۱۰ راه مراقبت از پوست چرب و کاهش چربی اون آموزشی

 

پوست چرب نتیجه تولید زیاد غدد چربی پوسته. این غدد زیر لایه سطحی پوست جمع می شن. چربی ترشح شده یا سبوم (Sebum) نه تنها بد نیس، بلکه واسه مراقبت از پوست و حفظ رطوبت پوست، درخشندگی و سلامت موها هم لازمه ولی باید بدونین که افزایش ترشح چربی باعث تجمع اون روی پوست و چرب شدن اون می شه. یکی از دلیلای جوش و جوش، بسته شدن منافذ پوست به دلیل تجمع چربیه. ژنتیک، تغییرات هورمونی یا حتی استرس مثل دلایلی هستن که می تونه موجب افزایش ترشح سبوم شه.

 

درمان جوش و بهبود پوست چرب کار سختیه. گرچه بیشتر درمانای خونگی می تونن تا حد زیادی میزان چربی پوست رو کم کنن؛ بدون این که مجبور به استفاده از داروها یا رژیمای گرون واسه بهداشت پوست و موی خود شید.

۱. صورت خود رو بشورید

۱۰ راه مراقبت از پوست چرب و کاهش چربی اون آموزشی

شاید به نظر ساده برسه، اما خیلی از افرادی که پوست چرب دارن، در طول روز منظم صورت خود رو نمی شویند. اگه پوست چربی دارین، بهتره صورت خود رو دوبار در روز بشورید، اما در این کار زیاده روی نکنین. از شامپوها و مواد شوینده ی اسیدی استفاده نکنین. پیشنهاد ما استفاده از یک صابون ملایم مثل صابون گلیسیرینه.

۲. استفاده از کاغذهای بلاتینگ

این کاغذهای نازک و کوچیک از ترشح بیشتر از حد چربی جلوگیری نمی کنه، اما تمیزکردن پوست با این کاغذها به شما کمک می کنه تا در طول روز، پوست شفاف تر و نورانی تری داشته باشین. کاغذهای بلاتینگ ارزون و دردسترس هستن. اگه پوست چربی دارین، حتما در طول روز از این کاغذها استفاده کنین.

۳. استفاده از عسل

عسل یکی از بهترین داروهای طبیعی پوسته. خاصیت ضدباکتریایی و ضدعفونی کننده ی عسل از پوسته پوسته شدن پوست جلوگیری می کنه و واسه رفع جوش هم بسیار خوبه. عسل مرطوب کننده ای طبیعیه ولی تأثیری روی چربی اون نداره.

یک لایه نازک عسل رو روی جوش و پوست چرب بذارین. ده دقیقه صبر کنین و بعد با آب خوب بشورید.

۴. استفاده از گل رس آرایشی

۱۰ راه مراقبت از پوست چرب و کاهش چربی اون آموزشی

گل رس آرایشی یا بهداشتی واسه جذب چربی پوست و درمان خیلی از مشکلات پوستی استفاده می شه. گل رس سبز فرانسه به دلیل خاصیت جذب بالای چربی درمانی مناسب واسه پوست چرب و آکنهه. واسه ساخت ماسک گل رس سبز فرانسه به این صورت عمل کنین:

 • آب تصفیه شده یا گلاب رو با یک قاشق چای خوری رس مخلوط کنین و ورز بدین تا خمیر یک دستی درست شه.
 • مخلوط آماده شده ی رس رو روی صورت بمالید و صبر کنین تا خشک شه.
 • ماسک خشک شده رو با آب گرم بشورید و بعد صورت تون رو خشک کنین.
 • پیشنهاد می شه گل رس خشک شده روی صورت رو با دست نکنین و حتما با آب گرم خوب بشورید.

