۱۰ درس از کار و کاسبی هایی با موفقیت حیرت انگیز آموزشی

واسه راه انداختن کسب وکاری که سرپا بمونه به چیزی بیشتر از یک ایده ی خوب احتیاج دارین. در این مقاله با هم درسایی رو مرور می کنیم که می تونیم از کار و کاسبیای مطرح دنیا یاد بگیریم. راه موفقیت یک کار و کاسبی همیشه قابل پیش بینی نیس، چون که تنها ۳۰ درصد از کار و کاسبیای نوپا در آخر قادر به جذب پول و پله و سرمایه اضافه هستن.

۱۰ درس از کار و کاسبی هایی با موفقیت حیرت انگیز آموزشی

 

۱. کالتورا (Kaltura)

درس: چند بازارِ هدف مناسب رو پوشش بدین

۱۰ درس از کار و کاسبی هایی با موفقیت حیرت انگیز آموزشی

کالتورا یک پلتفرم منبع بازِ ویدیو، واسه مدیریت، پخش و پخش محتوای ویدیوییه. این پلتفرم با موفقیت تونسته چند گروه جور واجور (سازمانای تجاری، آموزشی، و رسانه ای) رو به عنوان گروه هدفِ خود شناسایی کنه و پاسخگوی نیازای اونا باشه. کالتورا واسه هر یک از گروه های هدف ویژگیا و عملکردی اختصاصی رو در خدمات خود دید کرده. ۳۰۰،۰۰۰ سازمان تجاری، آموزشی و رسانه ای از خدمات کالتورا استفاده می کنن، مثل گروپان (Groupon)، بانک امریکا (Bank of America)، اچ بی اون (HBO)، و هاروارد (Harvard). اخیرا این کار و کاسبی ۲۵ میلیون دلار سرمایه جمع آوری کرده. موفقیت کالتورا اهمیتِ داشتنِ چند گروه جور واجور هدف رو نشون می ده. لازم نیس گروه هدف شما شامل همه افراد باشه فقط کافیه چند گروه مهم رو به عنوان گروه هدفِ خدمات خود انتخاب کنین و در پاسخگویی به نیازهایشان عملکردی عالی داشته باشین.

۲. پاندورا (Pandora)

درس: امکان شخصی سازی رو جفت و جور کنین

۱۰ درس از کار و کاسبی هایی با موفقیت حیرت انگیز آموزشی

پاندورا یک سرویس پیشنهاد موسیقی بر مبنای علایق انحصاری کاربره که طبق سلیقه ی موسیقی هر فرد، ایستگاه پخش موسیقی متناسب با اونو براش جفت و جور می کنه. پاندورا واسه ارائه پیشنهاد اختصاصی خود از بازخوردهای فرد درباره آهنگا و هنرمندان کمک میگیره. با جفت و جور آوردن تجربه شنیدن موسیقیِ شخصی سازی شده، افراد از گوش دادن به موسیقی خاص خودشون لذت می برن و احساس می کنن مهم هستن و مهم تر اینکه به این برندِ خاص وفادار می شن. انتظار میره پاندورا با فروش ۱۰ میلیون سهم، حدود ۲۳۱ میلیون دلار پول و پله و سرمایه جمع آوری کنه.

۳. تابولا (Taboola)

درس: کنترل رو به دست مصرف کننده ی پایانی بسپارید

۱۰ درس از کار و کاسبی هایی با موفقیت حیرت انگیز آموزشی

تابولا با درآمد حدسی سالیانه ۱۰۰ میلیون دلار (محاسبه شده بر مبنای کارکرد فعلی اش)، با داشتن تنها ۱۲۰ کارمند، یکی از بالاترین نسبتای سود به تعداد کارمند رو در جهان داراس. تابولا یک پلتفرم کشف محتواه که طبق محتوایی که فرد در حال مشاهده ی اینه ویدیو یا بقیه محتوایی رو که فرد شاید به اونا علاقه داره بهش پیشنهاد می ده. در حالی که تابولا تنها پلتفرم ارائه دهنده ی پیشنهاد محتوا نیس، با قرار دادن کنترل در دستان کاربر پایانی، نگاهی رو به جلو واسه مردم سالارانه کردن محتوای پیشنهادی داشته و به خاطر این یه قدم از همتایانش جلوه.

