thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط بین اقلام تعهدی و جریان­ های نقدی و سرعت گزارشگری مالی و بحران مالی شرکت ­های پذیرفته ­شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

۲-۲-۱-۲- مراحل بحران مالی

واحد­های تجاری به­گونه ناگهانی و غیر­منتظره دچار بحران مالی نمی­شوند. بحران­ مالی از یک­سری مسائل بحران­خیز شروع می­گردد و در طول زمان تقویت شده و تا یک سطح آستانه ادامه و سپس بروز پیدا می­کند، با گذشت زمان احتمال وقوع آن بیشتر می­گردد و از ­انطباق­نداشتن سازمان با چندین جنبه از محیط به­وجود می­آید (پیتر[۱] و لیچتنتال[۲]، ۱۹۹۹: ۱۴).

نیوتن (۱۹۹۸)، نامطلوب­شدن وضع مالی شرکت را به ۵ مرحله، دوره‏ نهفتگی، کسری وجه نقد، ناتوانی پرداخت دیون مالی یا تجاری، ناتوانی پرداخت کامل دیون و سرانجام ورشکستگی تقسیم کرده می باشد. در مرحله اول (نهفتگی) ممکن می باشد یک یا چند وضعیت نامطلوب برای واحد تجاری وجود داشته‏ باشد که به­وضوح قابل شناسایی نباشد. به عنوان نمونه، تغییر در تقاضای‏ تولید، استمرار افزایش در هزینه‏های سربار، منسوخ­شدن روش‌های‏ تولید و غیره از این عوامل می باشد. بهترین وضع‏ برای شرکت این می باشد که مشکل در مرحله نهفتگی کشف گردد تا با برطرف ساختن مشکل در مرحله نهفتگی، در مراحل بعدی شرکت دچار کاهش اعتماد عمومی‏ نشود. مرحله دوم (کسری وجه نقد) وقتی شروع می‏گردد که یک واحد تجاری با وجود دارایی­های‏ فیزیکی کافی و سابقه سودآوری کافی برای ایفای تعهدات جاری یا نیاز فوری که ممکن می باشد برای آن پیش آید دسترسی به‏ وجه نقد نداشته باشد، به دلیل این­که دارایی­ها به سرعت قابل تبدیل به نقد­شدن نیستند. در مرحله سوم (ناتوانی پرداخت دیون مالی یا تجاری)، شرکت هنوز قادر به تحصیل وجه نقد کافی از مجراهای مصرف هست. مدیریت ابزارهای‏ مناسبی مانند بهره گیری از افراد حرفه‏ای مالی یا تجاری، کمیته‏ اعتباردهنده و تجدید ساختار در فنون تأمین مالی را در اختیار دارد. از طریق این‏ روش‌ها هنوز هم می‏توان مشکل را در این مرحله شناسایی و برطرف نمود اما در مرحله چهارم (ناتوانی قدرت پرداخت کامل دیون) دیگر شرکت‏ روبه نابودی رفته می باشد، جمع بدهی‌ها از ارزش دارایی‌های شرکت فزونی‏ یافته و شرکت دیگر نمی‏تواند از ورشکستگی کامل خود اجتناب کند. پدیده بحران مالی تا قبل از مرحله ناتوانی پرداخت کامل دیون ادامه می­یابد و سرانجام به ورشکستگی منجر می­گردد. اگر­چه اغلب ورشکستگی‌ها از این مراحل پیروی می‏کنند اما بعضی شرکت‌ها ممکن می باشد بدون طی همه مراحل ذکر گردیده در بالا به ورشکستگی‏ کامل برسند (نیوتن، ۱۹۹۸: ۴۵-۴۳).

در طبقه­بندی دیگری، لایتینن[۳](۱۹۹۱) مراحل بحران مالی را به ۳ دسته تقسیم کرده می باشد. مرحله اول شامل کاهش در سودآوری می باشد. مرحله دوم شامل کاهش در سودآوری و افزایش نسبت بدهی می باشد و مرحله آخر شامل کاهش در سودآوری، افزایش نسبت بدهی و کاهش نقدینگی می باشد (لایتینن، ۱۹۹۱: ۶۶۷).

۲-۲-۱-۳- نشانه ­های بحران مالی

نمونه‌هايي‌ از رويدادها يا شرايطي‌ كه‌ به‌تنهايي‌ يا در مجموع‌ ممكن‌ می باشد‌ نشانه­ای از ترديدي‌ عمده‌ درمورد‌ وجود فرض‌ تداوم‌ فعاليت‌ و یا بحران مالی ايجاد كند، در استاندارد حسابرسی شماره ۵۷۰ ایران آمده می باشد. اين‌ فهرست‌ تمامي‌ موارد ممكن‌ را دربر نمي‌گيرد و وجود يك‌ يا چند مورد از آن­ها نيز لزوماً به‌ معناي‌ وجود ابهام‌ با اهميت‌ يا اساسي‌ نیست. نشانه­های تردید عمده درمورد وجود فرض تداوم فعالیت یا بحران مالی در استاندارد حسابرسی شماره ۵۷۰ ایران به سه دسته مالی، عملیاتی و سایر نشانه­ها به توضیح زیر تقسیم شده می باشد.

