thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه عوامل موثر بر افزایش سطح اتکا حسابرسان مستقل بر کار حسابرسی داخلی از دیدگاه حاکمیت شرکتی

قسمتی از متن پایان نامه :

۱-۲  اظهار مسئله

یکی از مهم‌ترین کنترل‌های داخلي که امروزه در اکثر کشورهاي پيشرفته و شرکت‌های بزرگ مورد بهره گیری قرار می‌گیرد، حسابرسي داخلي می باشد که می‌تواند تأثیرات قابل‌ملاحظه‌ای بر برآوردن نيازهاي بهره گیری‌کنندگان از نتايج حاصل از عمليات شرکت بگذارد.

انجمن حسابرسان داخلی امریکا [۱](IIA) در سال ۲۰۱۱ حسابرسی داخلی را این‌گونه تعریف می کند:

در این سایت فقط بخشهایی از این پایان نامه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

به سایت مرجع

www.homatez.com

مراجعه نمایید

«حسابرسی داخلی، یک فعالیت اطمینان‌بخش و مشاوره‌ای مستقل وبی طرف می باشد که باهدف ارزش افزایی و بهبود عملیات سازمان انجام می گردد. حسابرسی داخلی با به‌کارگیری شیوه‌ای اصولی و نظام‌مند برای ارزیابی وبهبوداثربخشی فرایندهای حاکمیت، کنترل و مدیریت ریسک، سازمان را برای دستیابی به اهداف یاری می کند» (عالی نژاد،۱۳۹۰).

طبق استاندارد حسابرسی ۶۱۰ « ارزيابي كار واحد حسابرسي داخلي »، ازمجموعه استانداردهای حسابرسی ایران  حسابرسی داخلی چنین تعریف شده می باشد:

«حسابرسي داخلي يعني وظيفه ارزيابي كه در داخل واحد مورد رسيدگي و توسط كاركنان آن به مقصود خدمت به آن واحد به وجود می‌آید و يكي از اركان اصلي محيط كنترلي محسوب مي گردد. ارزيابي و بررسي كفايت و اثربخشي سیستم های حسابداري و كنترل داخلي، مانند وظايف اصلي واحد حسابرسي داخلي می باشد«.

با در نظر داشتن تعریف حسابرسی داخلی ارائه‌شده این‌گونه به نظر می‌رسد که حسابرسان داخلی یک فعالیت ظریف و پیچیده در بین چهار گروه عمده از متقاضیان این خدمت می باشد که عبارت‌اند از:

  • هیئت‌مدیره،
  • حسابرسان مستقل
  • مدیریت ارشد
  • مدیریت عملیاتی

تمامی این گرو ه ها دارای انتظارات معتبر از عملکرد حسابرسی بوده و یا بر آن مدعی هستند. حسابرسان داخلی نمی‌توانند هیچ یک از چهار مورد مذکور را نادیده بگیرند (مجله حسابرس،۱۳۸۳).

يکي از مهم‌ترین بهره گیری‌کنندگان از نتايج کار حسابرسان داخلي حسابرسان مستقل می‌باشند که در صورت کسب شناخت کافي و تصميم به اتکا بر نتايج حاصل از کار آنان، جنبه‌های مختلفي از عمليات حسابرسي مستقل تحت تأثیر قرار می‌گیرد. اتكا بر كار حسابرسان داخلي باعث صرفه‌جویی در هزينه و ارائه خدمات بيشتر به صاحب کار با همان هزينه می گردد. بهره گیری بهينه از كار حسابرس داخلي می‌تواند كارايي و اثربخشي حسابرس مستقل را بهبود بخشد و ارزش حسابرس داخلي را براي صاحب کار افزايش دهد (جبار زاده و همکاران، ۱۳۹۱).

از سوی دیگر هدف نهایی حسابرسی مستقل، اطمینان از ارائه‌ی منصفانه­ی نتایج عملیات و وضعیت مالی مؤسسه در قالب صورت‌های مالی می باشد. برای رسیدن به این هدف و انجام آن بر مبنای استانداردهای پذیرفته­شده حسابرسی، حسابرس بایستی مدارک کافی و قابل‌اطمینان را جمع­آوری کند. پس، بر اساس بیانیه­ی مفاهیم بنیادی حسابرسی گردآوری و ارزیابی بی­طرفانه­ی شواهد، یک ضرورت برای حسابرسی می باشد (ریبل[۲]، ۱۹۸۸).