۵. استفاده از جودوسر

ازجمله خواص جو دوسر واسه پوست اینه که هم به آرامش پوست ملتهب و هم جذب چربی اضافی پوست کمک می کنه. جودوسر واسه پاکسازی پوست صورت هم بسیار خوبه. جودوسر رو می تونین به شکل ماسک استفاده کنین. واسه درست کردن ماسک صورت بهتره جودوسر رو با ماست، عسل یا میوه هایی مثل موز، سیب یا پاپایا (انبه هندی) مخلوط کنین. روش درست کردن اون به این صورته:

۱۰ راه مراقبت از پوست چرب و کاهش چربی اون آموزشی

 • ۱/۲ فنجون جودوسر رو با آب داغ مخلوط کنین تا خمیر درست شه.
 • یک قاشق غذاخوری عسل بهش اضافه کنین.
 • خمیر آماده شده رو به مدت سه دقیقه روی صورت خود بذارین، بعد با آب گرم بشورید و خشک کنین.
 • در دفعات بعدی، خمیر رو حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست بذارین و بعد با آب گرم بشورید و خشک کنین.

۶. استفاده از سفیده ی تخم مرغ و لیمو

سفیده ی تخم مرغ و لیمو ترش روشی خونگی واسه درمان پوست چربه. هر دو ماده رو باهم مخلوط کنین. اسید لیمو و دیگر مرکبات به جذب چربی کمک می کنه. البته این روش واسه افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارن، مناسب نیس.

طبق تحقیق انجام شده در تحقیقات سال ۲۰۰۸، لیمو خاصیت ضدباکتریایی داره. واسه تهیه ی این ماسک به این روش عمل کنین:

 • یک سفیده ی تخم مرغ رو با یک قاشق چای خوری آب لیموی تازه مخلوط کنین.
 • محلول آماده شده رو روی صورت بمالید و اجازه بدین خشک شه.
 • بعد با آب گرم صورت خود رو بشورید و خشک کنین.

۷. استفاده از بادام

بادام زمینی نه تنها واسه پاک سازی پوست خوبه، بلکه چربی اضافی پوست رو هم از بین می بره. واسه تهیه و استفاده از ماسک بادام از این روش استفاده کنین:

 • سه قاشق چای خوری بادام زمینی نپخته رو پودر کنین.
 • دو قاشق غذاخوری عسل بهش اضافه کنین.
 • مخلوط آماده شده رو به آرامی و با حرکات دایره ای شکل روی صورت بمالید.
 • بعد صورت خود رو با آب گرم شسته و خوب خشک کنین
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ راز زبان بدن افراد بسیار موفق و استثنایی 

شما می تونین ماسک بادام رو تنها با بادام پودرشده و بدون عسل تهیه و استفاده کنین. ماسک رو حدود ۱۰-۱۵ دقیقه روی پوست خود بذارین، بعد با آب گرم بشورید و خوب خشک کنین. اگه به بادام حساسیت دارین، از این ماسک استفاده نکنین.

۸. استفاده از آلوئه ورا

۱۰ راه مراقبت از پوست چرب و کاهش چربی اون آموزشی

یکی از خواص آلوئه ورا اثر اون در آرامش سوختگی و دیگر مشکلات پوستیه. تحقیقات کلینیک مایو نشون می ده که آلوئه ورا در درمان پوسته پوسته شدن صورت که به دلیل چربی مازاد پوسته، بسیار مؤثره. افراد خیلی از آلوئه ورا واسه درمان پوست چرب استفاده می کنن. شما می تونین یک لایه نازک آلوئه ورا رو قبل از خواب روی پوست صورت بمالید و اجازه بدین تا صبح روی پوست تون بمونه.

آلوئه ورا ممکنه در بعضی افراد حساسیت پوستی بسازه. اگه تابه حال از آلوئه ورا استفاده نکردین، بهتره اول مقدار کمی از اونو روی بازوی خود بمالید. اگه طی مدت زمان ۲۴ تا ۴۸ ساعته پوست شما نسبت بهش واکنش نشون نداد، می تونین با خیال راحت از اون استفاده کنین.

