thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط بین اقلام تعهدی و جریان­ های نقدی و سرعت گزارشگری مالی و بحران مالی شرکت ­های پذیرفته ­شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

۲-۲-۱- بحران مالی

بر طبق پژوهش­های پیشین (آلتمن[۱]، ۱۹۶۸؛ كوچران و همكاران، ۲۰۰۶؛ شارپ و استادنیک، ۲۰۰۷؛ طالب­نیا و همکاران، ۲۰۱۱؛ فدورووا و همکاران، ۲۰۱۳؛ خواجوی و همکاران، ۱۳۹۱؛ ثقفی و محمدی، ۱۳۹۱؛ و منصور­فر و همکاران، ۱۳۹۲) یکی از عواملی که تداوم فعالیت را دچار مشکل می­­کند وجود یا احتمال وجود بحران مالی و ورشکستگی می باشد.

مقصود از بحران مالی اختلال­هایی می باشد که در کارکرد نظام­های مالی سازمان رخ می­دهد و موجب آشفتگی اساسی در سازمان از قبیل مفقود شدن اسناد مالی با اهمیت، جعل اسناد مالی، وارد شدن خسارات شدید مالی، اختلاس، محقق­نشدن درآمد­ها، افزایش غیرمترقبه هزینه­ها، از بین رفتن منابع تأمین وجوه، شیوع رشوه و
بلوکه­کردن دارایی­ها می­گردد (یاراحمدی­خراسانی، ۱۳۸۴: ۴۵). در ادبیات مالی تعاریف متفاوتی از بحران مالی ارائه شده می باشد. به عنوان نمونه، بحران مالی هر رویداد غیر­منتظره­ای می باشد که سبب اختلال و آسیب جدی مالی، فیزیکی و سرانجام انحلال سازمان و مخدوش­شدن چهره سازمان نزد افکار عمومی می­گردد (کاش[۲] و دارلینگ[۳]، ۱۹۹۸: ۱۷۹). شالف و همکاران[۴](۲۰۰۳) بحران مالی را موقعیتی غیر­عادی می­دانند که خطر فوق­العاده­ای را به شرکت تحمیل می­کند و آثار زیان­بار آن در صورتی که بدرستی مدیریت نشود تمام سازمان را فرا خواهد گرفت و سرانجام منجر به ورشکستگی شرکت خواهد گردید (شالف و همکاران، ۲۰۰۳: ۲۹).

از نظر داویس[۵](۲۰۰۵) بحران مالی یک اتفاق برنامه­ریزی نشده­ای (اما نه الزاماً غیرمنتظره) می باشد که نیاز به اتخاذ تصمیم­های راهبردی و سریع دارد و اتخاذ تصمیم­های نادرست در این شرایط منجر به وارد شدن آسیب جدی به شرکت خواهد گردید (داویس، ۲۰۰۵: ۶۹).

ماده ۴۱۲ اصلاحیه قانون تجارت مصوب سال ۱۳۴۷، بحران مالی و ورشکستگی را این­گونه تعریف کرده می باشد: «ورشکستگی تاجر یا شرکت تجارتی در نتیجه توقف از تأدیه وجوهی که برعهده اوست، حاصل می‏گردد. پس ریسک ورشکستگی عبارت می باشد از احتمال اینکه یک تاجر یا شرکت نتواند در آینده وجوهی را که متعهد به پرداخت آن می باشد، پرداخت کند» (منصور، ۱۳۷۹: ۶۱).

برای شناخت بهتر بحران­های مالی، افزون بر تعاریف آن­ها، بایستی به ویژگی­های مشترک بحران­های سازمانی به توضیح زیر نیز توجه نمود (الیوت و همکاران[۶]، ۲۰۰۵: ۳۳۷-۳۳۶):

در این سایت فقط بخشهایی از این پایان نامه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

به سایت مرجع

www.homatez.com

مراجعه نمایید

 • بحران­ها اکثریت ذینفعان سازمان را تحت تأثیر قرار می­دهد.
 • در زمان بحران فشار زمانی برای پاسخ اضطراری هست.
 • یک بحران معمولاً از یک اتفاق غیر­منتظره نشأت می­گیرد.
 • بحران شرایط مبهمی را به­وجود می­آورد که عوامل و تأثیرات بحران را نامشخص می­سازد.
 • بحران تهدیدی جدی برای هدف­های راهبردی سازمان می باشد.

با در نظر داشتن تعاریف بحران و ویژگی­های ذکر گردیده در بالا، در این پژوهش شرکت­هایی به عنوان شرکت­های دارای بحران مالی در نظر گرفته ­می­گردد که مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شده­اند و پس، می­توان گفت بحران مالی هر رویدادی می باشد که می­تواند شروع شکست یک شرکت یا سازمان باشد.

۲-۲-۱-۱- علت های بحران مالی

بحران مالی نشانه­ای از شکست بنگاه اقتصادی می باشد که در این راستا درک صحیح و شناخت علت های پدیدآورنده بحران مالی به­وسیله مدیریت­مالی شرکت­ها بسیار ضروری و با اهمیت می باشد. اگر مدیران مالی آگاهی کافی از علل و علت های به­وجود آورنده بحران مالی داشته ­باشند، می­توانند با شناسایی به­موقع علائم بحران مالی در شرکت، قبل از سقوط شرکت، مدیریت را آگاه سازند و راه­کار­های پیش­گیرانه را ارائه کنند (جبارزاده­کنگرلویی و همکاران، ۱۳۸۸: ۶۲).