حسابرسان مستقل یک ارزیابی از کنترل داخلی را به عنوان مبنایی برای تعیین میزان کار لازم برای صاحب کار انجام می­دهند. ارزیابی آن‌ها از سیستم کنترل داخلی می­تواند بر زمان و حدود روش­های حسابرسی اثر بگذارد. کیفیت کنترل داخلی می­تواند ارتباط­ی مستقیم با میزان آزمون­های محتوا داشته باشد، به طوری که حسابرسان عموماًدرصورت وجود کنترل داخلی باکیفیت، حجم رسیدگی‌ها را تا حد قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می­دهند (قامنتس[۳]، ۱۹۸۲).

طبق بیانیه­ی شماره ۶۵ استانداردهای حسابرسی و استاندارد شماره ۶۱ از مجموعه­ی استانداردهای ایران، تصمیم برای اتکا بر کار حسابرسان داخلی بایستی با ارزیابی عملکرد حسابرسی داخلی همراه باشد. حسابرس مستقل بایستی شناختی از عملکرد حسابرسی داخلی به عنوان یک غیر از مرتبط با مطالعه و ارزیابی کنترل­های داخلی به دست آورد. سپس، با بهره گیری از نتایج به دست آمده از ارزیابی، برای بهره گیری از کار حسابرسان داخلی برنامه­ریزی ­کند.

سازمان­های حرفه‌ای در کشورهای دیگر نیز این موضوع مهم را مورد توجه قرار داده­ و استانداردهای حسابرسی متناسب را صادر کرده­اند. برای مثال، انجمن حسابداران رسمی کانادا[۴] اظهار می­کند که حسابرسان مستقل ممکن می باشد به گونه کلی، به کار حسابرسان داخلی زمانی که آزمون و مطالعه سیستم کنترل داخلی را شامل می­گردد، اتکا کنند. بنیاد پژوهش حسابداری استرالیا[۵]، استاندارد شماره­ی دو رویه­های حسابرسی را برای بهره گیری از کار حسابرسان داخلی صادر کرده می باشد. در این استاندارد آمده می باشد که اگر حسابرس مستقل علاقمند به بهره گیری از کار حسابرسی داخلی می باشد، بایستی یک ارزیابی دوگانه از عملکرد آن به اقدام آورد. اول، یک ارزیابی عمومی از معیارهای تعیین­شده شامل جایگاه سازمانی، حیطه­ی وظایف، صلاحیت حرفه‌ای و مراقبت حرفه­ای، به اقدام آورد. دوم، یک ارزیابی خاص از کار حسابرسی داخلی با مطالعه­ی کار برگ‌های نهایی و با آزمون دوباره­ی کار حسابرسان داخلی، انجام دهد (انصاری و همکاران، ۱۳۸۸).

با در نظر داشتن مطالب مطرح‌شده در مورد اهمیت حسابرس داخلی برای گروه‌های مختلف بهره گیری‌کننده، بالاخص ازنظرحسابرس مستقل این پژوهش درپی پاسخگویی به این سوال می باشد که کدام عوامل از نظر حسابرس مستقل که به عنوان یکی از اصلی‌ترین بهره گیری‌کنندگان از خدمات حسابرسی داخلی می‌باشد، می‌تواند باعث اتکای بیشتر حسابرس مستقل برحسابرسی داخلی گردد؟

۱ -Institute of Internal Auditors

Rebele – [2]

Gaumnitz – [3]

[۴] – Canadian Institute of Charterd Accountants

[۵] – Austalian Accounting Research Foundation

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوال پژوهش:

  • کدام عوامل از نظر حسابرس مستقل که به عنوان یکی از اصلی‌ترین بهره گیری‌کنندگان از خدمات حسابرسی داخلی می‌باشد، می‌تواند باعث اتکای بیشتر حسابرس مستقل برحسابرسی داخلی گردد؟

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مطالعه عوامل موثر بر افزایش سطح اتکا حسابرسان مستقل بر کار حسابرسی داخلی از دیدگاه حاکمیت شرکتی با فرمت ورد

دسته بندی : پایان نامه ها

دیدگاهتان را بنویسید