thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تاثیر تکانه های جریان وجوه نقد بر ساختار دارایی و سرمایه شرکت های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

۲-۱۵- ساختار سرمایه

حقوق صاحبان سرمايه عبارت از باقي مانده اي می باشد كه از كسر جمع بدهي هاي واحد تجاري از جمع دارايي هاي آن حاصل مي گردد.

حقوق صاحبان سهام معمولاً شامل اقلام زير می باشد[۵]:

الف- سرمايه پرداخت شده

ب- اندوخته ها

ج- سود(زيان ) انباشته بر روي سرمايه گذاري

آورده صاحبان حساب سرمايه

آورده صاحبان سرمايه عبارت از افزايش در حقوق صاحبان سرمايه ناشي از سرمايه گذاري در واحد تجاري جهت كسب افزايش حقوق مالكانه مي باشد. آورده صاحبان سرمايه معمولاً نقدي می باشد، اما  مي تواند به صورت غير نقدي و يا در قالب تبديل مطالبات نقدي حال شده اشخاص و همچنين  به شكل افزايش سرمايه از محل سود نقدي نيز باشد[۸].

 


ستانده صاحبان سرمايه

ستانده صاحبان سرمايه عبارت از كاهش در حقوق صاحبان سرمايه ناشي از انتقال دارايي ها  به صاحبان سرمايه يا ايجاد بدهي در قبال آن ها به مقصود كاهش حقوق مالكانه و يا تــوزيع سود  مي باشد. ستانده صاحبان سرمايه مشتمل بر توزيع بين صاحبان سرمايه، تقسيم اندوخته ها و بازگشت سرمايه ناشي از كاهش اختياري سرمايه مي باشد[۸].

۲-۱۶- ارتباط جریان وجوه نقد با ساختار دارایی و سرمایه

         وجوه نقد از منابع مهم وحیاتی هر واحد اقتصادی می باشد. پس ایجاد توازن بین وجوه نقد موجود و نیازهای نقدی، یکی از مهمترین عوامل سلامت اقتصادی واحد تجاری و تداوم آن می باشد [۱]. علاوه بر آن زمانی که بحث تجزیه و تحلیل نقدینگی مطرح می گردد، اطلاعات صورت جریان وجوه نقد، به مراتب قابل اتکاءتر از اطلاعات ترازنامه می باشد، زیرا داده های تراز نامه وضعیت بنگاه اقتصادی را در یک مقطع زمانی اندازه گیری می کند، در حالی که صورت جریان وجوه نقد تغییرات در سایر صورت های مالی را گزارش می کند، و اصولاً تخصیص های اختیاری را می زداید[۲].

به گونه کلی در پاسخ به این سوال که چرا واحدهای تجاری مبادرت به تهیه صورت جریان وجوه نقـد می کنند؟ گـروهی عقیده دارند که صـورت جریان وجـوه نقد عـلاوه بر فعالیت های سرمایه گذاری ( شامل مخارج سرمایه ای واحد تجاری ) در زمینه های غیر سرمایه گذاری ( مانند کمک به واحد های تجاری در حذف تخصیص های اختیاری، اظهار چگونگی تغییرات در سایر صورت های مالی، بهبود پیش بینی ها در جهت تامین مالی آتی و غیره ) نیز مورد بهره گیری قرار می گیرد[ ۱۷] و[۱۸]. گروهی دیگر عقیده دارند که صورت جریان وجوه نقد می تواند معرف نحوه ی تخصیص وجوه نقد مورد بهره گیری توسط شرکت ها باشد، به بیانی دیگر رفتار شرکت ها را در نحوه تخصیص وجوه نقد اظهار می کند[۲۲]. بر این اساس می توان نتیجه گرفت که این موضوع بایستی بیش از پیش مورد مطالعه و مطالعه قرار گیرد، زیرا شرکت ها بیشتر منابع خود را بر روی سرمایه گذاری ها یا کاهش تامین مالی خارجی به کار می گیرند. هر چند شرکت ها برای بهبود نقدینگی و گردش وجوه نقد بالاتر و تامین مالی خارجی جدید کوشش می کنند به بازارهای مالی جدید دست یابند[۱۷].

تغییر در جریان وجوه نقد عملیاتی به عنوان منبع و سرچشمه وجوه نقد شرکتها، تاثیر بسزایی بر روی ساختار دارایی وسرمایه مانند وجوه نقد نگهداری شده، سرمایه گذاری و تامین مالی خارجی دارد. افزایش در وجوه نقد شرکتها، در کوتاه مدت موجب افزایش پس انداز و کاهش تامین مالی خارجی ( کاهش بدهی از طریق استقراض و یا کاهش فروش سهام سر مایه ) می گردد که این امر منجر به تغییر دردارایی و سرمایه شرکت به همان میزان می گردد، اما در بلند مدت افزایش سرمایه گذاری و تامین مالی خارجی به دنبال خواهد داشت، زیرا شرکتها از محل وجوه نقد نگهداری شده اقدام به سرمایه گذاری منطقی می نمایند. اما بدلیل اینکه وجوه پس انداز شده برای پروژه های سرمایه گذاری کفاف نمی کند، بناچار دست به استقراض می زنند، هر چند واحـد های تجاری در بلند مدت نیز ممکن می باشد، بخشی از جریانات نقدی ورودی را همانند دوره های کوتاه مدت پس انداز نمایند، اما این وجوه نمی تواند تمام نیازهای مالی آنها را جهت سرمایه گذاری تامین نماید. افزایش در میزان سرمایه گذاری و تامین مالی خارجی در بلند مدت نیز موجب تغییر در ساختار دارایی و سرمایه شرکت ها به همان میزان می گردد[۲۱].

شرکت ها در کوتاه مدت یک بخش عمده ای ازوجوه نقد نگهداری شده را به جای پرداخت سود سهام یا انجام مخارج سرمایه ای ترجیحاً به کاهش تامین مالی اختصاص می دهند، به گونه ای که کاهش تامین مالی خارجی دردوره جاری موجب افزایش ظرفیت تامین مالی آتی می گردد، به همین دلیل شرکت ها قبل از تخصیص دادن وجوه نقد برای پروزه ها و سرمایه گذاری های آتی، اقدام به کاهش تامین مالی خارجی  می نمایند. پس می توان نتیجه گرفت که یک ارتباط مستقیم بین افزایش و یا کاهش سرمایه گذاری و تامین مالی خارجی با ساختار دارایی و سرمایه هست [۱۹] و [۲۰].

سوالات یا اهداف پایان نامه :

در این سایت فقط بخشهایی از این پایان نامه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

به سایت مرجع

www.homatez.com

مراجعه نمایید

 سوالات پژوهش:

۱- چـــــگونه شرکت ها وجوه نقد را تخصیص می دهند؟

۲- نحوه ی تخصیص وجوه نقد چه تاثیری بر روی ساختاردارایی و سرمایه دارد؟

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مطالعه تاثیر تکانه های جریان وجوه نقد بر ساختار دارایی و سرمایه شرکت های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

دسته بندی : پایان نامه ها

پاسخ دهید