نیوتن[۷] (۱۹۹۸)، علت های بحران مالی را به­گونه کلی به دو دسته علت های‏ درون­سازمانی و برون­سازمانی تقسیم کرده می باشد. از نظر وی، علت های برون­سازمانی خارج از کنترل مدیریت و شامل ویژگی­های نظام اقتصادی، رقابت، تغییرات در تجارت و بهبودها و انتقالات در تقاضای‏ عمومی، نوسانات تجاری، تأمین مالی و اتفاقات ناگهانی به توضیح زیر می باشد (نیوتن، ۱۹۹۸: ۳۴-۳۳):

 1. ویژگی­های نظام اقتصادی: مدیریت شرکت بایستی پذیرای تغییرات رخ داده در ساختار اقتصادی باشد.
  شرکت­های بزرگ دارای سازمان هستند اما شرکت­های کوچک­تر بیش­تر در معرض خطر ورشکستگی قرار دارند، زیرا شرکت­های بزرگ بهتر می‏توانند در شرایط نبود ثبات بازار مقاومت کنند.
 2. رقابت: یکی از علت های بحران مالی رقابت می باشد. بعضی شرکت­ها به دلیل نداشتن توانایی لازم برای تطابق با محیط رقابتی از چرخه رقابت خارج می­شوند که راه­حل تطابق با محیط رقابتی می­تواند مدیریت کارا باشد.
 3. تغییرات در تجارت و بهبودها و انتقالات در تقاضای‏ عمومی: اگر شرکت‌ها از بکارگیری روش­های مدرن و شناخت وسیع و به­موقع خواسته‏های مصرف‏کننده جدید ناتوا­ن­باشند، شکست‏ خواهند خورد.
 4. نوسانات تجاری: مطالعات نشان داده می باشد که ناسازگاری بین‏ تولید و مصرف، ­استخدام نکردن، کاهش در میزان فروش، سقوط قیمت­ها و غیره باعث افزایش تعداد شرکت‌های ورشکسته شده می باشد.
 5. تأمین مالی: معضلات مرتبط با تأمین مالی، بیشتر از شرایط اقتصادی باعث ورشکستگی شرکت‌های‏ کوچک می‏گردد.
 6. اتفاقات ناگهانی: بعضی عوامل بسیار فراتر از کنترل شرکت می باشد مانند رویدادهای طبیعی. اتفاقات ناگهانی در همه جوامع صرف نظر از نظام خاص‏ اقتصادی آن­ها دیده می‏گردد.

نیوتن (۱۹۹۸)، علت های درون­سازمانی بحران مالی واحدهای‏ تجاری را عواملی می‏داند که می‏توان با بعضی اقدامات واحد ­تجاری‏ از آن­ها جلوگیری نمود. اغلب این عوامل ناشی از تصمیم‌گیری اشتباه می باشد و مسئولیت آن­ را بایستی به­گونه مستقیم متوجه خود واحد تجاری‏ دانست. علت های درون­سازمانی شامل ایجاد و توسعه بیش از اندازه اعتبار، مدیریت ناکارا، سرمایه ناکافی و خیانت و تقلب به توضیح زیر می باشد (نیوتن، ۱۹۹۸: ۳۵-۳۴):

 1. ایجاد و توسعه بیش از اندازه اعتبار: اگر شرکت، اعطای اعتبار به مشتریان را بیش از اندازه توسعه بخشد، در دریافت دیون از بدهکاران دچار مشکل می‏گردد.
 2. مدیریت ناکارامد: آموزش کافی­ندیدن، تجربه، توانایی و ابتکار مدیریت، واحد تجاری را در باقی­ماندن در عرصه رقابت و فن­آوری دچار مشکل می‏سازد. بیش­ترین تعداد ورشکستگی‌ها به این دلیل بوده‏اند. نبود همکاری و ارتباط مؤثر مدیریت با افراد حرفه‏ای، واکنش نامناسب و تصمیم­گیری نادرست در مواقع بحران مالی هم در این‏ طبقه قرار می‏گیرد.
 3. سرمایه ناکافی: در صورتی که سرمایه کافی نباشد شرکت ممکن‏ می باشد قادر به پرداخت هزینه‏های عملیاتی و تعهدات اعتباری در سررسید نباشد.
 4. خیانت و تقلب: تعداد اندکی از بحران­های مالی و ورشکستگی‌ها با برنامه‏ریزی، ساختگی و بر اثر تقلب می باشد.

[۱] Altman

[۲] Kash

[۳] Darling

[۴] Shaluf et al.

[۵] Davies

[۶] Elliot et al.

[۷] Newton

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤال­ های پژوهش:

نظر به اینکه هدف اصلی پژوهش حاضر، مطالعه ارتباط اقلام تعهدی، جریان­های نقدی، سرعت گزارشگری مالی با بحران مالی شرکت­ های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می باشد، برای رسیدن به این هدف، سؤال‌های اصلی زیر طراحی شده­ می باشد:

 1. آیا بین جریان­های نقدی شرکت­های سالم و شرکت­های دارای بحران مالی تفاوت معناداری هست؟
 2. آیا بین اقلام تعهدی (بر حسب اختیاری و غیراختیاری) شرکت­های سالم و شرکت­های دارای بحران مالی تفاوت معناداری هست؟
 3. آیا بین سرعت گزارشگری مالی شرکت­های سالم و شرکت­های دارای بحران مالی تفاوت معناداری هست؟
 4. آیا متغیر­های جریان­های نقدی، اقلام تعهدی و سرعت گزارشگری مالی توانایی پیش­بینی بحران مالی را دارند؟

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مطالعه ارتباط بین اقلام تعهدی و جریان­های نقدی و سرعت گزارشگری مالی و بحران مالی شرکت ­های پذیرفته ­شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد