، تهوّع، استفراغ و سرطان خوبه و حتی دفع کننده حشراته.

نکات احتیاطی

دمنوش اسطوخودوس تقریباً بی خطره اما می تونه مشکلاتی رو بسازه، به خصوص اگه از دارویی استفاده می کنین که فعالیت دستگاه عصبی مرکزی رو از جا در آورد می کنن. مصرف همزمان دمنوش اسطوخودوس با داروهای خواب آور، آروم بخش و ضدافسردگی مشکل بوجود میاره. اگه پس از مصرف این دمنوش هر نوع عکس العمل حسّاسیتی مثل لرزش یا گرفتگی گلو رو تجربه کردین، مصرف رو قطع کنین.

مواد لازم

  • دو لیوان آب جوش
  • ۲ قاشق چای خوری گلبرگای خشک شده یا تازه اسطوخودوس
  • ½ پیمانه برگای تازه نعناع

فواید اسطوخودوس

روش درست کردن

گلبرگای اسطوخودوس و برگای نعناع رو به آب جوش اضافه کنین و بذارین ۱۵ دقیقه دم بکشه. دمنوش رو صاف کنین و اگه خواستین، یه قاشق چای خوری عسل به اون اضافه کنین. این مقدار واسه دو نفر کافیه.

جمع آوری به وسیله بخش طب سنتی و گیاهان دارویی | خواص عرقیات سایت

  • مطالب در رابطه