thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

مطالعه ارتباط بین معیارهای مختلف رشد شركت و پایداری ساختار سرمایه در شرکت ‌های پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

۲-۴- روش‌های تأمین مالي

شرکت‌ها به مقصود اجراي پروژه هاي سودآور و دستيابي به حداكثر بازدهي در جهت افزايش ثروت سهامداران خود، از منابع مالي مختلف و به شيوه هاي گوناگون بهره گیری می‌کنند (كرجاك و همكاران، ۱۹۹۲، ۶۷). مديريت در راستاي تأمین منابع مالي مناسب بايد هزينه منابع متعدد مالي را مشخص نموده و آثاري را كه اين منابع بر بازده و ريسك عملياتی[۱] شركت دارند، تعيين نمايد (جهانخاني،۱۳۷۳).

در يك طبقه بندي كلي، شيوه هاي تأمین مالي شرکت‌ها به دو دسته تقسيم می شوند:

الف) تأمین مالي كوتاه مدت[۲]

ب) تأمین مالي بلند مدت.

۲-۴-۱ تأمین مالي كوتاه مدت

تأمین مالي كوتاه مدت، نوعي تأمین مالي كه حداكثر ظرف مدت يك سال يا كمتر بازپرداخت گردد. در واقع، تاكنون تعريف عمومي و جامع پذيرفته شده اي از تأمین مالي كوتاه مدت ارائه نشده می باشد و تفاوت‌های موجود بين تأمین مالي كوتاه مدت و تأمین مالي بلندمدت از لحاظ مدت زمان جريانات نقدي شركت اهميت بسيار زيادي دارد. تصميمات تأمین مالي كوتاه مدت، مربوط به جريانات نقدي ورودي و خروجي شركت در مدت يك سال و يا كمتر از آن می باشد (روس[۳]،۱۹۹۱، ۸۴).

۲-۴-۲ تأمین مالي بلند مدت

در این سایت فقط بخشهایی از این پایان نامه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

به سایت مرجع

www.homatez.com

مراجعه نمایید

تأمین مالي بلندمدت، اکثراً به مقصود سرمايه گذاری‌های بلندمدت همچون خريد دارايي جديد، احداث كارخانه، توسعه تجهيزات و مواردي از اين قبيل مورد بهره گیری قرار می‌گیرد. هنگامي كه شركت بخواهد دارایی‌های خود را افزايش دهد و براي اين مقصود به تأمین مالي نياز پيدا كند، نخستين اقدام در اين زمينه اين می باشد كه اطمينان حاصل گردد از اين كه از دارایی‌های موجود به صورت بهينه اي بهره برداري می گردد (زينگلس، ۲۰۰۰، ۹۶). در برخي موارد شرکت‌ها به مقصود تأمین نيازهاي مالي خود و رفع مشكل كمبود سرمايه، بسياري از دارایی‌های خود را به فروش می‌رسانند و خدمات مورد نياز را از طريق اجاره تأمین می‌کنند. عمده‌ترین منابع تأمین مالي بلندمدت شرکت‌ها عبارتند از: بدهی‌های بلندمدت، سهام ممتاز، سهام عادي و سود انباشته. بدهی‌های بلندمدت، در حالت كلي شامل وام‌های بلندمدتي می باشد كه معمولاً از طريق بانک‌ها و يا ساير مؤسسات مالي تأمین می گردد و همچنين اوراق قرضه چاپ گردیده توسط شرکت‌ها را نيز در برمي گيرد (ويو و همكاران، ۲۰۰۵، ۷۳).

