۱۰ راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک آموزشی
۱۰ راز موفقیت در کسب و کار از نظر ایلان ماسک “

ایلان ریو ماسک (Elon Reeve Musk) نمونه ی به تموم معنای یک آدم موفقه. ماسک در سه بخش ی مهندسی، اختراع و سرمایه گذاری مثل ی مجرب ترین ها شناخته می شه. او فقط دو روز پس از شروع به تحصیل در دوره ی دکترای فیزیک کاربردی در دانشگاه اِستَنفورد، از ادامه ی تحصیل صرف نظر کرد تا در مورد ی اینترنت، انرژی های تجدیدپذیر و هوافضا به یک کارآفرین برجسته تبدیل شه. ماسک الان، مدیرعامل تِسلا موتورز (Tesla Motors)، مدیرعامل و مدیر ارشد فناوری اِسپِیس ایکس (SpaceX) و رئیس هیئت مدیره ی سولارسیتی (SolarCity) است. پیروزی او در تحقق رؤیای کارآفرینی، یکی از الهام بخش ترین نمونه های موفقیت به حساب می رود. زندگی این خیلی باهوش ی ۴۵ ساله ی آمریکایی-کانادایی پر از رازهای موفقیت در کسب و کاره که در این مقاله به ۱۰ مورد برتر اون اشاره می کنیم.

۱. تخت گاز نرید

۱۰ راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک آموزشی

مرکز کنترل اِسپِیس ایکس در کالیفرنیا

ماسک هیچوقت در استخدام نیرو شتاب زده عمل نمی کنه. به باور او، استخدام نیرو فرآیندیه که به صرف وقت و انرژی احتیاج داره. عجله در این پروسه و استخدام حساب نشده ی نیرو از چپ و راست، در آخر موجب زیان یا حتی ورشکستگی شرکت میشه. پس اگر مثل کارآفرینانی هستین که قصد دارین کسب وکارتان رو وسعت ببخشین، در استخدام نیرو با احتیاط عمل کنین، چون که قراره در آینده ی نزدیک با همین کارمندان جدیدی که استخدام می کنین، تعاملات کاری داشته باشین. پس لازمه فقط افرادی رو انتخاب کنین که توانایی های شون مورد اطمینان باشه و لیاقت ورود به موقعیت شغلی پیشنهاد شده رو داشته باشن.

۲. در کسب وکارتان احساسی عمل نکنین

۱۰ راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک آموزشی

اگر طبق روال گذشته، هر بار که با تصمیمات طاقت فرسا روبرو می شید، طوری عمل کنین که بقیه پس ی تصمیمات تون به گرفتاری و زحمت بیفته، راه پیشرفت واسه تون ناهموار میشه. به عنوان شخصی که در رأس کاره، انتظار می رود در قبال مسائلی که به رشد و پیشرفت شرکت تون مربوط می شه، مسئولیت پذیر باشین. به موجب این مسئولیت پذیری، بعضی وقتا ناگزیر می شید تصمیمی بگیرین که واسه تون خیلی سخته. احساساتی شدن در اینجور موقعیت هایی فقط به خیلی بد تر شدن شرایط می انجامد. پس به عقل تون مراجعه کنین و تمرکزتان رو از دست ندین.

۳. پذیرای شکست باشین

۱۰ راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک آموزشی

انفجار موشک فالکون ۹ سخت ترین شکست اِسپِیس ایکس در تاریخ ۱۴ ساله ی این شرکت بوده.

یادتون باشه تا طعم شکست رو نچشید، هیچوقت نمی تونین به اهداف تون برسین. ماسک هر بار که دست به اقدامات پرریسک زده، از احتمال بالای شکست در اقداماتش آگاه بوده. یعنی، احتمال بالای شکست هیچوقت باعث نشد که از حرکت به طرف موفقیت بترسد. به باور او، وقتی تصمیم بگیرین تموم دنیا رو شگفت زده کنین، طبیعیه که بعضی وقتا شرایط به هم بریزه. پس بدونین که شکست، وسیله ی رسیدن به اهداف و آرزوهای زندگی است.

۴. از سخت کوشی هیچ گریزی نیس

۱۰ راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک آموزشی

کسی که حاضر نیس خودشو به زحمت بندازه، چه جوری می تونه توقع داشته باشه در زندگی به اهداف بزرگ و آنچنانی برسه؟ اگر اهل کار و سعی نباشید، از عهده ی خودتون هم نمی تونین بربیایید، چه برسه به اینکه بخواهید یک شرکت رو بگردانید. سختکوشی نه فقط در مدیریت کسب و کار به درد می خورد، بلکه مثل اساسی ترین ملزومات رسیدن به اهداف دور و درازه. اینکه فقط دست روی دست بذارین و آرزو کنین اتفاق دلخواه تون بیفته، یعنی توهم و خیال بافی. در زندگی واقعی لازمه خودتون دست به کار شید و یک بار واسه همیشه با مشکلاتی که بقیه نتونستن کنار بزنن، دست وپنجه نرم کنین.

