اسرار کلیدی برترین رژیم های غذایی دنیا | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

اینا شامل موارد زیر می شه، اما محدود به اینا نیس:

  • رژیم مدیترانه ای.
  • رژیم با کربوهیدرات کم.
  • رژیم غذایی سرخپوشان.
  • رژیم غذایی گیاهی.

افراد گرایش دارن که به چیزی که این رژیما رو از هم جدا می کنه توجه کنن و در مورد اون بحث کنن. تا الان، این مباحثه به درد بخور نبوده. دست کم تا کنون.

شاید، به جای بحث کردن درباره فرق اونا ما باید به مشترکات این رژیما توجه کنیم.

شاید اینا قوانین جهانی هستن که در سراسر جهان تاثیردارن و مابقی رژیم شما هیچ نتیجه ای در بر نداره.

واقعیت اینه که بین همه رژیمایی که در بالا به اون گفته شد و همه رژیمایی که با سلامت دراز مدت سازگارند، اشتراکاتی هست.

۶ وجه مشترک همه رژیمای موفق دنیا عبارتند از:

  1. مقدار کم شکر اضافه

: اسرار کلیدی بهترین رژیمای غذایی دنیا

شکر اضافه شده بدترین عنصر در برنامه غذایی است. با اینکه بعضی از افراد می تونن مقادیر متوسط شکر رو بدون هیچ مشکلی مصرف کنن، اما بیشتر مردم مقدار خیلی از اون می خورن.

وقتی مقدار زیادی قند می خورن، کبد پر از شکر شده و مجبور می شه که قند رو به چربی تبدیل کنه.

بخشی از چربی کبد به عنوان کلسترول VLDLحمل می شه، تری گلیسیرید خون رو اضافه می کنه، اما بعضی از اون بازم در کبد باقی می مونه. شکر به عنوان دلیل اصلی مریضی کبد چرب در افراد غیر الکلی شناخته شده.

هم اینکه با خیلی از بیماریا از جمله بعضی از کشنده ترین بیماریای جهان در ارتباطه. این بیماریا شامل چاقی، دیابت نوع دوم و مریضی قلبی می شه.

هم اینکه کالری شکر خالی تلقی می شه چون به معنی واقعی مقدار زیادی انرژی جفت و جور می کنه بدون اینکه هیچ گونه مواد مغذی لازم واسه بدن جفت و جور کنه. تقریبا بیشتر افراد موافقن که شکرهای اضافه شده بد هستن. به خاطر همین، بیشتر رژیمای موفق کم کردن شکر رو یکی از اولویتای اصلی می دونن.

  1. حذف کربوهیدراتای تصفیه شده

ماده دیگری که مردم موافق هستن که ناسالمه کربوهیدراتای تصفیه شده هستن. اونا معمولا حبوباتی هستن که همه مواد مفیدشان از بین رفته ان. عادی ترین اونا، آرد گندم تصفیه شده، چیزی که به اندازه زیاد در کشورای غربی مصرف می شه.

حبوبات تصفیه شده با ساییده شدن حبوبات کامل و نابود کردن سبوس و پرده داخلی هاگشان که بخشای مغذی و فیبر دار اون هستش، جفت و جور می شه. به خاطر همین، حبوبات تصفیه شده در برگیرنده نشاسته و زنجیره های گلوکزی بیشتری هستن.

نشاسته تصفیه شده انرژی زیادی هم اینکه تقریبا هیچ ماده مغذی لازم ( کالری خالی) جفت و جور می کنه.

بدون فیبر موجود در حبوبات کامل، نشاسته می تونه موجب افزایش سریع فشار خون شه، که منتهی به هوس و میل به غذا و پرخوری درزمان چند ساعت بعد وقتی که قند خون پایین میاد، شه.

تحقیقات نشون دهنده رابطه مصرف کربوهیدراتای تصفیه شده با شکلای جور واجور مریضی های متابولیکی از جمله چاقی، دیابت نوع دوم و مریضی قلبیه. با اینکه بعضی از رژیما ( مانند رژیم سرخ پوستان و کم کربوهیدراتا) یه قدم جلوتر رفته و همه حبوبات رو حذف می کنه، اما همه رژیمای موفق دست کم بر محدود کردن حبوبات تصفیه شده و جانشین کردن اونا با نوع کاملشان که یه جور سالم تره، تاکید دارن.

  1. حذف روغنای نباتی صنعتی

روغنای نباتی صنعتی تازگیاً وارد رژیم غذایی آدما شدن. تا حدود ۱۰۰ سال پیش، ما خیلی راحت تکنولوژی فرآوری اونا رو نداشتیم. این روغنا شامل روغن سویا، روغن کانولا، روغن ذرت، روغن پنبه دانه و چند چیز دیگه می شه.

