thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط رتبه ‌بندی شرکت‌ها بر اساس شاخص‌های مالی و غیر‌مالی با میزان افشای اختیاری اطلاعات

قسمتی از متن پایان نامه :

۱۳-۱- توضیح واژه‌ها و اصطلاحات پژوهش:

 افشاء : افشاء در حالت کلی به معنای انعکاس اطلاعات می باشد. اما حسابداران از این واژه معنای محدودتری را در نظر می گیرند و آن را به معنای انعکاس اطلاعات مالی واحد تجاری در قالب گزارش‌های مالی می دانند، که معمولا به صورت سالیانه ارائه می گردد(هندریکسن و ون بردا[۱]،۱۳۸۶).

افشای داوطلبانه(اختیاری): افشای فراتر از قوانین و استانداردها می‌باشد. استانداردهای حسابداری اگرچه حداقل میزان افشاء را تعیین کرده‌اند اما برای افشای اضافی اطلاعات محدودیتی قائل نمی‌شوند. در صورتی که مدیریت بتواند با افشای اطلاعات اضافی و داوطلبانه رهنمودهای بهتری را در ارتباط با اهداف و پشم انداز آتی شرکت و بهره گیری بهینه از منابعی که در اختیار دارد ارائه کند و تصویر شفاف‌تری از وضعیت موجود نشان دهد، در این صورت سرمایه‌گذاران و سایر بهره گیری‌کنندگان از صورت‌های مالی می توانند از تدابیر مدیریت آگاه شوند و انتقادات آنها نسبت به عملکرد موسسه برطرف می گردد و به آینده موسسه امیدوار می شوند(حسنی،محمد و بشیر حسینی، سیدمحمد،۱۳۸۹).

در این پژوهش معیارهای رتبه‌بندی به دو دسته کلی شاخص‌های مالی و شاخص‌های غیر‌مالی تقسیم می شوند.

شاخص‌های مالی: مجموعه‌ای از نسبت‌های مالی می باشد که توانایی و استحکام کلی وضعیت مالی شرکت را اندازه‌گیری می کند و در این پژوهش، شامل نسبت‌های سودآوری، کارایی عملیاتی، اهرم‌ها و سودهای تقسیمی و هم‌چنین نقدینگی می‌باشد.

سودآوری: تحقق سودآوری جاری اطلاعاتی در مورد توانایی تحصیل منابع شرکت فراهم می کند. در این پژوهش از سه متغیر برای اندازه‌گیری عملکرد شرکت بهره گیری شده می باشد: تغییرات بازده دارایی‌ها، تغییرات بازده حقوق صاحبان سهام، تغییرات نسبت سود ناویژه به فروش.

در این سایت فقط بخشهایی از این پایان نامه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

به سایت مرجع

www.homatez.com

مراجعه نمایید

کارایی عملیاتی: كارايي عبارت می باشد از نسبت نتايج به‌دست آمده از عمليات (ستانده) به منابع مصرف شده (داده) و عمليات كارا، عملياتي می باشد كه با بهره گیری از روش‌هاي بهينه، حداكثر بازده (ستانده) را با صرف حداقل منابع (داده) تامين كند ( سازمان حسابرسی، مصوبات کمیته حسابرسی عملیاتی،۱۳۸۰).

در این پژوهش سه علت برای نشان دادن تغییرات در کارایی عملیات شرکت طراحی شده می باشد: تغییر در موجودی کالا، تغییر در گردش دارایی ها، تغییر در گردش موجودی کالا.

نقدینگی: برای نشان دادن تغییرات در نقدینگی شرکت از تغییر در نسبت جاری بهره گیری می گردد.

اهرم ها و سودهای تقسیمی: به مقصود اندازه‌گیری تغییرات در ساختار سرمایه و سیاست تقسیم سود شرکت، به ترتیب از تغییرات نسبت بدهی بلندمدت به حقوق صاحبان سهام که یکی از نسبت‌های اهرم مالی می‌باشد و تغییرات بازده سود نقدی بهره گیری می گردد.

شاخص غیر‌مالی مورد توجه در این پژوهش، رتبه نقدشوندگی شرکت‌ها می‌باشد.

رتبه ی نقدشوندگی: عددی می باشد که میزان نقد شدن یک سهم در بازار را نشان می‌دهد.(برای محاسبه این نسبت از مقادیری همچون تعداد خریداران، تعداد دفعات معامله شده، تعداد روزهای معامله شده، حجم معاملات طی دوره و تعداد سهام معامله شده طی دوره و میزان ارزش روز بهره گیری می گردد.

ارزش روز: حاصل ضرب قیمت هر سهم شركت، در تعداد کل سهام آن شركت را ارزش روز می گویند. این عدد با در نظر داشتن تغییرات روزانه قیمت تغییر میكند.

حجم معاملات: تعداد سهامی می باشد که در یک دوره زمانی مشخص، مورد معامله قرار می‌گیرد.

تعداد خریداران: شامل تعداد خریداران حقیقی و حقوقی می گردد.

[۱] Hendrksen, E. S., and Van  Berda, M. F.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش‌های پژوهش:

پژوهش حاضر در پی یافتن پاسخی به این سوالات می باشد که:

سوال ۱- آیا هرچه رتبه شرکت بر‌اساس شاخص‌های مالی و غیر‌مالی بالاتر باشد، میزان افشای اختیاری آن، بیشتر می باشد؟

سوال ۲- آیا بین تغییر رتبه شرکت بر‌اساس شاخص‌های مالی و غیر‌مالی با تغییر میزان افشای اختیاری، ارتباط هست؟

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مطالعه ارتباط رتبه ‌بندی شرکت‌ها بر اساس شاخص‌های مالی و غیر‌مالی با میزان افشای اختیاری اطلاعات با فرمت ورد

دسته بندی : پایان نامه ها

دیدگاهتان را بنویسید