۵. به محدود کردن های خود اقرار داشته باشین

۱۰ راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک آموزشی

ماسک جدا از اینکه اینکه به شکلی عالی تونست توانایی هاش رو به درستی بشناسه و پیگیری کنه، به درستی درک کرد که نمیتونه همه ی وقت و انرژی خود رو به اِسپِیس ایکس و تِسلا اختصاص بده. شمام لازمه از محدوده ی آسایش بیرون بزنین و خودتون رو از همه عواملی که مانع تون می شن، آزاد کنین. در عین حال، به محدود کردن ها و نقاط ضعف خود اقرار داشته باشین. فکر نکنین که با این کار، توانایی های تون بی اهمیت شمرده می شن، بلکه با این کار به خودتون فرصت میدید که نقاط ضعف تون رو برطرف کنین. مطمئن باشین در صورتی که به محدود کردن های خود اقرار داشته باشین، به هدف تون نزدیک تر میشید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ راه مراقبت از پوست چرب و کاهش چربی اون

۶. هدف زندگی تون رو مشخص کنین

۱۰ راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک آموزشی

سعی کنین در زندگی، یک هدف والا و البته مشخص داشته باشین تا بتونین از پسِ تصمیمات بی تعدادی که زندگی، جلو تون قرار می ده، بربیایید. وقتی هدف مشخصی داشته باشین، تصویر واضحی تو ذهن تون شکل میگیره که نشون می ده چه تصمیمی باید بگیرین. ماسک از انگیزه ای که پشت راه اندازی اِسپِیس ایکس بود، آگاهی کامل داشت و درست واسه همین تونست خواسته اش رو به هر قیمتی که بود، عملی کنه. به باور او، بیشتر مردم، آینده ای رو که بشر بتونه سفرهای بین ِ سیاره ای داشته باشه، الهام بخش تر و هیجان انگیزتر از آینده ای میدونن که بشر مجبور باشه واسه همیشه تا زمان نابودی کامل در همین سیاره زندونی بمونه. با این اوصاف، ماسک خوب می دونست که چه هدفی داره و این دقیقا همون چیزیه که در زندگی هر فرد از اهمیت زیادی برخورداره.

۷. به ندای درون تون گوش بدید

۱۰ راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک آموزشی

سخنرانی ایلان ماسک در جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه کال تِک

شاید به نظر خیلی ها، ترک تحصیل از دانشگاه اِستَنفورد چیزی جز یک تصمیم احمقانه نباشه، اما واقعیت اینه که ماسک می دونست چه راهی در پیش گرفته. او در این تصمیم از ندای داخلی خود پیروی کرد و چشم اندازی رو که واسه آینده اش در نظر داشت، وسعت بخشید. بعضی وقتا وقت ها گوش دادن به ندای درون می تونه خیلی ثمربخش باشه و به یکی از عالی ترین و مؤثرترین تصمیمات زندگی تون بینجامد.

۸. از اینکه جدا باشین نترسین

۱۰ راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک آموزشی

سعی کنین واسه مقابله با چیزی که همه کورکورانه دنبالش می کنن، جسارت کافی داشته باشین. اگر هدف تون چیزیه که قبلا به وسیله شخص دیگری محقق شده، پس بدونین که توانایی های تون رو واسه تحقق اهداف عالی تر دست کم گرفتین. یاد بگیرین که به تایید بقیه احتیاجی نداشته باشین و واسه تون مهم نباشه که بقیه چه جوری قضاوت تون می کنن. به خودتون ایمان بیارین و بدونین که خودتون می تونین بهترین قضاوت رو در مورد تصمیمات تون داشته باشین.

۹. دور تون رو از افراد جربزه دار پر کنین

۱۰ راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک آموزشی

۱۰ راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک آموزشی

ایلان ماسک و فرانتس فون هولزهاوزِن (Franz von Holzhausen)، از طراحان تسلا

افرادی که بیشترِ وقت تون رو با اونا می گذرانید، اثر زیادی روی شما و طرز فکرتون می ذارن. پس چه بهتر که دور تون رو از افراد باهوش و کاردان پر کنین. به این منظور، لازمه روی مهارت های درون فردی مثل مهارت های ارتباطی حسابی کار کنین. با گذشت زمان، متوجه میشید که طرز فکر و راهکارهایی که در پیش می گیرین، تا حد خیلی از دور و بری ها تون اثر پذیرفتهه.

۱۰. از کار نه غافل نشید

۱۰ راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک آموزشی

بسیار عالی و ستودنیه که به اهداف تون دست پیدا کردین و حالا در حال تجربه ی موفقیت و لذت های مربوطه هستین. یادتون باشه در اوقات شادی نسبت به بقیه دست و دل باز باشین. شاید خودتون هم در مراحل ابتدایی قبل اینکه به موفقیت برسین، سختی های زیادی کشیده باشین. پس حتما حال افرادی رو که در سختی زندگی می کنن، عمیقا می فهمید. ماسک بخش خیلی از ثروتش رو به کمپین «عهد بخشندگی» (Giving Pledge) بخشیده. این کمپین در سال ۲۰۱۰ به وسیله بیل گیتس و وارِن بافِت راه اندازی شد. این کمپین از ثروتمندان دنیا دعوت کرده، ثروت شون رو در امور خیریه خرج کنن.

 

منبع : listaka.com

این کتاب پرطرفدار رو از دست ندین

۱۰ راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک آموزشی

ایده خود رو به پول تبدیل کنین

۱۰ راز موفقیت در کسب‌ و‌ کار از نظر ایلان ماسک آموزشی


۳۶۰۰۰تومن


۸۰۰۰تومن

دسته‌ها: آموزشی