۱۰ دلیل اصلی اعتماد به نفس پایین آموزشی

 

گذشته آدم و رابطه های ساده بین اون و پدر و مادر و یا سرپرستای دیگش، نقش مهمی در تشکیل باور اون نسبت به خودش داره. در این مطلب می خوایم به بعضی از عواملی که باعث ایجاد اعتماد به نفس پایین می شن، بدیم. با ما همراه باشین تا با این دلایل و نحوه رفع اونا آشنا شیم.

 

۱. گرفتن بازخورد منفی

۱۰ دلیل اصلی اعتماد به نفس پایین آموزشی

اگه درزمان زمان کودکی همیشه در گوش تون تکرار شه که هیچ کاری رو درست انجام نمی بدین و به اندازه کافی خوب نیستین، شما در حالی تبدیل به یک فرد بالغ میشید که تصویر مثبتی از خود ندارین. وقتی بدون در نظر گرفتن سعیای تون پیوسته از شما و کارتون ایراد بگیرن، دیگر نمی تونین به خودتون اعتماد کرده و احساس خوبی داشته باشین؛ به خاطر شکستای پی درپی احساس شرم می کنین که بسیار دردناک و ناراحت کننده س.

۱۰ دلیل اصلی اعتماد به نفس پایین آموزشی

۲. بی توجهی والدین

وقتی سرپرست تون (معمولا پدر و مادر) به شما توجهی نمی کنن، انگار که موفقیتاتون کمترین ارزشی واسه اونا نداره. شما واسه کسب موفقیتای بیشتر و اثبات این نکته که لیاقتای تون بالاتر از چیزیه که الان در اون قرار دارین، باید انگیزه خود رو حفظ کنین، که این کار سخت هستش. بی توجهی سرپرستان معمولا باعث می شه احساس کنین که از طرف بقیه فراموش شدین، کسی قدرتون رو نمی دونه و واسه هیچکی مهم نیستین. این باور که کسی به وضعیت حال حاضر شما اهمیتی نمی ده، حسیه که به خاطر گذشته دردناک تون به دوش می کشین. حس دیده نشدن و نا مرئی بودن باعث می شه فکر کنین حضورتون یک اشتباهه.

۳. دعوای بزرگ ترها

۱۰ دلیل اصلی اعتماد به نفس پایین آموزشی

وقتی پدر و مادر پیوسته مشغول دعوا کردن هستن و رفتارهای ناشایستی رو از خود بروز میدن، کودکان احساسات منفی رو جذب و به بدگمانی عادت می کنن؛ مسئله ای که ترسناک، تأسف بار و مایه ی آشفتگیه. رفتار نامشخص، پریشون و برخورد غیر عادی پدر و مادر (یا یکی از اونا) نسبت به کودک هم، نتیجه مشابهی داره. کودکی که پیوسته شاهد دعوای بزرگ ترهاست، این طور فکر میکنه که شاید اون دلیل این دعوا و باعث درد و عذاب پدر و مادرش باشه. این احساس گناه پس از بلوغ هم در فرد باقی خواهد موند.

۴. نبود برخورداری از حمایت کافی در مقابل زورگویی

در یک خونواده آگاه، حساس و امن، رویارویی با موقیعتای سخت مثل اذیت و آزار دور و بریا زورگو و بازیابی اعتماد به نفس آسون تره. اما اگه نه تنها در خونه بلکه بیرون از خونه هم احساس امنیت نمی کنین، حس عذاب آور فراموش شدن، ناامیدی و نفرت از خود همیشه در زندگی با شما هستش. هم اینجور به دلیل آسیب پذیری زیاد، دوستی بقیه رو لطفی در حق خود تلقی کرده یا به این باور می رسین که همه مردم بی رحم و غیر قابل اعتمادند. بدون خونه و خونواده ای امن و حمایت گر، اثرات زورگویی و قلدری بقیه نسبت به شما عمیق تر میشه و زندگی دشوارتری دارین.