به گونه کلی در تجزیه و تحلیل استاندارد، دارایی‌ها و بدهی‌ها به دو دسته کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم شده و تمایزی بین دارایی‌ها و بدهی‌های مالی و عملیاتی از یکدیگر وجود ندارد. اما در تحقيق حاضر، به مقصود بررسي اثر اهرم بدهي عملياتي بر بازده آتي حقوق صاحبان سهام، دارایی‌ها و بدهی‌های مالی و عملیاتی از یکدیگر تفکیک شده‌اند و تنها تأمین مالی از طریق بدهی عملیاتی مورد مطالعه قرار می‌گیرد؛ لذا می‌توان شيوه هاي تأمین مالي ناشي از بدهی‌ها را به دو دسته زير طبقه بندي نمود:

الف) تأمین مالي ناشي از بدهی‌های عملياتي

ب) تأمین مالي ناشي از بدهی‌های مالي

همان گونه که گفته گردید، هدف اصلی این پژوهش، مطالعه تأثیر عوامل مختلف رشد شركت بر نسبت تغييرات بدهي و سود انباشته شرکت‌هاست. از آن‌جا که بدهی‌های مالی نیز در تجزیه تحلیل و نتایج پژوهش تأثیر داشته‌اند بدین مقصود علاوه بر تعاریف بدهی‌های عملیاتی، توضیحاتی هرچند مختصر در ارتباط با این اقلام نیز در ادامه این فصل ارائه می گردد.

[۱] – Operating Risk

[۲] – Long-Term Financing

۳ – ROSS

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 ۱-۵- اهداف پژوهش

هدف این پژوهش مطالعه و پاسخ به این سؤال می باشد که چه ارتباط بین عوامل مختلف رشد شركت و نسبت تغييرات بدهي و سود انباشته در شرکت‌های پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران هست. اهداف پژوهش در دو بخش شامل اهداف علمی و اهداف کاربردی به توضیح زیر اظهار می‌گردند.

۱-۵-۱ اهداف علمی :

با در نظر داشتن پیشینه این موضوع تاکنون به گونه مستقیم ارتباط عوامل مختلف رشد شركت، نسبت تغييرات بدهي و سود انباشته شرکت‌ها در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در کشور ما مورد مطالعه قرار نگرفته می باشد. هم‌چنین شواهد موجود در ارتباط با پژوهش‌های انجام شده در زمینه های مشابه با این موضوع، بیانگر آن می باشد که پژوهش در این زمینه خصوصاً در ارتباط با عوامل مختلف رشد شركت (فرصت‌هاي رشد، شاخص سودآوري، اندازه شركت) و تأثیر آن بر نسبت تغييرات سود انباشته تاكنون کمتر مورد بررسي قرار گرفته شده می باشد. با در نظر داشتن مطالعه‌های به اقدام آمده و با در نظر داشتن محدودیت‌های موجود در ارتباط با تحقيق فوق این پژوهش غیر از پژوهش‌های تکمیل کننده پژوهش‌های قبلی در ایران می‌باشد و وجود پژوهش در این زمینه به شدت احساس می گردد.

۱-۵-۲ اهداف کاربردی پژوهش :

نتایج این‌ پژوهش می‌تواند ‌‌‌مورد ‌‌توجه ‌‌سیاست‌گذاران ‌بازار سرمایه‌ و ‌‌‌‌تحلیل‌گران ‌‌قرار‌‌ ‌‌‌گیرد، زیرا ‌‌آن‌ها می‌توانند در صورت تأثیر داشتن متغیرهای مستقل بر نسبت تغييرات بدهي و سرمايه و اصلاح ساختار اين نسبت‌ها به تقویت فرصت‌هاي مناسب سرمايه گذاري و نهادینه کردن مبنای صحیح محاسبه عوامل مختلف رشد شركت بپردازند و مبنایی برای ارائه گزارش‌هاي مالي مناسب براي شرکت فراهم نماید. پس تحقیقات حاضر می‌تواند برای گروه های زیر قابل بهره گیری باشد :

۱- سازمان بورس اوراق بهادار تهران

۲- متخصصین و تحلیل گران مالی و سرمایه گذاران

۳- مؤسسات حسابرسی

۴- مدیران شرکت‌ها

۵- محققان و دانشجویان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مطالعه ارتباط بین معیارهای مختلف رشد شركت و پایداری ساختار سرمایه در شرکت ‌های پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

دسته بندی : پایان نامه ها

دیدگاهتان را بنویسید