۱۰ راز زبان بدن افراد بسیار موفق و استثنایی  آموزشی
۱۰ راز زبون بدن افراد بسیار موفق و استثنایی

حالات و علائم غیر کلامیِ ما روی بقیه تأثیرگذاره. ضمنا کارکرد، خلاقیت و سطح استرس ما هم به علائمی که از بقیه دریافت می کنیم بستگی داره. زبونِ بدن بخشی مهم و اساسی از شخصیت ماست، احتمال اینکه آگاهانه به نحوه ی نشستن، برخاستن و حرکات خود فکر نکنیم خیلی زیاده، اما حقیقت اینه که باید نسبت به حالات و رفتار بدن خود آگاهی داشته باشیم و حساب شده رفتار کنیم، چون بقیه افراد به طور ذاتی نشونه ها و علائمی رو که ارسال می کنیم، دریافت می کنن. در این مقاله درباره ۱۰ راز زبون بدن افراد بسیار موفق و استثنایی بیشتر می خونین.

۱۰ راز زبان بدن افراد بسیار موفق و استثنایی  آموزشی

خلاقیت-خلاق

۱۰ راز زبان بدن افراد بسیار موفق و استثنایی  آموزشی

 

شاید عجیب به نظر برسه اما این علائم غیرکلامی روی خودتون هم اثر می ذارن، حالات و حرکات شما اثر زیادی بر نحوه ی تفکر، احساس و عملکردتون داره.

می تونین به جای خوندن این متن، ویدیوی زیر رو هم ببینین تا با بعضی از این رازها آشنا شید.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیست.

۱. ماهیچه های دست تون رو خم کنین تا عزم و اراده تون زیاد شه

تا به حال دقت کردین وقتی می خواید خون بدین، چه جوری عضلات دستت تون رو منقبض می کنین؟ خم کردن ماهیچه ها راه حلِ بدن واسه کاهش درده. وقتی شما خبره های بد رو می شنوید، خم کردنِ ماهیچه ها به شما کمک می کنه تا تمرکز حواستون رو حفظ کنین. حتی با این کار قدرت پیدا می کنین تا در برابر میلِ خوردن غذاهای وسوسه انگیز هم مقاومت کنین (قدرتی که شاید در طول روز به کار همه ی ما خواهد اومد).

۲. دراز بکشین تا خلاقیت و نوآوری بیشتری داشته باشین

۱۰ راز زبان بدن افراد بسیار موفق و استثنایی  آموزشی

طبق گفته ی پرفسور دَرِن لیپنیکی (Darren Lipnicki) استاد دانشگاه ملی استرالیا، دراز کشیدن می تونه باعث پیشرفت در کارای خلاقانه شه. اون می گوید: «شاید به این خاطر که افکار خلاقانه زمانی که به پشت دراز کشیده ایم، بیشتر می شه.»

یک دلیل واسه این مطلب، ممکنه هورمون نورآدرنالین باشه که در زمان ایستادن ترشح می شه و این هورمون می تونه مانع از بروز افکار خلاقانه شه. حالا شما یک بهونه ی خوب واسه دراز کشیدن و فکر کردن دارین.۳. دست به سینه بایستید تا احساس مصمم بودن داشته باشین

۱۰ راز زبان بدن افراد بسیار موفق و استثنایی  آموزشی

به نظرتون عجیب نیس؟ دست به سینه ایستادن باعث می شه شما بتونین با مسائل غیرقابل حل روبرو شید و در برخورد با این مسائل کارکرد بهتری داشته باشین. این موضوع بسیار جالبه، چون مصمم بودن رفتاریه که کارآفرینانِ موفق بهش احتیاجِ مبرمی دارن. زمانی که احساس کردین گیر افتاده اید، بازوهای تون رو تا کنین و اونا رو رو به جلو نگه دارین.

۴. مثل سوپرمن بایستید تا اعتمادبه نفس بیشتری داشته باشین

۱۰ راز زبان بدن افراد بسیار موفق و استثنایی  آموزشی

پروفسور اِمی کادی (Amy Cuddy) استاد دانشگاه هاروارد می گوید، دو دقیقه ژست قدرتمندانه گرفتن، ایستادن و نگه داشتن بازوها به بیرون یا رو به بالا، یا ایستادن مثل سوپرمن با دست ها در دو طرفِ بدن، اعتمادبه نفس شما رو تا حد زیادی بالا می برد. قبل از وارد شدن به وضعیت هایی که در اونا احساس عصبی بودن، ناامنی یا ترس دارین، از این ژست استفاده کنین (فقط اطمینان حاصل کنین که کسی شما رو نبیند) من چند دقیقه قبل از هر سخنرانی این کار رو انجام میدم و همیشه جواب می ده.۵. لبخند بزنین تا استرس تون کم بشه

۱۰ راز زبان بدن افراد بسیار موفق و استثنایی  آموزشی

اخم کردن، دهن کجی و بقیه حالات منفیِ صورت به مغز شما پیام می ده کاری که مشغول انجامش هستین، کار مشکلیه، پس بدن شما با ترشح هورمون کورتیزول به این پیام جواب می ده که باعث افزایش سطح استرس می شه. استرس داشتن، استرس بیشتری ایجاد می کنه و یهو شما در وضعیت بدی قرار می گیرین.

