thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تطبیقی الگوریتم های ترکیبی کارا به مقصود ارزیابی عملکرد مالی شرکت های بورس اوراق بهادار با بهره گیری از رویکرد فازی

قسمتی از متن پایان نامه :

۲-۲-۸-۲-۲- ارزش ­افزوده ­بازار

 استوارت ارزش افزوده­ ­بازار را به عنوان مازاد ارزش ­بازار سرمایه (بدهی وحقوق صاحبان سهام) نسبت به ارزش­ دفتری آن تعریف می­کند.

ارزش افزوده بازار – سرمایه ­به­کارگرفته ­شده = ارزش­ بازار شرکت

ارزش افزوده­ی بازار معيار ارزش انباشته ايجاد شده توسط مدير نسبت به مازاد سرمايه بكارگرفته شده می باشد. بنابراين، معيار برون سازماني ارزيابي عملكرد مديريت محسوب مي گردد. از ديدگاه نظريه­هاي مدرن مالي، ارزش افزوده بازار كم و بيش همان ارزش فعلي شركت می باشد. ارزش افزوده­ بازار نشان مي­دهدكه چگونه يك شركت به گونه موفقيت آميز، سرمايه­ی خود را بكار گرفته و فرصت هاي سودآور آينده را پيش­بيني و برنامه­ريزي كرده می باشد. اگرچه هدف نهايي هر شركت حداكثرسازي ارزش افزوده بازار می باشد، اما  نمی­توان از اين معيار به عنوان راهنمايي براي تصميم­گيري جاري يا بلند مدت سرمايه­گذاري بهره گیری كرد؛ زيرا ارزش افزوده بازار صرفاً زماني كاربرد دارد كه ساختار واحد تجاري به صورت يك شركت سهامي عام باشد و سهام آن در بازار قيمت گذاري و معامله گردد؛ هر چند براي شركت هاي سهامي عام نيز ارزش افزوده بازار در سطح كلي محاسبه می­گردد و نمی­تواند براي يك بخش، واحد تابعه يا خط توليد تعيين گردد (مجتهد زاده وحسن زاده، ۱۳۸۷).

ارزش افزوده­ی بازار انعکاسی از ثروت انباشته برای سهامداران می باشد. از نظر عملی شاخص MVA، ارزیابی بازار از بهره گیری­ اثربخش مدیر یک شرکت می باشد که از منابع کمیاب تحت کنترل خود بهره گیری کرده می باشد و بدین مقصود موقعیت خود را در شرکت تثبیت کرده می باشد. MVA از مفهوم EVA گرفته شده می باشد، EVA خالص ارزش فعلی یک شرکت می باشد و MVA معادل کل ارزش فعلی مورد انتظار آتی یک شرکت می باشد، پس MVA برآوردی از ارزش فعلی مورد انتظار EVA می باشد ( چنگ و همکاران[۱]، ۲۰۰۷).

ارزش افزوده بازار = EVA1 / (1+c)1 + EVA2 / (1+c)2 +… EVAn / (1+c)n

اگر MVA مثبت باشد، شرکت در بازار جذابیت زیادی دارد زیرا به سهامداران پاداش می­دهد. ارزش افزوده­ی بازار بهترین معیار خارجی برای ارزیابی عملکرد مدیریت در دوره­ بلندمدت می باشد (یالشین و همکاران، ۲۰۱۲: ۳۵۹).

اولین مسأله که متوجه این معیار می­گردد این می باشد که سرمایه بر اساس ارزش دفتری مشخص می­گردد و آیتم­هایی همچون R&D[2] و آموزش به عنوان هزینه نگریسته می­شوند و سرمایه­ای نیستند. قیمت سهم که عنوان اصلی تشکیل دهنده محاسبات ارزش افزوده بازار می باشد بیشتر به عملکرد مورد انتظار آینده و نه عملکرد گذشته بستگی دارد. برای ارزیابی عملکرد مدیریت جهت تعیین حقوق و مزایا یا اجرای برنامه­های ایجاد انگیزه معمولا ارزش افزوده بازار نمی­تواند کارساز باشد. ارزش افزوده بازار را بایستی در مورد کل شرکت بکار برد.

فرض کنید یک شرکت با سرمایه­ای معادل ۱۰۰ دلار شروع و پس از ۳ سال ارزش آن برابر ۱۲۰دلار می باشد. واضح می باشد که ارزش افزوده ایجاد شده براساس MVA برابر ۲۰، یعنی

(۱۰۰ – ۱۲۰) می­باشد. حال اگر هزینه شرکت ۱۰ درصد باشد پس نرخ بازده مورد انتظار که یک سرمایه­گذار انتظار دارد عبارت می باشد از ۱۳۳ = ۱/۱×۱۰۰٫ در حقیقت شرکت نه تنها ارزشی ایجاد نکرده بلکه آن را از بین برده می باشد. (۱۳۳-۱۲۰)

مشکل دیگر در ارتباط با MVA این می باشد که نمی­تواند بازده نقدی سهامداران را حساب کند. این مسأله زمانی عیان می­گردد که بخواهیم دو شرکت را با هم مقایسه کنیم. فرض کنید دو شرکت با سرمایه یکسان شروع کرده­اند و ارزش بازار برابر دارند. در این صورت MVA آنها برابر می باشد، اما ممکن می باشد که یکی از شرکتها هیچ بازدهی برای سهامداران به دست نیاورده در صورتیکه دومی پایدار آن را می­پردازد. پس این شاخص هم نمی­تواند معیار دقیقی برای مطالعه عملکرد بین دو شرکت باشد. (داوری­فر، ۱۳۸۳: ۲۰)

مشکل دیگر در ارتباط با MVA این می باشد که تورم موجب تفسیر غلط از عملکرد می­گردد (داوری­فر، ۱۳۸۳: ۲۰) .

اما یک ایراد دیگر نیز بر این شاخص وارد می باشد. MVA یک معیار مطلق می باشد. قضاوت براساس مقدار مطلق به این معنی می باشد که شرکت­هایی که سرمایه زیادی دارند براساس معیار عملکرد MVA در بالا قرار می­گیرند، یعنی اندازه سرمایه در مقایسه با کارایی، اثر بیشتری روی MVA دارد. پس مقایسه شرکتهایی که اندازه گوناگونی دارند براساس MVA منطقی نیست (آرنولد[۳] و گلن[۴]، ۱۹۹۸؛ نقل از حیدری ۱۳۸۳: ۵۲).

در این سایت فقط بخشهایی از این پایان نامه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

به سایت مرجع

www.homatez.com

مراجعه نمایید

[۱] Cheng et al

[۲] Research & Development

[۳] Arnold

[۴] Gelen

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤال ­هاي پژوهش:

  1. آیا معیارهای مبتنی بر ارزش نسبت به معیارهای سنتی حسابداری محتوای اطلاعاتی بیشتری دارند؟
  2. آیا با بهره گیری از ترکیب معیارهای مبتنی بر ارزش و معیارهای سنتی حسابداری می توان مدلی جدید در اندازه­ گیری عملکرد مالی شرکت­ها ارائه نمود؟

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مطالعه تطبیقی الگوریتم های ترکیبی کارا به مقصود ارزیابی عملکرد مالی شرکت های بورس اوراق بهادار با بهره گیری از رویکرد فازی با فرمت ورد


پاسخ دهید