در این سایت فقط بخشهایی از این پایان نامه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

به سایت مرجع

www.homatez.com

مراجعه نمایید

الف. نشانه‌هاي‌ مالي‌ شامل فزوني‌ كل‌ بدهي­ها بر كل‌ دارايي­ها يا فزوني‌ بدهي­هاي‌ جاري‌ بر دارايي­هاي‌ جاري‌، نزديك‌­شدن‌ سررسيد بدهي­هاي‌ با شرايط‌ غيرقابل‌ تغيير كه‌ دورنمايي‌ واقع‌بينانه‌ براي‌ پرداخت‌ يا تمديد آن­ها وجود ندارد يا اتكاي‌ بيش‌ از حد بر استقراض‌ كوتاه‌مدت‌ براي‌ تأمين‌ مالي‌ دارايي­هاي‌ غیرجاری، نشانه‌هاي‌ قطع‌ حمايت‌ مالي‌ از جانب‌ دولت‌ و يا بستانكاران‌، فزوني‌ جريان­هاي‌ خروجي‌ بر جريان­هاي‌ ورودي‌ وجوه‌ نقد حاصل‌ از عمليات‌ طبق‌ صورت­هاي‌ مالي‌ تاريخي‌ يا پيش‌بيني‌ شده‌، نامساعد بودن‌ نسبت­هاي‌ مالي‌ اصلي، زيان­هاي‌ عمده‌ عملياتي‌ يا كاهش‌ عمده‌ در ارزش‌ دارايي­هاي‌ مورد بهره گیری‌ در ايجاد جريان­هاي‌ وجوه‌ نقد، نپرداختن‌ سود سهام‌ يا تأخير طولاني‌ در پرداخت‌ آن‌، ناتواني‌ در پرداخت‌ به­موقع‌ حساب­هاي‌ پرداختني‌، ناتواني‌ در رعايت‌ شرايط‌ مقرر در قراردادهاي‌ وام‌، تغيير شرايط‌ خريد كالا و دريافت‌ خدمات‌ از اعتباري‌ به‌ نقدي‌ و ناتواني‌ در تأمين‌ منابع‌ مالي‌ لازم‌ براي‌ توليد و عرضه‌ محصول‌ اصلي‌ جديد يا ساير سرمايه‌گذاري­هاي‌ ضروري (کمیته تدوین استاندارد­های حسابرسی، ۱۳۸۹ب: ۴۳۵)‌، سرعت گزارشگری مالی که می­تواند نشانه­ای از بحران مالی باشد (وایترد[۴] و زیمر[۵]، ۱۹۸۴) و اقلام تعهدی که پژوهش­های پیشین (بارث و همکاران، ۲۰۰۱؛ العطار و همکاران، ۲۰۰۸؛ و ثقفی و محمدی، ۱۳۹۱) نشان داد می­تواند حاوی اخبار مهمی برای تصمیم­گیری بهره گیری­کنندگان باشد و به نظر می­رسد که شرکت­های روبرو شدن با بحران مالی به مقصود رهایی یافتن از هزینه­های ناشی از بحران مالی دست به مدیریت سود بزنند.

ب. نشانه‌هاي‌ عملياتي‌ شامل از دست‌ دادن‌ مديران‌ اصلی بدون‌ جايگزيني‌ آنان‌، از دست‌ دادن‌ بازار عمده‌ فروش‌ محصولات‌، مجوز يا امتياز ساخت‌ با اهميت‌ يا تأمين‌كننده‌ اصلي‌ كالا و خدمات‌، مشكلات‌ كارگري‌ يا كمبود مواد اوليه‌ و قطعات‌ مهم (کمیته تدوین استاندارد­های حسابرسی، ۱۳۸۹ب: ۴۳۵).

پ. ساير نشانه‌ها شامل ‌­رعايت‌­نکردن الزامات‌ مربوط‌ به‌ سرمايه‌ يا ساير الزامات‌ قانوني‌، وجود دعاوي‌ حقوقي‌ در جريان‌ عليه‌ واحد مورد رسيدگي‌ كه‌ در صورت‌ صدور رأي‌ به‌ محكوميت‌ واحد مزبور، تحمل‌ نتايج‌ آن‌ احتمالاً خارج‌ از توان‌ واحد مورد رسيدگي‌ می باشد‌ و تغيير قوانين‌ يا سياست­هاي‌ دولت‌ به‌ گونه‌اي‌ كه‌ آثار مالي‌ منفي‌ بر واحد مورد رسيدگي‌ داشته‌ باشد (کمیته تدوین استاندارد­های حسابرسی، ۱۳۸۹ب: ۴۳۵).

[۱] Peter

[۲] Lichtenthal

[۳] Laitinen

[۴] Whittred

[۵] Zimmer

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤال­ های پژوهش:

نظر به اینکه هدف اصلی پژوهش حاضر، مطالعه ارتباط اقلام تعهدی، جریان­های نقدی، سرعت گزارشگری مالی با بحران مالی شرکت­ های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می باشد، برای رسیدن به این هدف، سؤال‌های اصلی زیر طراحی شده­ می باشد:

  1. آیا بین جریان­های نقدی شرکت­های سالم و شرکت­های دارای بحران مالی تفاوت معناداری هست؟
  2. آیا بین اقلام تعهدی (بر حسب اختیاری و غیراختیاری) شرکت­های سالم و شرکت­های دارای بحران مالی تفاوت معناداری هست؟
  3. آیا بین سرعت گزارشگری مالی شرکت­های سالم و شرکت­های دارای بحران مالی تفاوت معناداری هست؟
  4. آیا متغیر­های جریان­های نقدی، اقلام تعهدی و سرعت گزارشگری مالی توانایی پیش­بینی بحران مالی را دارند؟

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مطالعه ارتباط بین اقلام تعهدی و جریان­های نقدی و سرعت گزارشگری مالی و بحران مالی شرکت ­های پذیرفته ­شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد