اسطوخودوس؛ گیاهی آرام بخش | طب ایرانی

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

اسطوخودوس گیاه اعجاب انگیزیه که در سلامتی بدن معجزه می کنه! این گیاه جای سوختگی و نیش حشرات رو آرامش میده، خواب راحتی به ارمغان می آورد، به هضم غذا کمک می کنه و یه داروی ضدعفونی کننده ی فوق العاده هستش. در مطلب پیش رو شما رو با خواص این گیاه عجیب و هم روش استفاده اون، آشنا می کنیم:

اسطوخودوس، درمون بخش سوختگی

وقتی یه تیکه از بدن دچار سوختگی می شه، به اسطوخودوس فکر کنین. دکتر کریستین سی یور ترانکا، دکتر داروساز میگه: " روغن گیاه اسطوخودوس کارکرد قابل توجه ای در روند زنده کردن پوستی داره".

روش استفاده: به مدت ۱۵ دقیقه، روی ناحیه ای که دچار سوختگی شده آب سرد بریزین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین آب خیلی خنک نباشه. بعد با یه دستمال تمیز، پوست رو به آرومی خشک کرده ۲ الی ۵ قطره روغن گیاه اسطوخودوس رو روی پوست سوخته بمالید.

اسطوخودوس و خواب راحت

اسطوخودوس گیاه حیرت انگیزیه که در درمان مشکلات جزئی خواب، موثر عمل می کنه. این گیاه به خاطر این که سردرد، اضطراب و ناراحتیای عصبی رو برطرف می سازه، خواب راحتی رو به شما هدیه میده. آزمایشای بالینی که در سال ۲۰۰۵ در بریتانیا انجام شد نشون داد اسطوخودوس در درمان بی خوابی موثره.

روش استفاده: ۵/۱ گرم برگ و گل خشک اسطوخودوس رو در ۱۵ سی سی آب جوش دم کرده و از صافی رد کنین و هنگام خواب ۱ فنجون بخورین. اگه مشکلات خواب مربوط به مشکلات عصبی گوارش باشه، صبح، ظهر و شب ۱ فنجون از این دم کرده شفابخش رو بخورین. به مدت یه الی دو ماه این درمان رو در پیش بگیرین و اگه لازم بود تا حل مشکل بی خوابی دوره جدیدی رو شروع کنین.

اسطوخودوس، آرامش دهنده سوزش نیش حشرات

تا الان پشه، زنبور، عنکبوت، عروس دریایی یا حشرات دیگری شما رو نیش زده؟ دانیال فستی، نویسنده " کتاب مقدس عصاره های گیاهی من" میگه: " اگه حشره ای شما رو نیش زد، اگه یه شیشه روغن گیاه اسطوخودوس به همراه دارین، نگران چیزی نباشین؛ چون اسطوخودوس درمون بخش و پادزهری فوق العاده س." این گیاه هم اینکه ضد عفونی کننده هم هست.

روش استفاده: اگه لازمه نیش حشره رو در بیارین و بدون این دست اون دست کردن ۱ الی ۲ قطره روغن گیاه اسطوخودوس رو روی جای نیش بمالید و نیم ساعت بعد به تعداد ۳ تا ۴ بار این کار رو تکرار کنین. پس از اون روزانه ۳ مرتبه گیاه اسطوخودوس رو روی جای نیش بمالید و تا درمان کامل مرتبا از این روغن استفاده کنین. اینم بگیم روغن اسطوخودوس واسه درمان مارگزیدگی هیچ تاثیری نداره و باید هر چی سریع تر به دکتر مراجعه شه.

اسطوخودوس، هضم کننده غذا

شمام از نفخ یا یبوست رنج می برید؟ در این صورت بهتره به اسطوخودوس اعتماد کنین. دکتر کریستین سی یور ترانکا میگه: "اسطوخودوس خاصیت ضداسترس داره و به خاطر همین به هضم غذا کمک می کنه."

