thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تطبیقی الگوریتم های ترکیبی کارا به مقصود ارزیابی عملکرد مالی شرکت های بورس اوراق بهادار با بهره گیری از رویکرد فازی

قسمتی از متن پایان نامه :

۳-۳- متغيرهاي پژوهش

متغير يک مفهوم می باشد که بيش از دو يا چند ارزش يا عدد به آن اختصاص داده مي‌گردد. به عبارت ديگر، متغير به ويژگي‌هايي گفته مي‌گردد که مي‌توان آن­ها را نظاره يا اندازه­گيري نمود و دو يا چند ارزش يا عدد را جايگزين آن­ها نمود. عدد يا ارزش نسبت داده شده به متغير، نشان‌دهنده تغيير از يک فرد به فرد ديگر يا از يک حالت به حالت ديگر می باشد (دلاور، ۱۳۷۱).

در این پژوهش با در نظر داشتن اینکه به ارائه یک مدل ارزیابی عملکرد می­پردازیم، معیارهای مالی مورد بهره گیری در مدل پژوهش به مقصود رتبه بندی شرکت­های بورسی را معرفی می­کنیم.

۳-۳-۱- معیارهای مالی سنتی حسابداری

در اين پژوهش چهار معیار بازده دارایی­ها، بازده حقوق صاحبان سهام، نسبت قیمت به درآمد هر سهم و سود هر سهم به عنوان معیار ارزیابی عملکرد و به نمایندگی از دیدگاه حداکثر کردن سود انتخاب شده می باشد. دليل عمده براي انتخاب بازده دارايي‌ها و بازده حقوق صاحبان سهام به‌عنوان متغيرهايي براي ارزيابي عملکرد شرکت اين می باشد که، اين نسبت‌ها با استراتژي شركت و عملكرد مديريت ارتباط مستقيم دارند. به عنوان مثال، ۸۰ درصد پژوهش‌هايي كه به بررسي عملكرد شركت‌ها پرداخته‌اند، “بازده دارايي‌ها” را به‌عنوان يك معيار مهم ارزيابي عملكرد انتخاب نموده‌اند(ولف[۱]، ۲۰۰۳؛ ۱۵۶).

اين تقسيم­بندي از پژوهش یالشین (۲۰۱۲) انتخاب شده می باشد.

۳-۳-۲- معیارهای مالی مبتنی بر ارزش

در این سایت فقط بخشهایی از این پایان نامه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

به سایت مرجع

www.homatez.com

مراجعه نمایید

همانطور که قبلاً و در فصل دو تصریح کردیم، هدف سیستمهای مدیریت مبتنی بر ارزش، کاستن از عدم وجود همسویی بین اهداف نمایندگان و مالکان می­باشد. به علاوه، طرفداران سیستمهای مدیریت مبتنی بر ارزش می­گویند که یک پاسخ خیلی خوبی به هر دو مشکل مطرح شده در تئوری نمایندگی پیدا کرده­اند تا بدین وسیله موجب شوند فکر و رفتار مدیران، همسویی بیشتری با فکر و رفتار مالکان پیدا می­کند.

به علاوه، به مقصود ارزيابي دقيق­تر، صرفاً نمی­توان به متغيرهاي حسابداري اتکاء نمود و نسبت­هاي مهم اقتصادی نيز مد نظر قرار گرفته­اند. با در نظر داشتن این توضیحات و مطالعات انجام شده در زمینه ارزیابی عملکرد همچون یالشین و همکاران (۲۰۱۲) معیارهای مالی ارزش افزوده اقتصادی، ارزش افزوده بازار و ارزش افزوده نقدی به نمایندگی از دیدگاه حداکثر کردن ثروت انتخاب شدند.

افزون بر اين، هريک از اين متغيرها در پژوهش­هاي متعددي براي ارزيابي عملکرد  شرکت­ها به کار   رفته­اند، که به گونه جداگانه براي هر متغير بيان مي­گردد؛

ارزش افزوده اقتصادی: استیوارت (۱۹۹۱)، یومورا (۱۹۹۶)، فرناندز (۲۰۰۱)، یالشین و همکاران (۲۰۱۲)

ارزش افزوده بازار: استیوارت (۱۹۹۱)، دی­ووت (۲۰۰۵)، لی و کیم (۲۰۰۹)، یالشین و همکاران (۲۰۱۲)،

ارزش افزوده نقدی: مجازی و اسکویی (۲۰۰۷)، یالشین و همکاران (۲۰۱۲)

[۱] Wolfe

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤال ­هاي پژوهش:

  1. آیا معیارهای مبتنی بر ارزش نسبت به معیارهای سنتی حسابداری محتوای اطلاعاتی بیشتری دارند؟
  2. آیا با بهره گیری از ترکیب معیارهای مبتنی بر ارزش و معیارهای سنتی حسابداری می توان مدلی جدید در اندازه­ گیری عملکرد مالی شرکت­ها ارائه نمود؟

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مطالعه تطبیقی الگوریتم های ترکیبی کارا به مقصود ارزیابی عملکرد مالی شرکت های بورس اوراق بهادار با بهره گیری از رویکرد فازی با فرمت ورد


دیدگاهتان را بنویسید