thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تطبیقی الگوریتم های ترکیبی کارا به مقصود ارزیابی عملکرد مالی شرکت های بورس اوراق بهادار با بهره گیری از رویکرد فازی

قسمتی از متن پایان نامه :

۵-۲- مروري بر نتايج به دست آمده از پژوهش

 در انجام این پژوهش، دو فرضیه اصلی آزمون شده می باشد. هدف اصلی از انجام پژوهش که در قالب فرضیه دوم ارائه شده می باشد، مطالعه این نکته می باشد که آیا می­توان با ترکیب معیارهای مالی مختلف، مدلی جدید در ارزیابی عملکرد مالی شرکت­های بورس اوراق بهادار تهران ارائه نمود؟ با در نظر داشتن اينکه انتقادات زیادی به معیارهای سنتی حسابداری (AFP) وارد شده می باشد، و در پی همین انتقادات بود که معیارهای مالی مبتنی بر ارزش ایجاد شدند، دیگر نمی­توان به روشهای ارزیابی عملکردی که تنها از معیارهای سنتی حسابداری بهره گیری می­کنند اعتماد نمود. پس نیاز می باشد که روشی ارائه گردد که در آن هم معیارهای سنتی و هم معیارهای مبتنی برارزش لحاظ شوند. در راستای این هدف، نیاز می باشد که از نظرات متخصصان در وزن دادن به این دو دسته معیار بهره گیری نمود. از آنجا که نظرات انسانی، کیفی و دارای ابهام می باشد، بهترین روش برای مقابله با ابهام موجود بهره گیری از رویکرد فازی می باشد. همچنین در مبحث رتبه بندی    نمی­توان گفت که کدام روش از دیگری برتر می باشد. پس در اینجا نیز بنظر می­رسد، ترکیبی بهینه از روشهای یاد شده، می­تواند بهترین راهکار به مقصود نیل به نتایج مطمئن باشد. درنتیجه بایستی دید که آیا می­توان با در نظر گرفتن تمامی نکات یاد شده، به مدل جدید و دقیقی به مقصود ارزیابی عملکرد مالی شرکت­ها دست پیدا نمود.

در این پژوهش  با در نظر داشتن ۷ معیار مالی ارزیابی عملکرد، ۲ روش رتبه­بندی و با بهره گیری از تحلیل سلسله مراتبی فازی، دو مدل جدید ارزیابی عملکرد مالی ارائه گردید، و این دو مدل، در ۳ صنعت دارویی، فلزات اساسی و خودرو و قطعات بورس اوراق  بهادار تهران پیاده سازی شدند.  در فرضیه اول، به مطالعه معیارهای مالی و مقایسه دو دسته معیارهای مالی سنتی حسابداری و معیارهای مالی مبتنی بر ارزش پرداختیم. آزمون این فرضیه، بر صحت فرضیه موجود تأکید نمود. اما فرضیه دوم، هدف اصلی این پژوهش را در بر می­گیرد. با انجام این پژوهش و پیاده سازی دو مدل ارائه شده در ۳ صنعت دارویی، فلزات اساسی و خودرو و قطعات بورس اوراق  بهادار تهران این فرضیه نیز پاسخ داده گردید.

۵-۲-۱- نرخ ناسازگاری پرسشنامه ­ها

نرخ سازگاري، تکنيکي می باشد که سازگاري مقايسات را مشخص مي کند. اين تکنيک نشان مي دهد که تا چه اندازه مي توان به اولويت‌هاي حاصل از اعضاي گروه و يا اولويتهاي جدول‌هاي ترکيبي اعتماد نمود. تجربه نشان داده می باشد که اگر نرخ سازگاري کمتر از ۰٫۱۰ باشد مي توان سازگاري مقايسات را‌پذيرفت  (زنجیرچی، ۱۳۹۰). ودر غير اين صورت بايد ارزش اوليه در ماتريس مقايسه دو به دو را عوض نمود. براي تعيين سازگاري داده­ها آغاز اعداد فازي مثلثي ماتريس با عبارات کلامي در مقايسات زوجي انجام شده توسط هر پاسخ­دهنده براي هر پرسشنامه جايگزين مي­گردد و سپس نرخ سازگاري مشخص مي­گردد. خوشبختانه تمامی پرسشنامه­ها از نرخ سازگاری کمتر از ۰٫۱۰ برخوردار بود. این به آن معنی بود که سازگاری مقایسات مورد قبول بوده و می­توان به مرحله بعد برویم.

۵-۲-۲- بحث و نتيجه ­گيري حاصل از فرضيه­ اول

با در نظر داشتن نتایج بدست آمده، می­توان نتیجه­گیری نمود که معیارهای مالی مبتنی بر ارزش محتوای اطلاعاتی بهتری نسبت به معیارهای مالی سنتی حسابداری دارند. یعنی با در نظر داشتن وزن ۲ برابری معیارهای مالی مبتنی بر ارزش نسبت به معیارهای سنتی حسابداری، متخصصان مالی این معیارها را ارجح می­دانند. پژوهش­هاي اوليه در خصوص پيش­بيني ارزش شرکت با بهره گیری از متغيرهاي حسابداري سود و ارزش دفتري صورت گرفته می باشد. با در نظر داشتن اينکه ارزش دفتري نتيجه­ نهايي سيستم حسابداري می باشد، چنانچه اندازه­گيري­هاي حسابداري به گونه­اي انجام گردد که ارزش دفتري با ارزش بازار يکسان باشد، تحليلگران مالي ديگر نيازي به متغيرهاي حسابداري مانند سود و جريان­هاي نقدي نخواهند داشت. ولي در اندازه­گيري حسابداري، ارزش دفتري با ارزش بازار شرکت يکسان نيست، به همين دليل قيمت سهام فراهم کننده­ معيار مناسب جهت ارزيابي سودمندي ارقام حسابداري تلقي مي­گردد (چن[۱] و ژانگ[۲]، ۲۰۰۳). با در نظر داشتن توضیحات فوق و مطالعه متون پشتوانه معیارهای سنتی حسابداری علت های زیر را می­توان برای برتری محتوای اطلاعات معیارهای مالی مبتنی بر ارزش بر معیارهای سنتی حسابداری ارائه نمود:

  1. براساس استانداردهای شماره ۷ و ۳۰ حسابداری در محاسبه شاخص­های سنتی حسابداری، فقط هزینه سرمایه بدهی بهره گیری می­گردد، در حالی که در محاسبه شاخص­های مبتنی بر ارزش علاوه بر هزینه سرمایه بدهی، هزینه حقوق صاحبان سهام (مالکانه) نیز کسر می­گردد.

[۱] – Chen

[۲] – Zhang

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤال ­هاي پژوهش:

  1. آیا معیارهای مبتنی بر ارزش نسبت به معیارهای سنتی حسابداری محتوای اطلاعاتی بیشتری دارند؟
  2. آیا با بهره گیری از ترکیب معیارهای مبتنی بر ارزش و معیارهای سنتی حسابداری می توان مدلی جدید در اندازه­ گیری عملکرد مالی شرکت­ها ارائه نمود؟

در این سایت فقط بخشهایی از این پایان نامه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

به سایت مرجع

www.homatez.com

مراجعه نمایید

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مطالعه تطبیقی الگوریتم های ترکیبی کارا به مقصود ارزیابی عملکرد مالی شرکت های بورس اوراق بهادار با بهره گیری از رویکرد فازی با فرمت ورد

دسته بندی : پایان نامه ها

دیدگاهتان را بنویسید