۱۰ دلیل اصلی اعتماد به نفس پایین آموزشی

۵. دریافت حمایت بی جا در مقابل زورگویی

۱۰ دلیل اصلی اعتماد به نفس پایین آموزشی

از طرف مقابل اگه حمایت پدر و مادر حد و مرزی نداشته باشه، کودک احساس می کنن که آمادگی رویارویی با دنیای خشن بیرون رو نداره. بدون یک بنیان قوی، رویارویی با رقابتای بیرون از خونه سخت بوده و ناتوانی در مقابل اونا خجالت رو داره. در اینجور وضعیتی کودک احساس ناتوانی می کنه و به دلیل خجالت، این موضوع رو با پدر و مادر خود در بین نمی ذاره، چون نمی خواد اونا رو به دلیل ضعفی که رفتار اونا باعث اون بوده، آزرده کنه. پس کودک اتفاقات بیرون رو مخفی می کنه. ممکنه این خجالت به حدی برسه که نگاه کودک رو تحتِ اثر بذاره تا جایی که به این نتیجه می رسه که دید مثبت پدر و مادرش (که با دید بقیه نسبت بهش فرق داره) شاید نادرسته و در واقعیت اون فردی ضعیف، ضعیف و سزاوار تحقیرهای دیگرونه.

۶. بی توجهی به زورگویی

۱۰ دلیل اصلی اعتماد به نفس پایین آموزشی

اگه پدر یا مادر به اندازه ای مشغول باشن که متوجه ناراحتی به دلیل زورگویی در کودک شون نشن و موقع احتیاج کودک کسی واسه حمایت از اون وجود نداشته باشه، کودک باور می کنه که شایسته توجه و سزاوار مراقبت نیس و از کمبودهای خود آزرده می شه. در دنیای ناامن امروزی، احساس شرم و درد طاقت فرساست. این احساسات هم اینجور در دوره گذار پدر و مادر که از ویژگیای اون هرج ومرجه رخ می ده چون این طور به نظر می رسه که کسی متوجه وضعیت کودک نمی شه. وقتی محیط خونه پُر از هرج ومرج و پریشون باشه تصور کودک این هستش که خواسته توجه و رسیدگی به مشکلاتش درست نیس، پس کودک در تنهایی بیشتری فرو میره و در احساس شرم غرق می شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ درس از کار و کاسبی هایی با موفقیت حیرت انگیز

۷. نبود وجود حمایت کننده در مشکلات تحصیلی

هیچی بیشتر از احساس کودن بودن در ایجاد اعتماد به نفس پایین مؤثر نیس. اگه کودک احساس کنه از درسا چیزی نمی فهمد و بدون اینکه کسی متوجه این موضوع و احتیاج اون به کمک شه، بیشتر و بیشتر از بقیه عقب بیفته، به این نتیجه می رسه که ضعیف و ناتوانه. اون در مورد ذکاوتش دچار دودلی می شه و همیشه واسه بیان نظراتش مردده. خجالت به دلیل خوب نبودن و کمتر از بقیه بودن به سختی از بین میره حتی پس از اینکه کودک به روش خودش راهی واسه شکست دادن مشکلات پیدا کنه.

۸. شوک فیزیکی یا ضربه روحی

۱۰ دلیل اصلی اعتماد به نفس پایین آموزشی

سوء استفاده ی جسمی، جنسی یا عاطفی آشکارترین دلیل پایین اومدن اعتماد به نفسه. قرار گرفتن کودک در موقعیتای فیزیکی و عاطفی برخلاف میلش، باعث می شه اون نتونه به دنیای بیرون، خودش و بقیه اعتماد کنه، مسئله ای که خیلی بر اعتماد به نفس اثر می ذاره. حتی ممکنه کودک خود رو مقصر بدونه در حالی که کمترین گناهی نداره. کودک توان مقابله با بحران رو نداره پس از اون فرار کرده، از بقیه فاصله میگیره و احساس پوچی می کنه. در سعی واسه کنار اومدن با این وضعیت، نتیجه میگیره که خودش گناه کار و شایسته سرزنشه و واسه آزادی از این پریشونی به راه های ناسالم روی آورده و آخرسر خود رو شرمنده و سرخورده در بین صدها احساس منفی دیگر محدود می بینه.

۹. نظام ارزشی نامناسب

اگه باورهای مذهبی یا نظام ارزشی، باعث شه که باور داشته باشین پیوسته در حال گناه کردن هستین، در وضعیتی مثل دریافت همیشگی بازخورد منفی بقیه قرار می گیرین. چه بازخورد منفی بقیه باشه، چه قضاوتای برگرفته از باورها و ارزشای شخصی، نتیجه اون ایجاد احساس شرم، گناه، اختلاف و نارضایتی از خوده. خیلی از نظامای ارزشی دو انتخاب جلو فرد می ذارن: خوبی و بدی. وقتی در تنگنای انتخاب بین این دو قرار می گیرین دچار سردرگمی، خجالت، ناامیدی، به هم ریختگی و بی هویتی میشید.

۱۰. اثر جامعه و رسانه ها

۱۰ دلیل اصلی اعتماد به نفس پایین آموزشی

همه میدونیم که آدما در تلویزیون و رسانه های دیگر، به شکلی بزرگ نمایی آمیز و غیرواقعی قشنگ و خوش هیکل هستن، آفتی که پیوسته بیشتر و بیشتر می شه. خیلی از زنان و مردها از اینکه نمی تونن مثل این افراد باشن، احساس بدی دارن. درسته که اعتماد به نفس پایین ریشه در مسائل مهم تری داره اما این روزها جامعه، تلویزیون، مجلات و … پیوسته نبود تناسب و کامل نبودن رو به رخ میکشن و احساس نارضایتی رو تقویت می کنن. با افزایش دسترسی رسانه ها در بین جوون ترها کم کم کودکان هم در مرکز توجه این مقایسه های غیرمنصفانه قرار می گیرن.

در مورد هر کدوم از این موارد میشه مفصل بحث کرد. البته نباید از یاد ببرین که تجربه هر یک از این موارد در زمان کودکی به معنای این نیس که نتونین طی زمان رشد و در بزرگ سالی از اونا آزاد شید. با اینکه ممکنه در وجودتون نفوذ کنن اما راه های بسیاری واسه آزادی از اونا هست که به شما کمک می کنه با گذشت زمان به شخصیتی آماده تر، کامل تر و با اعتماد به نفس بیشتر برسین. وقتی به عنوان یک فرد بالغ گذشته خود رو آزمایش می کنین، متوجه میشید سزاوار خیلی از برداشتا و ویژگیایی که به خود نسبت داده بودین، نیستین و این قضاوتا ریشه در فضا و افرادی که با اونا رابطه داشته اید، دارن. این نگاه به شکست دادن احساسات منفی کمک بسیاری می کنه. جدا از اینکه اینا باید بدونین که تنها نیستین و همیشه می تونین از بقیه کمک بگیرین.

۱۰ دلیل اصلی اعتماد به نفس پایین آموزشی

درک بعضی وضعیتا و تجربه ها آسون نیس و نباید انتظار درک، هم دلی یا بخشش رو از خود داشته باشین. مهم اینه که راهی واسه ایجاد احساس رضایت و امنیت در وضعیت موجود و کنار اومدن با اون پیدا کنین. هر چه آگاهی بیشتری از دلیل اعتماد به نفس پایین خود داشته باشین، بهتر می تونین واسه رفع مشکل و تقویت اعتماد به نفس اقدام کنین.

منبع : psychologytoday.com

 


دسته‌ها: آموزشی