درمان استرس اینه که لبخند بزنین تا بقیه افراد هم استرس کمتری داشته باشن و مطمئنا با این راه حل، سطح استرس شما هم کم می شه. پس با لبخندی به جنگ با استرس برید. (لبخند باعث می شه کارای ما راحت تر انجام شه. وقتی شما در باشگاه وزنه های سنگین میزنین، به طور طبیعی چهره تون درهم می رود، اما اگه لبخند بزنین متوجه می شید که می تونین به تعداد دفعات بیشتر وزنه ها رو بلند کنین. امتحانش ضرری نداره، البته ممکنه بقیه شما رو با تعجب نگاه کنن.)

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ راه مراقبت از پوست چرب و کاهش چربی اون۶. سرتون رو جلو بیارین تا خودتون و بقیه احساس راحتی داشته باشین

۱۰ راز زبان بدن افراد بسیار موفق و استثنایی  آموزشی

خم کردنِ سر به جلو، زمانی که در حال ملاقات با شخصی هستین، نشون دهنده ی احترام و فروتنیه و هرگونه فرق در محیط رو از بین می برد. دفعه ی بعد که کسی رو ملاقات کردین، سرتون رو به آرامی، روبه جلو خم کنین، لبخند بزنین، در چشمان اون نگاه کنین و نشون بدید که شما از دیدار اون خوشحال هستین.

همه ی ما کسائی رو که دوست مون دارن، دوست داریم، پس اگه من نشون دهم که واقعا از دیدن شما خوشحال هستم، شما هم من رو دوست دارین و این رو در رفتارتون نشون میدید، اینطوری، محیط آروم می شه و من به خودم کمک کرده ام.

۷. از حالت بدن بقیه تقلید کنین تا بهتر بتونین احساسات شون رو درک کنین

به نظر عجیب می رسد اما تحقیقات نشون می ده که تقلید از حالات و ژست های غیر کلامیِ افراد به شما کمک می کنه تا بهتر احساسات شون رو درک کنین. از اونجا که همه ی ما احساسات مون رو به طور غیر کلامی و با حرکات نشون میدیم، تقلید از این حرکات بر احساساتِ خودمون هم اثر می ذاره که این رو «عملکرد بازخوردِ منتقل کننده» میگن.

به طور خلاصه، از حالات چهره ی من تقلید کن تا منو بهتر درک کنی، یعنی از این راه می تونیم به همدیگه کمک کنیم تا احساساتمون رو کنترل کنیم. جدا از اینکه اون تقلید از ژست های صورت (که ما بعضی وقتا بدون فکر اون رو انجام میدیم) باعث می شه بقیه حس کنن که رفت و امد مثبت تری برقرار شده.

۸. ایستادن با زاویه نسبت به طرف مقابل، واسه کاهش نا آرومی های بین افراد

وقتی نا آرومی ها بالا میگیره، ایستادن به شکل رخ به رخ به طور غیرارادی باعث روبرو شدن ی بیشتر می شه. وقتی در این حالت چیزی بگید ممکنه طرف مقابل تون احساس تهدید کنه، در این حالت کمی پاتون رو جابه جا کنین، به صورتی که به شکل زاویه دار با طرف مقابل وایس تاده یا نشسته باشین. اما اگه می خواید مخالفت تون رو نشون بدید، عقب نشینی نکنین.

فقط کمی نسبت به شخص زاویه بگیرین، در این صورت شما به طور ضمنی، هرگونه تنشی رو کاهش داده و باعث می شید یک بحث ناراحت کننده، آروم تر شه.

۹. از دست ها واسه بهبود حافظه تون استفاده کنین

۱۰ راز زبان بدن افراد بسیار موفق و استثنایی  آموزشی

تحقیقات نشون میدن که مجبور کردن کودکان به صحبت کردن در حالی که مشغول یادگیری هستن، تأثیری بر یادگیری اونا نخواد داشت، اما واداشتنِ اونا به استفاده از ژست های جور واجور به اونا کمک می کنه تا چیزی که رو یاد گرفته ان، حفظ کنن. اگه این مورد واسه کودکان جواب می ده، واسه ما هم به درد بخور هستش. طبق گفته های یک محقق، «ژست ها نقشی علّی در یادگیری دارن و درواقع به یادگیرنده ها جایگزینی میدن واسه بیان ایده های جدید.

۱۰. آدامس بجوید تا جسورتر و خوشحال تر باشین

درسته که آدامس جویدن اونم با سر و صدا، ممکنه غیرحرفه ای به نظر برسه اما مطالعاتی هست که نشون می ده، آدامس جویدن باعث می شه تا هوشیارتر باشین و زمان عکس العمل نشون دادن شما رو بهبود می بخشد. ضمنا توجه آگاهانه و پایدار رو افزایش می ده و ایجاد وخوی رو بهتر می کنه.

یک پیشنهاد: دفعه ی بعد که خواستین یک مسئله ی مشکل رو حل کنین، دراز بکشین، بازوهای تون رو خم کنین و آدامس بجوید. شاید این ترکیبِ لازم شما واسه موفقیت بعدی تون باشه.

برگرفته از : Inc.com


۸۰۰۰تومان


۴۰۰۰تومان

دسته‌ها: آموزشی