thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تطبیقی الگوریتم های ترکیبی کارا به مقصود ارزیابی عملکرد مالی شرکت های بورس اوراق بهادار با بهره گیری از رویکرد فازی

قسمتی از متن پایان نامه :

۲-۱- مقدمه

 از اوایل قرن بیستم، سرمایه داری صنعتی و جمع آوری داده­های مالی و تجزیه و تحلیل آماری شرکت­ها ناگهان در آمریکا ترقی نمود. نشریات ادواری مالی مانند فورب، به کراتً آماره­هایی اعم از بازده سود سهام، سود هر سهم و بازده بر سرمایه­گذار (ROI) از شرکت­های انتخابی گزارش می­کردند. در سال ۱۹۱۸ سنا در گزارشی با عنوان «عایدات شرکت و درآمدهای دولت» آمار ۳۱۵۰۰ شرکت آمریکایی را که بازده بر سرمایه آنها ۱۵ درصد در سال ۱۹۱۷ بود جمع آوری نمود. هدف از این سند مطالعه حجم گران فروشی شرکت­های دولتی بود. از میان تمام پژوهش­های اولیه که در آن سالها با بهره گیری از داده­های جمع آوری شده انجام گردید، هدفمندترین پژوهش در زمینه سودآوری شرکت­های آمریکایی، کار لئونارد کروم[۱] با عنوان «قدرت سودآوری شرکت» در سال ۱۹۲۹ می­باشد. او داده­های اداره مالیات­های آمریکا را درمورد خالص بازده بر فروش ۴۵۵۰۰۰ شرکت در طول دوره ۱۹۲۷تا ۱۹۱۶ تجزیه و تحلیل نمود. بازده بر دارایی­ها تنها چند سال آخر نمونه در دسترس بود. به هر حال این کار مهم دارای ۹۴ نمودار و ۷۴ جدول داده بود که حاشیه فروش را به عنوان معیار کلیدی اندازه گیری عملکرد شرکت قبول کرده بود.

شناسایی معضلات ناشی از تفکیک مالکیت از مدیریت و تضاد منافع[۲] به زمان­های دور بر می­گردد. از زمانی که دو نفر از اساتید دانشگاه کلمبیا به نام آقایان آدلف برل[۳] و کاردینر مینز[۴] (۱۹۶۷) در کتابی تحت عنوان «شرکت­های مدرن و مالکیت خصوصی» سبک و سیاقی از مدیریت را که در جهت منافع فردی و گروهی خود اقدام می­نماید، افشا می­سازند. به عنوان مثال آنان ذکر می­کنند مدیران در جهت رشد منافع خود اندازه شرکت­ها را گسترش می­دهند حتی اگر این رشد غیراقتصادی و به زیان طبقه سهامدار باشد. زمانی که ارزیابی عملکرد و پاداش مدیران اجرایی متناسب با اندازه شرکت­ها می باشد شاهد وقوع این پدیده هستیم. یا زمانی که پاداش سالانه مدیران مبتنی بر ارقام حسابداری می باشد، انگیزه­های قوی برای مدیریت سود و دستکاری ارقام حسابداری هست (استرن[۵] و شیلی[۶]، ۲۰۰۱: ۱-۳).

در دو دهه آخر قرن بیستم میلادی شاهد تغییر و تحولات بنیادی در شرایط اقتصادی و روابط تجاری بین کشورها هستیم. آثار این تغییرات بسیاری از کشورهای جهان را، صرفنظر از وضعیت سیاسی و سطح توسعه اقتصادی آنها، فرا گرفته می باشد. عمده عوامل کلیدی در پیدایش شرایط متحول شده اقتصادی را    می­توان به قرار زیر تلخیص نمود (یونگ[۷] و اُبیرن[۸]، ۲۰۰۱: ۵-۶):

 • آزادسازی نرخ ارز در بازار پول و شناور شدن نرخ ارز.
 • مقررات­زدایی از فعالیت­های اقتصادی و به ویژه پایان یافتن کنترل­ها در زمینه حرکت سرمایه­ها.
 • جنبش جهانی خصوصی سازی در اقتصاد.
 • توافق همگانی در مورد تعرفه­ها و تجارت.
 • بسط و گسترش مؤسسات سرمایه­گذاری و اعتباری.
 • رشد حیرت­انگیز تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات.
 • تغییر دیدگاه نسل­ها نسبت به نوع پس­اندازها و سرمایه­گذاری­ها.

