thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه عوامل موثر بر افزایش سطح اتکا حسابرسان مستقل بر کار حسابرسی داخلی از دیدگاه حاکمیت شرکتی

قسمتی از متن پایان نامه :

۲-۳ حسابرس داخلی

پیچیدگی سازمانی و گسترش معاملات تجاری در اغلب کشورها موجب شده می باشد که مدیران بنگاه‌های انتفاعی و غیرانتفاعی با در نظر داشتن مسئولیت خود و در راستای دستیابی به هدف‌های سازمانی و به مقصود اطمینان یافتن از هدایت بهینه کلیه منابع، واحدی به نام حسابرسی داخلی تشکیل دهند. دامنه فعالیت‌های حسابرسی داخلی به مراتب بیش از پیش گسترش یافته می باشد. از مهم‌ترین سازوکارهای ایفای مسئولیت پاسخگویی، کنترل‌های داخلی و به تبع آن حسابرسی داخلی می باشد. حسابرسی داخلی در تدوین روش‌های کنترل داخلی اعم از مالی و غیرمالی، استقرار سیستم کنترل داخلی، مطالعه و ارزیابی سیستم کنترل داخلی، ارائه پیشنهادهای سازنده برای بهبود این سیستم و ارزیابی اثربخشی و کارایی بهره گیری از منابع بنگاه، نقشی اساسی و کلیدی دارد و در این راستا، سیستم های مالی، مدیریتی و عملیاتی و همچنین رسیدگی‌های ویژه را در دامنه کار خود دارد. محدوده فعالیت‌ها، روش‌ها و وظایف حسابرسی داخلی در سازمان و چگونگی گزارشگری آن بایستی به روشنی مشخص بوده و افراد و گروه‌های باصلاحیت پیوسته عملکرد حسابرسی داخلی را ارزیابی کنند. مدیران نیز بایستی از نتایج فعالیت‌های حسابرسی داخلی در جهت بهبود سازمان و اصلاح عملکردها بهره بگیرند. در این مقاله، تأثیر عملیات حسابرسی داخلی در سازمان و آثار آن بر کیفیت سیستم کنترل داخلی مطالعه می گردد (رحیمیان و همکاران، ۱۳۹۱).

در این سایت فقط بخشهایی از این پایان نامه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

به سایت مرجع

www.homatez.com

مراجعه نمایید

۲-۳-۱ تعریف حسابرسی داخلی

انجمن حسابرسان داخلی امریکا (IIA) در سال ۲۰۱۱ حسابرسی داخلی را این‌گونه تعریف می کند:

حسابرسی داخلی، یک فعالیت اطمینان‌بخش و مشاوره‌ای مستقل وبی طرف می باشد که باهدف ارزش افزایی و بهبود عملیات سازمان انجام می گردد. حسابرسی داخلی با به‌کارگیری شیوه‌ای اصولی و نظام‌مند برای ارزیاب و بهبود اثربخشی فرایندهای حاکمیت، کنترل و مدیریت ریسک، سازمان را برای دستیابی به اهداف یاری می کند. (عالی نژاد،۱۳۹۰).

طبق استاندارد حسابرسی ۶۱۰ « ارزيابي كار واحد حسابرسي داخلي »، ازمجموعه استانداردهای حسابرسی ایران  حسابرسی داخلی چنین تعریف شده می باشد:

حسابرسي داخلي يعني وظیفه ارزيابي كه در داخل واحد مورد رسيدگي و توسط كاركنان آن به مقصود خدمت به آن واحد به وجود می‌آید و يكي از اركان اصلي محيط كنترلي محسوب مي گردد. ارزيابي و بررسي كفايت و اثربخشي سیستم های حسابداري و كنترل داخلي، مانند وظايف اصلي واحد حسابرسي داخلي می باشد.

امروزه تأثیر حسابرسی داخلی به گونه چشمگیری تغییر یافته می باشد. یکی از جامع‌ترین تعاریف جدید حسابرسی داخلی، به وسیله ساویر[۱](۲۰۰۳) ارائه شده می باشد. وی حسابرسی داخلی را به این شکل تعریف می کند: ارزیابی هدفمند و منظم عملیات مختلف و کنترل داخلی سازمان توسط حسابرسان داخلی به مقصود تعیین اینکه:

  1. اطلاعات مالی و عملیاتی صحیح و قابل‌اتکاست،
  2. ریسک‌های واحد تجاری قابل‌شناسایی و کاهش دادن هستند،
  3. مقررات خارجی و سیاست‌های داخلی، قابل‌قبول هستند و روش‌های مورد بهره گیری، از آن سیاست‌ها پیروی می‌کنند،
  4. ضوابط عملیاتی رضایت‌بخش، کسب شده می باشد،
  5. منابع به گونه کارا و با در نظر گرفتن صرفه اقتصادی، بهره گیری شده می باشد و
  6. هدف‌های سازمان به گونه موثر تامین شده‌اند.

همه این موارد در راستای هدف مشاوره مدیریت و برای کمک به اعضای سازمان در اجرای موثر مسئولیت‌های حاکمیتی آن‌هاست.این تعریف نشان می‌دهد که تأثیر حسابرسی داخلی از تأمین اعتبار و حفاظت دارایی‌ها به ارزش افزوده اعتبار و خدمات مشاوره از طریق نظارت، ارزیابی و بهبود مدیریت ریسک، کنترل و فرایند حاکمیت و راهبری، انتقال داده شده می باشد که برای حفظ و افزایش ارزش سهامداران و ذینفعان مهم می‌باشند (میر آقایی،۱۳۹۱).

[۱]– Sawyer

سوالات یا اهداف پایان نامه :


 سوال پژوهش:

  • کدام عوامل از نظر حسابرس مستقل که به عنوان یکی از اصلی‌ترین بهره گیری‌کنندگان از خدمات حسابرسی داخلی می‌باشد، می‌تواند باعث اتکای بیشتر حسابرس مستقل برحسابرسی داخلی گردد؟

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مطالعه عوامل موثر بر افزایش سطح اتکا حسابرسان مستقل بر کار حسابرسی داخلی از دیدگاه حاکمیت شرکتی با فرمت ورد