اسرار مربوط به تهیه غذاهای فست فود | تغذیه سالم

ماه نشان
سپتامبر 21, 2019 0 Comment

اسرار مربوط به جفت و جور غذاهای فست فود

در آمریکا بیشتر از ۳۰۰ نوع رستوران زنجیره ای فست فود وجود داره و این رستورانا بیشتر از ۴۰ درصد فروش کل رستوران های آمریکا رو دارن. فست- فود داران در ایران هم دست کمی از امریکا ندارن ولی واسه اینکه خاطر مبارک این دسته از کسبه مکدر نشه به نقد جفت و جور غذاهای فست- فود در همون آمریکا می پردازیم. مثل اینکه باید علاقه این ملت به برگرها و سرخ کردنیا رو کم کرد. از طرف دیگه، دولت واسه مقابله با چاقی و بیماریای مربوط به اون دست به عملیاتای جور واجور زده و مردم رو تشویق می کنه تا بیشتر از میوه و سبزیجات استفاده کنن.


اما حالا که آمریکاییا هرساله بیشتر از ۱۱۰ بیلیون دلار واسه غذاهای فست فود خرج می کنن، فکر نمی کنم که این طرحا موثر باشن. بله، این غذاها ارزانه و اندازه اش هم می تونه هر گرسنه ای رو سیر کنه. اما کمی صبر کنین. این راهنماییا و اسرار رو در مورد غذاهای فست فود بخونین و بعد قضاوت کنین.

ببینین رستوران فست- فود مورد علاقه شما چیجوری غذاتون رو آماده می کنه:

سیب زمینی سرخ کرده تون طعم سیب زمینی نمی ده! طعم گوشت میده

همه می دونن که خوردن یه برگر بدون سیب زمینی سرخ کرده در کنارش اصلاً مزه نمی ده. واسه همینه که همه رستورانای زنجیره ای فست-فود درزمان این چند سال تلاش کردن که هنر سرخ کردن رو خوب یاد بگیرن تا بتونن مشتریانشان رو راضی و خوشحال نگاه دارن.

چیزی که آدمای متوسط نمیفهمند اینه که طعم سیب زمینی سرخ کرده شون به طعم خود سیب زمینی برنمی شه بلکه مربوط به روش سرخ کردن اون هستش. تا همین چند سال پیش، سیب زمینیا در رستورانای مک دونالد با درصد پیه گاو سرخ می شد و در سیب زمینی سرخ کرده هاشون روغن اشباع شده بیشتری حتی نسبت به برگرها وجود داشت.

به خاطر تبلیغات منفی که بر علیه بالا بودن حجم کلسترول غذاهای مک دونالد در آمریکا شد، این رستوران ها در سال ۱۹۹۰ به به کار گیری روغنای گیاهی روی آوردن. هرچند مک دونالد هنوزم از ترکیبی به اسم "چاشنی طبیعی" که از یه حیوان به دست میاد استفاده می کنه (تا حالا معلوم نشده که کدوم حیوان).

در میلک-شیکا، از فراوردهای جانبی حیوانات استفاده می شه

یه میلک-شیک متوسط توت فرنگی تو یه رستوران فست-فود از ۵۰ نوع ماده شیمیایی جور واجور درست شده که واسه شناسایی بیشتر اونا نیاز به یه دانشمنده. به جز چهار پنج ترکیبی که روی خود محصول نوشته می شه، اونا چیزی به اسم طعم دهنده های طبیعی هم استفاده می کنن که همونطور که در بالا ذکر شد ممکنه از یه ماده طبیعی گرفته شده باشن، اما نه به اون صورت که شما توقع دارین.

اداره کل دارو و غذاها اصرار داره که حتماً در اجناس غذایی از "طعم دهنده" هایی استفاده شه که واقعاً منبعی طبیعی داشته باشن. منابع طبیعی شامل گیاهان، ادویه جات، مخمرها، ریشه ها، میوه ها، سبزیجات، گوشت گاو، مرغ و بقیه حیواناته. پس، ممکنه طعم دهنده طبیعی که در میلک-شیک توت فرنگی شما استفاده شده، واقعاً از توت فرنگی نباشه. در واقع، فهمیدیم که بیشتر رستورانای فست-فود از فرآورده های حیوونی مثل ژلاتین واسه طعم دادن به میلک-شیک هاشون استفاده می کنن.

دلایل بسیاری هست که میگه همبرگرهای رستورانای فست-فود واقعاً از گوشت گاو درست نمی شن. اینجا می خواهیم کمی به رستورانای فست-فود اعتبار بدیم: بیشتر این رستورانا امروزه ۱۰۰ درصد از گوشت گاو استفاده می کنن. اما چیزی که فهمیدیم اینه که بسیاری از اجناس با گوشت مرغ این رستورانا هم شامل گوشت گاوه، به خصوص ناگتا و ساندویچا. در این غذاها هم واسه مزه دار کردن از گوشت گاو استفاده می شه. به استثنای ساندویچای نیم مرغ-نیم گوشت، در بیشتر اجناس دیگه از افزودنیای طعم دهنده استفاده می شه.