روش استفاده: ۱ الی ۲ قاشق چایخوری گل خشک اسطوخودوس رو در ۱۵ سی سی آب جوش بریزین و بذارین به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشه؛ بعد از صافی رد کنین و روزانه ۲ یا ۳ فنجون و ۱ فنجون هم موقع خوابیدن از این دم کرده بخورین. علاوه بر این، می تونین روغن گیاه اسطوخودوس رو به صورت موضعی استفاده کنین اینطوری که ۲ الی ۴ قطره از این روغن رو تو یه قاشق سوپخوری روغن گیاهی رقیق کرده و روی شکم خود بمالید و در جهت عقربهای ساعت ماساژ بدین تا به طور کامل جذب پوست شه.

اسطوخودوس، ضد میگرن

گیاه اسطوخودوس به خاطر خواصش در رفع سردرد و هم اینکه میگرن معروفیت بسیاری داره؛ چون استرس رو نابود می کنه و این تاثیر اونو در مقابله با سردرد بیشتر می کنه.

روش استفاده: ۲ قطره روغن گیاه اسطوخودوس رو روی شقیقها، پیشونی یا پشت گردن خود بمالید و ماساژ بدین. اگه لازم باشه، این کار رو دوباره تکرار کنین.

اسطوخودوس، یه ضد عفونی کننده گیاهی

واسه ضدعفونی کردن زخم هیچ گیاهی بهتر از اسطوخودوس نیس. اسطوخودوس، یه ضدعفونی کننده و ضدباکتری قوی حساب می شه.

روش استفاده: زخم رو به دقت با آب و صابون شستشو بدین و ۲ الی ۴ قطره از روغن اسطوخودوس رو روی اون بمالید و در طول روز چندین بار این کار رو تکرار کنین.

اسطوخودوس و استرس

واسه مقابله با استرس هم هیچ گیاهی به اندازه اسطوخودوس موثر نیس. دانیال فستی در کتابش می نویسه: "اسطوخودوس اعصاب رو آروم و عضلات رو شل می کنه. این گیاه آروم بخش، دستگاه عصبی و تحریک پذیری اونو کنترل می کنه". براساس تحقیقات زیادی که روی اسطوخودوس انجام گرفته، روغن این گیاه، استرس بعد از عمل رو در مریضایی که عمل جراحی قلب انجام دادن، کم می کنه و اضطراب زنائی رو که تحت همودیالیز قرار می گیرن، کم می کنه.

روش استفاده: ۱۵ سی سی آب جوش رو روی یه قاشق چای خوری گل اسطوخودوس بریزین؛ در ظرف رو بذارین و اجازه بدین به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشه؛ بعد محلول رو از صافی رد کنین و روزانه ۲ تا ۳ فنجون از این دم کرده بخورین توجه: دکتر کریستین سی یور ترانکا خاطر نشون می کنه: "از مصرف بیشتر از اندازه این دم کرده(بیشتر از مقدار گفته شده) دوری کنین. در صورت زیاده روی احتمال این هست که اسطوخودوس تاثیر برعکس داشته باشه و به جای آروم بخشی باعث تحریک اعصاب شه."

اسطوخودوس، بهبود دهنده زخم

اگه دچار جراحتی شدین یا جای زخم و جوشی دارین که خوب نمی شه، وقت رو از دست ندین و از اسطوخودوس کمک بگیرین. این گیاه اعجاب انگیز سرعت بهبودی زخم رو به طور چشم گیری زیاد می کنه و پوست رو احیا می کنه.

روش استفاده: زخم رو با آب و صابون تمیز کنین و روزانه ۲ الی ۴ قطره از روغن گیاه اسطوخودوس رو به مدت ۱۰ روز روی زخم بمالید.

اسطوخودوس و دل درد

تحمل استرس در وقتی مثل اسباب کشی، نگرانیا یا درگیریای خانوادگی و … بیشتر باعث ایجاد اختلالاتی در کارکرد روده ها می شه و اسطوخودوس می تونه درمان موثری واسه مثل این ناراحتیا باشه. دکتر کریستین سی یور ترانکا میگه: " اسطوخودوس به عنوان یه مُسکن و ضد اسپاسم روی اختلالاتی که اصل عصبی دارن اثر گذاشته و باعث کنترل و آرامش اونا می شه. "

روش استفاده: ۱ تا ۲ قاشق چایخوری گل خشک رو با ۱۵ سی سی آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنین و روزانه ۲ تا ۳ فنجون و ۱ فنجون هم موقع خواب از این دم کرده بخورین. هم اینکه می تونین ۲ الی ۴ قطره از روغن گیاه اسطوخودوس رو با ۱ قاشق سوپ خوری روغن گیاهی رقیق کرده و مستقیماً روی شکم خود بمالید. نواحی دردناک(روی دستگاه گوارش) رو در جهت عقربهای ساعت ماساژ بدین تا روغن جذب پوست شه.

اسطوخودوس، باز کننده مجاری تنفسی

اسطوخودس، واسه مقابله با التهاب نایژه یا همون برونشیت، اسلحه خوبیه. دانیال فستی در کتاب خود می نویسه: "گیاه اسطوخودوس ضد عفونی کننده ریوی موثریه که ترشحات برونشیتی رو کم کرده و به خلط انداختن اونو آسون تر می سازه".

روش استفاده: ۱۵ سی سی آب جوش رو روی یه قاشق چای خوری گل اسطوخودوس بریزین، در ظرف رو بذارین و اجازه بدین ۱۰ دقیقه دم بکشه. روزانه ۲ الی ۳ بار یه فنجون از این دم کرده بخورین (بعد از غذا) البته به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که در صورت مریضی برونشیت، مصرف دم کرده اسطوخودوس باید به عنوان درمان مکمل در کنار درمان مخصوص این مریضی در نظر گرفته شه.

اسطوخودوس ضد فشار خون است؟

روغن گیاه اسطوخودوس قلب رو آروم می کنه و می تونه در کاهش فشار خون بالا اثر داشته باشه. به خاطر همین پیشنهاد می شه واسه مقابله با فشار خون بالا از اسطوخودوس به عنوان درمان مکمل استفاده کنین.

روش استفاده: می تونین از دم کرده اسطوخودوس استفاده کنین یا ۲ قطره از روغن اسطوخودوس رو با ۲۰ قطره روغن گیاهی رقیق کرده و روی ستون فقرات، انحنای کف پا و یا کف دستا بمالید. این کار رو دو بار در روز انجام بدین.

اسطوخودوس، ضد بید

واسه خلاص شدن از شر بیدها کافیه کمی روغن گیاه اسطوخودوس به کار برید. در قدیم از اسطوخودوس واسه نابود کردن بید استفاده می کردن. دانیال فستی میگه: " اسطوخودوس به اندازه گلولهای نفتالین و دیگه حشره کش های سمی واسه نابود کردن بیدها موثره".

روش استفاده: ۴ قطره روغن گیاه اسطوخودوس رو روی یه مکعب چوبی یا سنگ اسفنجی بریزین و اونو در گوشه ای از گنجه یا کمد لباسا بذارین. مرتباً این کار رو تکرار کنین؛ به خصوص در ماه شهریور که زمان از تخم درآمدن بیدهاه. هم اینکه می تونین گلای اسطوخودوس رو خشک کرده داخل کیسه های کوچیکی بریزین و بدوزید. کیسه های کوچیک اسطوخودوس رو در کمد لباسای تون بذارین اینطوری لباساتون بوی مطبوعی می گیرن و از آسیب بیدها در امان می مونه.

اسطوخودوس مورچها رو فراری میده

دانیل فستی که به کار گیری اسطوخودوس رو واسه نابود کردن مورچها پیشنهاد می کنه، در کتاب خود می نویسه: " مورچها از عصاره و روغنای گیاهی بدشون میاد و وقتی که با روغن گیاه اسطوخودوس از اونا پذیرایی کنین، پا به فرار می ذارن".

روش استفاده: واسه استفاده بهینه از اسطوخودوس، ۵ قطره روغن گیاه اسطوخودوس، ۱۰ قطره روغن(عصاره) نعنای تند و یه چهارم لیتر الکل ۴۰ درجه رو تو یه آب پاش بریزین و روزانه چندین بار به محل تجمع مورچها بپاشید. چند روز این کار ادامه بدین می بینین که مورچها به جای دیگری جا به جایی مکان می کنن.

.

*

منبع تبیان