مجموعه این شرایط کلیدی زمینه­ساز پدیده جهانی شدن اقتصاد بوده می باشد. در شرایط جدید مدیران واحدهای تجاری با چالش­های جدیدی مواجهند. مانند می­توان به موارد زیر تصریح نمود:

 • امروزه سرمایه­گذاران قادرند برای کسب بازدهی بیشتر سرمایه­های خود را حرکت دهند زیرا سرمایه­ها دارای چنین خاصیتی می­باشند.
 • مدیران اجرایی نمی­توانند نسبت به بازارهای سرمایه بی­تفاوت باشند.
 • حداکثرسازی ثروت سهامداران از اهداف اصلی بنگاه­هاست.
 • حفظ هزینه­های سرمایه در سطح معقول از ضرورت­های تداوم فعالیت در بازار سرمایه می باشد.
 • ارزش­آفرینی برای بنگاه­ها عامل اصلی در ثروت­آفرینی طبقه سهامدار و حفظ تداوم فعالیت می باشد.

وجود تضاد منافع، موجب نگراني مالكان (سهامداران) گرديده تا جايي‌كه آنها براي اطمينان از تخصيص بهينه منابع خود توسط مديران، اقدام به بررسي و ارزيابي عملكرد مديران مي‌كنند. به مرور زمان مشخص شده می باشد كه برخي از تصميمات مديران ممكن می باشد موجب اتلاف منابع شركت و از بين رفتن ثروت مالكان گردد. از سوي ديگر، مديران همواره به دنبال اين بوده‌اند تا ضمن حداكثر كردن منافع خود، به مالكان اين اطمينان را بدهند كه تصميمات اتخاذ شده توسط آنها در جهت منافع مالكان مي‌باشد ( نمازي، ۱۳۸۴: ۱۵۶).

برخي مواقع شرکت­ها براي ايجاد انگيزه در مديران و همچنين کاهش تضاد منافع، با اعطاي پاداش يا ارائه سهام، آنها را در مالکيت شرکت سهيم مي­کنند و در صورتي که خود مديران با محدوديت­هايي مواجه باشند، سهام به نام اعضاي خانواده آنها صادر مي­گردد. دولت­ها نيز با داشتن منابع عظيم مالي (ماليات، منابع معدني و زيرزميني مثل نفت و گاز، عوارض، جريمه ها و …)، اقدام به تأسيس شرکت­هاي دولتي مي­کنند و يا درصدي از مالکيت شرکت­هاي ديگر را در اختيار مي­گيرند. شرکت­ها نيز براي رشد و گسترش و کسب منافع بيشتر در سهام ساير شرکت­ها سرمايه­گذاري مي­کنند و در زمره مالکان آن شرکت قرار مي­گيرند. در نتيجه، شرکت­هاي تک مالکي اوليه اکنون به حالتي درآمده­اند که مالکيت آنها در اختيار گروه­هاي مختلف مي­باشد. اين گروه­ها معمولاً داراي اهداف، سلايق، رفتار و توانايي­هاي متفاوت مي­باشند، و مالكان همواره به دنبال معياري هستند كه با بهره گیری از آن، عملكرد مديران را به بهترين نحو ممكن ارزيابي نمايند.

در این فصل پژوهش آغاز در مورد ارزیابی عملکرد و مبانی ایجاد کننده آن، بحث می­گردد. پس از آن روابط مالکیت- مدیر و تضاد منافع مطرح می­گردد تا زمینه برای اظهار مدیریت مبتنی بر ارزش  فراهم گردد. بعد از آن معیارهای مالی مورد بهره گیری در مدل ارائه شده پژوهش تشریح می­گردد. در انتهای مبانی نظری نیز اندکی در زمینه رویکرد فازی بحث می­گردد. در قسمت پیشینه پژوهش نیز پژوهش­های انجام شده که به نحوی با موضوع ارزیابی عملکرد مربوط می باشد، اظهار می­گردد. اضافه براین، به مقصود ایجاد پشتوانه برای بهره گیری از معیارهای ارزیابی عملکرد به عنوان متغیرهای مستقل، پژوهش­های انجام شده در این زمینه نیز مطرح می­شوند.

[۱] Leonard chrome

[۲] Conflict of Interest

[۳] Adolf Berle

[۴] Cardiner Means

[۵] – Stren

[۶] – Shiely

در این سایت فقط بخشهایی از این پایان نامه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

به سایت مرجع

www.homatez.com

مراجعه نمایید

[۷] – Young

[۸] – O’Byrne

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤال ­هاي پژوهش:

 1. آیا معیارهای مبتنی بر ارزش نسبت به معیارهای سنتی حسابداری محتوای اطلاعاتی بیشتری دارند؟
 2. آیا با بهره گیری از ترکیب معیارهای مبتنی بر ارزش و معیارهای سنتی حسابداری می توان مدلی جدید در اندازه­ گیری عملکرد مالی شرکت­ها ارائه نمود؟

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مطالعه تطبیقی الگوریتم های ترکیبی کارا به مقصود ارزیابی عملکرد مالی شرکت های بورس اوراق بهادار با بهره گیری از رویکرد فازی با فرمت ورد