وقتی یه چیزبرگر سفارش می دید، شایدً همون چیزی نیس که توقع داشتین. همه چیز در رستورانای فست-فود تو یه روغن سرخ می شه، به خاطر همین ممکنه همه چیز طعم برابری داشته باشه.

الان می پرسین که پس چیجوری این رستورانا اینقدر پولدار شدن، وقتی همه چیز طعم روغن میده. بله، این رستورانا به غذاها افزودنیای طعم دهنده می زنن. این افزودنیا به وسیله محققان در آزمایشگاه ها ساخته می شه که در کار خود خبره هستن.

ممکنه فردی که برگر شما رو درست کرده، دستهایش رو نشسته باشه

مجله داتلین که معروف به معلوم اسرار صنعتای بزرگ است، اولین رسانه ای بود که در مورد نظافت کلی رستوران های فست-فود تحقیقاتی انجام داد. روزنامه نگارا داتلین به طور سری و مخفی واسه کشف کثیفی ۱۰ تا از بهترین رستورانای زنجیره ای فست-فود رفتن. بعد از تحقیق در مورد ۱۰۰۰ رستوران در ۳۸ ایالت آمریکا، متوجه شدن که تعداد کمی از اونا مسائل نظافتی رو رعایت می کردن.

در این تحقیقات، کارکنان این مجله حتی حشرات و جانورهایی (مرده و زنده) و کثافت و آشغال هم در این غذاها پیدا کردن. در تاکوبل کالیفرنیا مردی در غذای خود آدامس جویده شده پیدا کرده بود. در وندی شیکاگو، یه موش مرده در آشپزخانه رستوران دیده شده بود.

در بیشتر از ۶۰ درصد رستورانا تخلفات بحرانی که در تشخیص نظافت یه رستوران مورد توجه قرار میگیره، داشته ان. میدونید عادی ترین این تخلفات چی بوده؟ بله، شسته نبودن دستای کارکنان رستوران (در بیشتر این رستورانا حتی در دستشوییا صابون وجود نداشته است)، دمای ناجور واسه نگاهداری مواد غذایی، گوشت های نپخته و نگاه داشتن غذاها به وسیله کارکنان بدون به کار گیری دستکش.

غذاهای فست-فود شامل مواد آلرژی زا هستن، اما به شما نمی گن کدوم مواد


در غذاهای فست-فود از مواد مختلفی استفاده می شه. پس اگه آلرژی غذایی دارین، بهتره از مصرف این غذاها دوری کنین. در سوسیس بوریتو رستوران مک دونالد بیشتر از ۵۰ نوع مواد جور واجور استفاده میشه که شامل شیر، تخم مرغ، گندم، شیره ذرت و گروهی از مواد شیمیایی و نگاه دارنده ها هستش. بعضی از این رستورانا اعلام می کنن که ممکنه بعضی از غذاهایشان شامل مواد آلرژی زا باشن ولی هیچ وقت نمی گن که کدوم مواد آلرژی زا.

سیب زمینی سرخ کرده ها، ۱۰۰ درصد از سیب زمینی درست نشده ان

وقتی رستورانای فست-فود تازه شروع به کار کردن، در سیب زمینی سرخ کرده ها ۱۰۰درصد از سیب زمینی استفاده می شد که هر روز صبح پوست کنده شده و خلال می شد. اما امروزه دیگه از سیب زمینیای منجمد استفاده می شه.

از اونجا که با منجمد شدن رنگ سیب زمینیا تغییر می کنه (وقتی در دمای ۴۵ درجه فارنهایت انبار می شن) واسه جلوگیری از تغییر رنگ، در موقع عملیات کاشت باید سولفیت به اونا اضافه بشه. پوست کندن و خلال شدن اونا هم که دیگه همه به وسیله دستگاه انجام میشه.

واسه سفید کردن سیب زمینیا هم از دی اکسید سولفور استفاده می شه. هم اینکه گاه هاً از شکر هم واسه شیرین تر کردن سیب زمینیا استفاده می شه. هم اینکه این مواد نگاه دارنده، سیب زمینیا در روغنای هیدروژن دار هم سرخ می شن که به دووم و موندگاری سیب زمینی ها کمک می کنه. اما این روغنا منتهی به بیماریای قلبی، دیابت و سرطان می شه.

ملت فست-فود خور ؛ حالا که پرده از اسرار مربوط به غداهای فست-فود ورداشته شد، دیگه میدونید که چه می خورید. پس قبل اینکه غذای فست-فود بعدی خود رو سفارش بدین، کمی بیشتر فکر کنین.

جمع آوری : پایگاه اینترنتی تکناز

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا