اسرار مصرف موز | سبزیجات

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

اسرار مصرف موز

مصرف موز فایده های زیادی واسه سلامتی تون داره و می تونه اثرات زیادی بر سلامتی تون بزاره افزایش فعالیت قوای ذهن، پیشگیری از  بروز سنگ کلیه و بقیه بیماریای دستگاه مجاری ادرار،سفیدی و زیبایی دندون ،رفع احساس افسردگی و ناراحتی،پیشگیری از حملات سکته مغزی و قلبی و مرگ و بسیاری موارد دیگه با مصرف موز امکانپذیر هستش .

اگه به میوه های تابستونی مناطق گرمسیری مخصوصا موز علاقه مندید، بدونین یکی از بهترین و پرخاصیت ترین میوه های دنیا رو انتخاب کردین چون که پر از مواد معدنی و شکلای جور واجور ویتامین ها هستش.

 موز علاوه بر اینکه یه وعده غذایی بسیار مقوی حساب می شه، از نظر پزشکی هم دارای امتیازات زیادی واسه سلامت شما هستش.

از جمله خواص منحصر بفرد موز، حفظ کلسیم بدن و جلوگیری از نابودی ذخایر کلسیم استخوانا هستش. خوردن موز هم اینکه به جذب کلسیم بیشتر از شیر و اجناس لبنی منجر می شه و اگه دچار شکستگی استخون شدین یا در اثر افزایش سن اندازه تراکم استخون های شما کم شده، خوردن موز رو به عنوان یه مکمل درمانی یادتون نره.

اگه می خواین در بزرگسالی ضریب هوشی شما زیاد شه می تونین با خوردن موز به این رویای شیرین برسین. این میوه به دلیل برخورداری از پتاسیم واسه تغذیه سلولای مغزی و افزایش فعالیت قوای ذهن خیلی خوبه و می تونه باعث موفقیت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان شه.

اگه نگران دچار شدن به شکلای جور واجور سرطان مخصوصا سرطان کلیه هستین، موز انتخاب ایده آلی حساب می شه چون که این میوه به دلیل دارا بودن مواد مغذی می تونه نقش محافظتی از کلیه ها در برابر سرطان داشته باشه. هم اینکه موز با جذب کلسیم مازاد در بدن مانع بروز سنگ کلیه و بقیه بیماریای دستگاه مجاری ادراری می شه. خوردن موز هم اینکه باعث سفیدی و زیبایی دندانا و جلوگیری از بروز بیماریای لثه می شه.

با خوردن موز می تونین دستگاه گوارش خود رو بیمه کنین، این میوه معده رو تقویت می کنه و به دلیل دارا بودن فیبر فراوون در ترکیب خود به هضم غذا و حرکت سریع روده کمک می کنه و مواد سمی به این شکل سریعتر از بدن خارج می شن. بر خلاف یه باور قدیمی میوه موز خاصیت روان سازی و ملینی داره و یبوست رو نابود می کنه.

واسه رفع احساس افسردگی و ناراحتی به جای به کار گیری شکلای جور واجور داروهای شیمیایی که مشکلات جانبی خطرناکی دارن، موز استفاده کنین چون که در این میوه ماده شیمیایی تریپتوفان هست که باعث کنترل و تنظیم خلق و خو و نوسانات ذهنی می شه و افراد رو خوش خلق می کنه.

محققان بخش بهداشت و درمان با تحقیق روی داوطلبان فهمیدن آدمایی که در رژیم غذایی روزانه اونا موز هست به دلیل دارا بودن پتاسیم بالا و سدیم کم در ترکیب این میوه کمتر دچار حملات سکته مغزی و قلبی و مرگ در اثر این بیماریا می شن.

در آخر موز واسه افراد گرفتار به کم خونی مانند قرص مکمل آهنه چون در ترکیب موز موادی هست که جذب مواد غذایی شامل آهن رو بهتر کنه و می تونه دلیل رفع مشکل کم خونی و فقر آهن در افراد شه.

منبع باشگاه خبرنگاران؛

منبع :