اسرار کاهش و افزایش وزن (۲) | چاقی

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

دوستان ، با در نظر گرفتن مطلب گذشته و مطلب زیر و با توضیح نکات ظریفی از رژیم درمانی ، واسه شما روشن می شه که یه رژیم باید چیجوری می تونه تا بهترین و سالم ترین راه واسه کاهش وزن باشه ، یا به چه دلیل بعضی آدما به سختی وزن کم می کنن؟ و یا دلیل مصرف قرصای لاغری چیه؟ به همین صورت جواب خیلی از سئوالات دیگه رو که واسه افراد چاق مطرح می شه ، پیدا می کنین .

در مطلب شماره یه ، در مورد بخشای تشکیل دهنده انرژی سوخته شده در بدن صحبت کردیم. دیدید که بخش کوچیکی از انرژی ، مربوط به هضم غذا و بخش بزرگ تر مربوط به فعالیت بدنیه . ولی کلی ترین بخش تشکیل دهنده انرژی لازم واسه انجام فعالیتای حیاتی پایه یا  (Resting Metabolic Rate) است. 

۶۰ تا ۷۵ در صد کل انرژی بدن رو RMR شامل می شه که شامل انرژی لازم واسه فعالیتای بیداری ، فعالیتای خواب و کلیه فعالیتای حیاتی ، مثل تپیدن قلب یا عملیات  مغزی لازم واسه زنده موندن ، است .

این بخش از انرژی تقریباً ثابته و بستگی به خصوصیات بدن فرد داره ، مثلاً در فردی که نسبت عضلات بدنش بیشتره این انرژی بیشتره ؛ از این رو دیرتر چاق می شه ، هر چی درصد چربی کل بدن بالاتر باشدT اندازه (RMR) کمتره .

اما چه چیزایی (RMR) رو تحت اثر قرار میده ؟

وزن و حجم بدن یکی از عوامل موثر بر (RMR) است و با کاهش وزن بدن (RMR) هم کم میشه  . از این رو وقتی که فرد به مدت کوتاهی  ، وزنش با سرعت زیاد، کم شده و دوباره زیاده روی می کنه (RMR) بازم باقی پایین می مونه و دفعه بعد خیلی سخت تر وزنش کم می شه ، خصوصا وقتی که رژیم غذای روزانه فرد کمتر از ۱۰۰۰ کالری باشه .

با انجام تمرینات ورزشی سخت و افزایش حجم عضلات بدن ، اندازه (RMR) بالا میره و این دلیل دیر چاق شدن ورزشکارانه .

نکته کلیدی تضمین کننده موفقیت در برنامه کنترل وزن ، اندازه گیری انرژی پایه Resting  metabolic  Rate در دفعات متعدده و واسه اینه که اندازه دقیق کالری لازم شما و اندازه فعالیت لازم واسه رسیدن به وزن ایده آل ، تعیین شه . پس از یه مدت از گذشت رژیم ، باید (RMR) دوباره محاسبه شه تا تعیین شه واسه وزن جدید انرژی کمتری لازمه یا انرژی بیشتری ؟

محاسبه (RMR ) نیازمند به کار گیری دستگاه های خاصیه که با اندازه گیری اندازه اکسیژن مصرف شده یا اندازه گیری کالری یا گرما تولیده شده به وسیله بدن به وسیله  کالریمتر به صورت غیر مستقیم ، ممکنه . با این وسیله که در بیمارستانا ، مراکز پزشکی و بعضی کلینیکای رژیم درمانی هست ، به طور دقیق (RMR) تعیین می شه، ولی به طور تقریبی (RMR) رو به وسیله فرمولای محاسبه انرژی بدست میارن .

انجام موارد زیر موجب افزایشRMR می شه:

* فعالیتای ورزشی استقامتی رو در برنامه ورزشی تون زیاد کنین ، بدین وسیله توده عضلات بدن شما زیاد می شه و اندازه  (RMR) هم بیشتر می شه .

موادی هم هستن که متابولیسم بدن یا سوخت انرژی در بدن رو زیاد می کنن ، مثل زیره ، عرق زیره یا چای سبز و بعضی گیاهان دیگه که در صد و اندازه دقیق تاثیرگذاری اونا ، مشخص نیس .

* شدت فعالیتای ورزشی تون رو به مرور زیاد کنین . با افزایش شدت فعالیتا ، انرژی سوخته شده در اثر ورزش زیاد می شه ، حتی می تونین شدت فعالیتای روزانه تون رو هم زیاد کنین . مثلاً تندتر از گذشته راه برید ، به جای آسانسور از پله ها استفاده کنین و به مرور سریع تر از پله ها بالا برید .جمعه ها به کوه برید ، دوچرخه سواری کنین وهر فعالیت دیگری که دوست دارین.

* در دفعات بیشتر غذا بخورین ، ولی مطمئن شید که حجم کل غذای روزانه بیشتر نشه . از این رو انرژی بیشتری واسه تبدیل این اندازه غذا به مواد مغذی لازم ، صرف می شه و مواد مغذی، بهتر در دسترس بدن قرار میگیره پس در طول رژیم بدن کمتر گرفتار به کمبود می شه .

* فکر نکنین که فقط با ورزش خاصی فعالیت بدنی شما زیاد می شه، حتی با انجام کارای روزانه به صورت فیزیکی هم می تونین انرژی بیشتری صرف کنین . مثلاً پیاده به خرید برید و با سرعت بیشتر پیاده روی کنین .

با انجام کارای گفته شده می تونین انرژی بیشتری بسوزونین و راحت تر وزنتون کم بشه. ولی موادی هم هستن که متابولیسم بدن یا سوخت انرژی در بدن رو زیاد می کنن ، مثل زیره ، عرق زیره یا چای سبز و بعضی گیاهان دیگه که در صد و اندازه دقیق تاثیرگذاری اونا ، مشخص نیس .

در مطلب آینده درباره این مواد و اثر مواد نشاسته ای زود هضم بر رژیم لاغری، توضیح بیشتری داده می شه.

با امید تندرستی و سلامتی روز افزون شما

عاتکه موسوی-کارشناس تغذیه

منبع : tebyan.net