اسراف دارویی نتیجه وجود نقص در سیستم طبابت کشور است | اطلاعات دارویی

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

عضو شورای عالی داروخانهای ایران با اشاره به وجود نواقص در سیستم طبابت کشور، گفت: تا وقتی که این نواقص برطرف نشه، اسراف دارویی داریم.

دکتر رهبر مژدهی آذر ضمن تایید اخبار مربوط به اسراف دارویی در کشور، به مهر گفت: یکی از نواقص موجود در سیستم طبابت ایران، نبود آگاهی کافی مردم از مسائل پزشکی و درمانیه که این آگاهی باید از طرف پزشکان صورت بگیره.

: مردم نسبت به اهمیت استفاده درست بعضی داروها مخصوصا داروهای مهم، اطلاع کافی ندارن و همین مسئله دلیل شده که دوره درمان خود رو نیمه کاره رها کنن و در نتیجه داروهایی که گرفتن، بلا استفاده بمونه و فقط سرمایه ای که واسه جفت و جور این داروها هزینه شده، هدر بره.

عضو شورای عالی داروخانهای ایران هم اینکه از ارزون بودن دارو به عنوان یکی دیگه از دلیلای دور ریز دارو در کشور نام برد و در عین حال گفت: البته ارزون بودن دارو، دلیل بر حسن نیس، چون داروهایی که در کشور تولید و عرضه می شه، معلوم نیس مواد اولیه اون از کدوم کشور جفت و جور می شه و همین امر می تونه از کیفیت داروهای تولید داخل کم کنه.

مژدهی آذر با عنوان این مطلب که وزارت بهداشت فقط ملزمه بر امر صحت و سلامت داروها نظارت کنه، اضافه کرد: معتقدیم که این نوع نظارت اشکال داره، چون کیفیت مواد جفت و جور دارو فرق داره.

ایشون هم اینکه با طرح این موضوع که هر وقت دارو گران شد، مصرف اونم پایین اومد، گفت: این مسئله نشون میده که بعضی داروها بدون اینکه مصرف شه، جفت و جور می شه.

عضو شورای عالی داروخانهای ایران اضافه کرد: بعضی پزشکان واسه اینکه مریض از اونا رضایت داشته باشه، شکلای جور واجور و اقسام دارو رو تجویز می کنن. چون اگه این جوری عمل نکنن، مریض فکر میکنه که دکتر متوجه مریضی اون نشده و ناچار به دکتر دیگری که داروی بیشتری می نویسه، مراجعه می کنه.

به گفته مژدهی آذر، تا وقتی که این نواقص برطرف نشه، بازم تماشاگر اسراف دارویی در کشور هستیم.

منبع : hidoctor.ir