این روغنا مشکلات بسیاری دارن. یکی از موارد اصلی مقدار بالای اسیدهای چرب امگا-۶ اشباع نشده اوناس که خیلی از مردم زیادتر از اندازه اونو مصرف می کنن. مدارکی مربوط به ترکیب اسید لینولیک، اسید چرب امگا-۶ اصلی موجود در روغنای نباتی با سلولای چربی بدن هست.

اونا هم اینکه به لیپوپروتئین LDL که اونا رو بیشتر اکسیده می کنه، تبدیل می شن. این مرحله کلیدی در روند بروز مریضی قلبیه. اونا هم اینکه ممکنه منتهی به مشکل در کارکرد قلب، یکی از اولین مراحل مریضی قلبی شن.

اینکه اونا موجب مریضی قلبی می شن یا در برابر اون مراقبت می کنن، مورد بحثه. بعضی از تحقیقات تجربی اونا رو محافظ نشون میدن، اما خیلی از آزمایشات کنترل شده، نشون میده که ممکنه اونا مضر باشن. هم اینکه تحقیقات تجربی بسیاری هست که رابطه مصرف روغن نباتی با سرطان رو نشون دادن.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، روش جفت و جور این روغنا بسیار تهوع آوره و تقریبا همه مواد مغذی به درد بخور از روغنا زدوده شدن. پس، درست مانند شکر اضافه شده و حبوبات تصفیه شده، روغنای نباتی در دسته کالریای خالی طبقه بندی می شن.

هیچ کدوم از رژیما و الگوهای غذایی که با سلامت دراز مدت موافق هستن، روغن نباتی صنعتی رو شامل نمیشه. یادتون باشه که این شامل روغن نارگیل و روغن زیتون که به طور کامل متفاوتند و شدیدا سن و سال دار نمی شه.

هم اینکه بخونین : ۱۲ کابرد خارق ­العاده روغن نارگیل در زیبایی

  1. حذف چربیای ترانس مصنوعی

تقریبا همه موافق ان که چربیای ترانس مصنوعی ناسالم هستن. چربیای ترانس معمولا به وسیله هیدروژنه کردن روغنای گیاهی، که در دمای اتاق جامد هستن و زمان موندگاری رو هم زیاد می کنن، ساخته شده.

تحقیقات زیادی چربی ترانس رو به افزایش التهابات در رابطه می دونه و رابطه شدیدی بین مصرف چربیای ترانس و بیماریای قلبی کشف شده است. چربیای ترانس سمی، غیر طبیعی هستن و تقریبا هیچی مفیدی در مورد اونا وجود نداره.

  1. مصرف سبزیجات و فیبر

رژیمای غذایی جور واجور شکلای جور واجور غذاهای جور واجور رو حذف می کنن. مثلا، رژیمای گیاهی غذاهای حیوونی رو کم می کنن (یا حذف می کنن)، در حالی که رژیمای سرخپوستی و کم کربوهیدرات حبوبات رو حذف می کنه. با این وجود تنها چیزی که در همه رژیما مشترکه، سبزیجاته.

توافق جهانی نشون دهنده اون هستش که سبزیجات سالم هستن و دلایل اونو تایید می کنه. تحقیقات زیاد نشون میده که مصرف سبزیجات با کم شدن خطر بیماریا ربط داره.

سبزیجات پر از آنتی اکسیدان هستن، دارای شکلای جور واجور مواد مغذی و پر از فیبر هستن که به کاهش وزن کمک می کنه و باکتریای به درد بخور روده رو تغذیه می کنن. بیشتر رژیما هم اینکه شامل میوه می شن. حتی رژیما با کربوهیدرات کم، مصرف توتا و مقادیر کم میوه ها رو مجاز می دونن. ( کم کربوهیدرات و نه بدون کربوهیدرات).

  1. دقیق شدن و فوکوس کردن بر غذا به جای شمردن کالری

یه چیز باحال و مشترک در همه این رژیما اینه که هیچ کدوم از اونا به کالری محدود تاکید نمی کنن. به جای اون، بر کل غذا و جزئیات غذاهای سالم تاکید می کنن.

با اینکه کالریا بیشتر واسه کنترل وزن مهم هستن، اما به درستی محدود کردن کالریا بدون توجه به غذایی که می خورید به ندرت در دراز مدت موثر هستش. به جای اینکه واسه کم کردن وزن و یا محدود کردن کالریا تلاش کنین، قوی کردن بدن و سالم نگه داشتن اون رو هدف خود کنین.

بیشتر رژیمای غذایی موفق به تغییر در روش زندگی تاکید می کنن که شامل همه غذاها می شه و به کاهش وزن اجازه میدن که یه آسیب جانبی طبیعی رو دنبال کنن.

منبع :