۹. استفاده از گوجه فرنگی

گوجه فرنگی شامل اسید سالیسیلیکه و درمان خونگی مرسومی واسه جوش حساب می شه. اسیدای گوجه فرنگی در جذب چربی پوست مؤثره و به بسته شدن منافذ پوستی کمک می کنه. واسه تهیه و ساخت ماسک لایه بردار گوجه فرنگی به این روش عمل کنین:

 • یک قاشق چای خوری شکر رو با پالپ یک گوجه فرنگی مخلوط کنین.
 • با حرکت دایره ای، ماسک رو روی صورت بمالید.
 • پنج دقیقه صبر کنین.
 • با آب ولرم صورت تون رو آب بکشین و خشک کنین.

می تونین گوجه فرنگی ورقه ورقه شده یا پالپ اونو به تنهایی و بدون شکر به عنوان ماسک استفاده کنین.

۱۰. استفاده از روغن جوجوبا

شاید استفاده از روغن واسه پوست چرب کمی غیرمنطقی و عجیب به نظر برسه، اما بد نیس بدونین روغن جوجوبا درمانی خونگی واسه بهبود چربی پوست، جوش و دیگر مشکلات پوستیه. گفته می شه استفاده از این روغن باعث می شه غدد چربی پوست، چربی کمتری ترشح کنن و همین به تعادل چربی پوست کمک زیادی می کنه. این در حالیه که هیچ تحقیق و تحقیق علمی این فرضیه رو تأیید نمی کنه.

از طرف دیگر پژوهشی انجام شده در سال ۲۰۱۲ نشون می ده که استفاده از ماسک گل رس و روغن جوجوبا سه بار در هفته به بهتر شدن ضایعات پوستی و جوش ی کم کمک زیادی می کنه.

در استفاده از این روغن زیاده روی نکنین، چون استفاده ی زیاد از اون ممکنه اثر برعکس داشته باشه و پوست تون چرب تر شه. در اول بهتره چند قطره از این روغن رو یکی دو بار در هفته روی پوست بمالید تا نتیجه درمان رو ببینین. اگه از نتیجه راضی بودین می تونین هر روز این کار رو انجام بدین.

جلوگیری از چرب شدن پوست

۱۰ راه مراقبت از پوست چرب و کاهش چربی اون آموزشی

وقتی چربی پوست به عوامل ژنتیکی و هورمونی مربوط باشه، مقابله با اون کمی سخت می شه. عمل به پیشنهادای بهداشتی واسه مراقبت از پوست و نخوردن غذاهای ناسالم مثل غذاهای سرخ شده، غذاهای خیلی شیرین و غذاهای فرآوری شده به شما کمک می کنه پوست سالم تری داشته باشین.

شاید در اول وسوسه شید از لوازم آرایشی واسه رفع چربی از پوست استفاده کنین، اما بهتره بدونین که این کار فقط شرایط رو بدتر می کنه. وقتی پوست، چرب می شه، کمتر از لوازم آرایشی به ویژه کرم پودرها استفاده کنین. بهتره کالاهایی رو که طبق ی آبه، جانشین کرمای چرب کنین. به برچسب اجناس دقت کنین و اونایی رو انتخاب کنین که احتمال بسته شدن منافذ پوستی رو کمتر می کنن.

خیلی از مردم روشای خونگی در درمان پوست چرب رو باور دارن. تحقیقات زیادی درباره این روشای خونگی انجام نشده ولی باید توجه داشت که اثر این روش ها به عوامل زیادی چون محل زندگی و کیفیت اجناس مورد استفاده تون بستگی داره. این احتمال هست که در بلندمدت به داروها حساسیت پیدا کنین. اگه پوست تون به اجناس آرایشی حساسیت نشون داد، بهتره اونو کنار بذارین و دیگر استفاده نکنین.

ماسک ماست و ماسک دارچین و عسل هم واسه پوست چرب مناسب ان. اگه به هر یک از درمانای خونگی حساسیت نشون دادین، بهتره دیگر از اون استفاده نکنین و حتما با یک متخصص پوست مشورت کنین. اگه جوش و جوشای صورت تون عفونی شد، حتما به متخصص پوست مراجعه کنین.دسته‌ها: آموزشی