۴. وُکسی (Voxy)

درس: سعی نکنین یک دفعه خدماتی بیشتر از حد ارائه بدین

۱۰ درس از کار و کاسبی هایی با موفقیت حیرت انگیز آموزشی

وُکسی یک اپلیکیشن موبایله که به اسپانیایی زبونا کمک می کنه انگلیسی رو از راه درسایی مثل به تجربیات واقعی زندگی، کوتاه و به طور روزانه بیاموزند. با اینکه وُکسی به دلیل در اختیار داشتن تکنولوژیایی که مالکیت اونو در اختیار داشت قادر بود خدمات خود رو واسه بقیه زبانا هم ارائه بده، اما تصمیم گرفت بر آموزش انگلیسی به اسپانیایی زبونا متمرکز بمونه. با این تمرکز وُکسی تونست حضور قدرتمندی در بازار داشته باشه. الان بیشتر از ۳ میلیون نفر از خدمات این اپلیکیشن استفاده می کنن و وکسی تونسته ۱۵ میلیون دلار سرمایه جمع آوری کنه.

۵. گِت (Gett)

درس: جهانی شید اما واسه هر بازار اختصاصی عمل کنین

۱۰ درس از کار و کاسبی هایی با موفقیت حیرت انگیز آموزشی

گِت یک اپلیکیشن موبایل واسه سفارش تاکسی یا اتومبیل تشریفاتی در ۲۰ شهر جور واجور مثل نیویورک، لندن، منچستر، مسکو و سن پترزبورگه. گت پس از پایه گذاری و کسب موفقیتای قابل توجه، خدمات خود رو به اروپا و امریکا گسترش داد. هم حالا بیشتر از ۱ میلیون نفر و حدود ۱،۵۰۰ مشتری تجاری مثل گوگل از خدمات گت استفاده می کنن که دلیل کلی ی این تعداد از مشتریان گسترش گت در سطح جهانیه. گت نحوه ی رفت و اومد مردم رو در شهرها متحول کرده و از همین راه تونسته حدود ۴۲ میلیون دلار سرمایه جمع کنه.

۶. شهَزِل (ShoeDazzle)

درس: سری رو که درد نمی کنه، دستمال نبندید!

۱۰ درس از کار و کاسبی هایی با موفقیت حیرت انگیز آموزشی

شهَزِل یک پلتفرم شخصی سازی شده ی آنلاین و فروشگاهیه که به زنان کمک می کنه کفش، لباس و زیورآلات دلخواهشون رو پیدا کرده و بخرن. شهَزِل از زمان تاسیس در سال ۲۰۰۹، پایگاه مشتریانی با بیشتر از ۱۳ میلیون عضو و ۶۶ میلیون دلار سرمایه کسب کرده. البته همیشه هم وضعیت به این درخشانی نبوده. مثلا در سال ۲۰۱۱، این کار و کاسبی مدل سرویسِ اشتراک دهی موفق خود رو آزاد کرد. این مدل تجاریِ الکترونیکیِ مطمئن که امتحان خود رو هم پس داده بود بعد از کنار گذاشته شدن در اون تاریخ، دوباره استفاده کرده شد و شرکت الان دوباره رو به رشده. چی میشه از این ماجرا یاد گرفت؟ اگه چیزی خراب نیس درستش نکنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ خطای مدیریت سازمان که کارمندان خوب رو فراری میدن

۷. تویو (۲U)

درس: بهترین فناوری در نوع خود رو پیشرفت بدین

۱۰ درس از کار و کاسبی هایی با موفقیت حیرت انگیز آموزشی

تویو با دانشگاهای برتر واسه ارائه مدارک آنلاین همکاری می کنه. این شرکت که تونسته از راه سرمایه گذاریای خطرپذیر ۱۰۰ میلیون دلار جمع آوری کنه، در مورد ی دنیای فناوریای آموزشی پیشروه و زیرساختا، بازاریابی و نرم افزارهایی رو به عنوان خدمات فناوری به دانشگاها ارائه می ده تا به وسیله اونا بتونن برنامه های خود رو تنظیم و دیجیتالی کنن. در قلب موفقیت تویو نرم افزارها و رشته ای از وسایل پیشرفته ی مدیریت یادگیری قرار گرفته که دانشجویان، استادان و همه فرایندهای مدیریت دانشگاه و یادگیری رو پشتیبانی می کنه. تویو با تمرکز روی تکنولوژی و استخدامِ بهترین متخصصین فناوری در این بخش، تونسته خود رو از بقیه جدا کنه.

۸. پِریزمَتیک (Prismatic)

درس: بر همکاری نزدیکِ تیمی تاکید کنین

۱۰ درس از کار و کاسبی هایی با موفقیت حیرت انگیز آموزشی

پریزمتیک یک خبرخوانه که از الگوریتما واسه ساخت یک نیوزفید اختصاصیِ طبق علایق هر فرد استفاده می کنه. طبق عادتای خوندن هر فرد و محتوایی که اون دوست داشته، این پلتفرم خبره های در رابطه دیگر رو بهش پیشنهاد می ده. هر هفته ۲۵،۰۰۰ نفر از پرریزمتیک استفاده می کنن و الان این شرکت ۱۶.۵ میلیون دلار سرمایه داره. بزرگ ترین عامل موفقیت این کار و کاسبی محیط کاری ایه که در اون همکاری تنگاتنگی در سطح بالا بین مهندسان، طراحان، محققان و کلا بین همه اعضای تیم هست. مثلا بردفورد کراس، مدیر ارشد پرریزمتیک ریزه کاریای طراحی رو هم یاد گرفته تا بتونه واسه همکاری نزدیک به طور فعال در تیم حضور داشته باشه.

۹. آپارتمان لیست (Apartment List)

درس: به جای اختراع دوباره ی چرخ، روی گسترش همکاریای به درد بخور کار کنین

۱۰ درس از کار و کاسبی هایی با موفقیت حیرت انگیز آموزشی

آپارتمان لیست یک بازار اجارهه که به مستاجران کمک می کنه آپارتمان ایده آل خود رو پیدا کنن. این سایت میلیونا فهرست موجود رو در یک نقشه آنلاین خلاصه می کنه که جستجو در اون کار آسانیه و مراحل سنتی و بیشتر ناراحت کننده ی جستجوی خونه رو به تجربه ای راحت و بدون زحمت تبدیل می کنه. آپارتمان لیست به جای رقابت با کِریج لیست (CraigsList) یا ایجاد دوباره ی سیستمی که پیش از این وجود داشته، مثل کاری که زیلو (Zillow) انجام داد، با چند بازار املاکِ پیشرو همکاری کرد و از فهرست موجودیای اونا واسه ساختن این کار و کاسبی ۱۵ میلیون دلاری استفاده کرد.

۱۰. مای مَپ فیتنس (MapMyFitness)

درس: محصول خود رو به یک وسیله و سیستم خاص محدود نکنین

۱۰ درس از کار و کاسبی هایی با موفقیت حیرت انگیز آموزشی

مای مپ فیتنس یک پلتفرم ردیابی تناسب اندامه که به قیمت ۱۵۰ میلیون دلار، به وسیله یک شرکت تولیدکننده ی اجناس ورزشی به نام آندِر آرمِر (Under Armour) خریداری شد. در این پلتفرم کار ردیابی تناسب اندام با ثبت کردن جزئیات و ویژگیای تمرینات بدنی با کمک تکنولوژی جی پی اس صورت میگیره. در اول مای مپ فیتنس تنها امکانات مربوط به ردیابی راه تناسب اندام رو به فرد ارائه می داد اما تا به امروز منابع در رابطه دیگری مثل: وسایل تمرینات بدنی آنلاین، ردیاب تغذیه و ماشین حسابای مربوط به شاخصای مربوط به تناسب اندام، رو به امکانات خود افزودهه.

یادتون باشه که چیزی به اسم نسخه موفقیت یک کار و کاسبی وجود نداره، اما از کار و کاسبیایی که به موفقیتای بزرگ رسیدن میشه چیزای زیادی یاد گرفت. هر درسی که از داستان این کار و کاسبیا می گیرین این موضوع رو فراموش نکنین که واسه پایدار نگه داشتن یک کار و کاسبی به چیزی بیشتر از داشتن یک ایده ی خوبِ ساده احتیاج دارین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

منبع : Inc

 


دسته‌ها: آموزشی