thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تطبیقی الگوریتم های ترکیبی کارا به مقصود ارزیابی عملکرد مالی شرکت های بورس اوراق بهادار با بهره گیری از رویکرد فازی

قسمتی از متن پایان نامه :

۱-۲- مسأله پژوهش

همان­گونه که در بخش قبلي بيان گردید، شرکت­هاي فعلي، شرکت­هايي هستند که مالکيت آنها در اختيار گروه­هاي مختلف مي­باشد و هريک از آنها هدفهاي متفاوتي دارند. طبق نظريه نمايندگي، بين مالکان و مديران شرکت­ها ممکن می باشد تضاد منافع وجود داشته باشد. به گونه کلي، تئوري نمايندگي براي تحليل ارتباط نماينده و مالک در واحدهاي اقتصادي که مالکيت و مديريت آن از يکديگر جدا باشد، بهره گیری شده می باشد، اما بنظر می­رسد یک شیوه کارا برای حل معضلات بین مالک و مدیر وارد کردن یک پارامتر اندازه گیری دقیق مورد تأیید دو طرف می باشد.

ارزيابي عملكرد شركت­ها از مهمترين موضوعات مورد توجه سرمايه­گذاران، اعتبار دهندگان، مديران و دولت­ها می باشد. در دنیای رقابتی امروز ایجاد یک سیستم مناسب ارزیابی عملکرد شرکت­ها امری ضروری می باشد. سرمایه­گذاران علاقه­مند هستند دریابند از سرمایه­گذاری انجام شده چه اندازه ایجاد ارزش شده می باشد. سرمایه­گذاران در بازار سهام همواره درصدد کسب سود بالا هستند، آنها سهامی را خریداری می­کنند که از نظر آنها بهترین سهم باشد و بیشترین سود و بازده به آنها تعلق گیرد (یحیی­زاده و همکاران، ۱۳۸۸: ۹۲). همچنین سهامداران به عنوان مالکان واحد تجاری، از مدیران می­خواهند تا ارزش سرمایه­گذاری­ آن­ها را به حداکثر برسانند. به مقصود نیل به این هدف، ازگذشته، با بهره گیری از سود عملیاتی یا نسبت­های مالی به ارائه گزارشی از عملکرد شرکت­ها پرداخته گردید. نرخهای مالی تأثیر مهمی در اندازه­گیری عملکرد و وضعیت مالی یک واحد تجاری اعمال می­کنند. مطالعات زیادی سودمندی نرخهای مالی را به اثبات رسانده می باشد (چن و شمیردا[۱] ،۱۹۸۱: ۶۷). اما به علت اینکه این معیارها دارای نقاط ضعف عمده هستند، عملکرد شرکت­ها را به نحو مطلوبی ارائه نمی­دهند.

ارزیابی عملکرد مالی با بهره گیری از معیارهای سنتی حسابداری نقاط ضعف فراوانی دارد. در ارزیابی عملکرد به روش سنتی به دلیل اینکه فقط به سود حسابداری توجه می­گردد و هزینه­ی تامین منابع سرمایه را لحاظ نمی­کند، مورد انتقاد شدیدی قرار گرفته می باشد و روش مطلوبی محسوب نمی­گردد. در معیارهای مبتنی بر ارزش کلیه­ هزینه­های تامین مالی در نظر گرفته می­گردد (یحیی زاده و همکاران، ، ۱۳۸۹: ۱۱۴). معیارهای مبتنی بر ارزش دو ویژگی دارند: اولاً سود نسبت به سطحی از سرمایه­گذاری اندازه­گیری می­گردد که برای رسیدن به آن سطح سود به کار رفته می باشد. دوماً ریسک نوعاً از طریق محاسبه­ی هزینه­ی سرمایه در نظر گرفته می­گردد (نوروش و حیدری، ۱۳۸۳: ۱۲۲-۱۲۳). با انتخاب معیارهای مبتنی بر ارزش در ارزیابی عملکرد مالی شرکت­ها می­توان بر هر دو مشکل فائق آمد (آمیلس و دیگران، ۲۰۰۲: ۱۲۳).

با در نظر داشتن مطالب فوق ، نیاز به ادغام معیارهای مالی سنتی حسابداری (AFP)[2] و معیارهای مبتنی بر ارزش (VFP )[3]، به دلیل آنکه هرکدام از آنها ویژگی­های خاص خود را دارند، به شکل محسوسی دیده می گردد. اما آیا می­توان با بهره گیری از ترکیب این معیارهای مالی به عنوان ابزارهای سنجش، و ترکیب رویکرد فازی با روش­های مختلف به عنوان تکنیک­های سنجش به یک روش کارا به مقصود ارزیابی عملکرد مالی شرکت­ها دست پیدا نمود؟

[۱] Chen and Shimerda

[۲] Accounting-based Financial Performance

[۳] Value-based Financial Performance

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤال ­هاي پژوهش:

در این سایت فقط بخشهایی از این پایان نامه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

به سایت مرجع

www.homatez.com

مراجعه نمایید

  1. آیا معیارهای مبتنی بر ارزش نسبت به معیارهای سنتی حسابداری محتوای اطلاعاتی بیشتری دارند؟
  2. آیا با بهره گیری از ترکیب معیارهای مبتنی بر ارزش و معیارهای سنتی حسابداری می توان مدلی جدید در اندازه­ گیری عملکرد مالی شرکت­ها ارائه نمود؟

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مطالعه تطبیقی الگوریتم های ترکیبی کارا به مقصود ارزیابی عملکرد مالی شرکت های بورس اوراق بهادار با بهره گیری از رویکرد فازی با فرمت ورد