thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیرعملکرد مدیریتی و اطلاعاتی بر محافظه کاری شرطی وغیرشرطی 

قسمتی از متن پایان نامه :

رويكرد حسابداري: همانند سود هرسهم، بازده حقوق صاحبان سهام، طریقه رشد مبلغ فروش، جريانهاي نقدي

  1. رويكرد مديريت مالي: همانند بازدهي هرسهم، بازده سود سهام ، بازده سرمايه گذاري، قيمت سهام، معادله خط بازار سرمايه و مدل قيمت گذاري داراييهاي سرمايه اي
  2. رويكرد اقتصادي: همانند ارزش افزوده اقتصادي ، ارزش افزوده اقتصادي پالايش شده و بهره وري فراگير.
  3. رويكرد تلفيقي: كه حاصل تركيب ارزش بازار و اطلاعات حسابداري می باشد ، همانند نسبت ، شاخص قیمت به سود، نسبت Q توبین، و نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری هر سهم.

در یک تقسیم بندی کلی تر معیارهای عملکرد را می توان به دو گروه مالی و غیر مالی طبقه بندی نمود،معیارهای غیر مالی شامل معیارهای تولیدی، بازاریابی، اداری، وو معیارهای اجتماعی می باشد و نسبتهای مالی مانند تکنیک هایی می باشد که به عنوان معیار مالی پیشنهاد شده می باشد.

(اشپیگلمن[۱] ، ۱۹۹۴).

این ارزیابی ها از نظر دولت ها ، بانک ها و مؤسسات مالی اعتباری نیز مهم می باشد . اما آن چه بیشتر اهمیت دارد از دید سرمایه گذاران می باشد، زیرا این قشر حاضر نیستند که در شرکت های با ریسک بالا سرمایه گذاری کنند و لذا اگر هم این کار را انجام دهند به ازای ارزش بیشتر، بازدهی بیشتر مورد انتظار خواهد بود.(تقوی، ۱۳۸۱)

عدم كارايي مديريتي نيز يكي از شاخص هاي بسيار مهم براي واحد اقتصادي مي باشد زيرا در صورت كاهش اين شاخص واحد اقتصادي به اهداف خود دست مي يابد روشهاي اندازه گيري عملكرد مدیریت شركت و يافتن راهكارهاي كنترل عملكرد آنها دارای روش های زیاد و همچنین پیچیدگی های خاص خود می باشد اما يكي از مهم ترين اين شاخص ها،  نسبت سود خالص بر كل دارايي ها (ROA) مي باشد (یوشی ساتو،۲۰۱۲).

۲-۴- نسبت دوپونت ROA))

حدود ۸۵ سال پیش شرکت دوپونت برای درک هرچه بیشتر عملکرد مالی شرکت خود بهره گیری از مدل و نموداری را آغاز نمود که بوسیله آن روابط متقابل بین نسبت های مالی نشان داده می گردید(گلدوین، ۱۹۹۸). پس از آن تحلیلگران مالی از این نمودار بهره گیری کردند و بتدریج و با گذر زمان تغییراتی در آن دادند تا آن را با وضع صنایع و سازمان های مورد نظر خود متناسب کنند.محور مدل دوپونت بر محاسبه بازده دارایی ها و حقوق صاحبان سهام می باشد(مدرس و مهرجو، ۱۳۸۶).

  • ROA =

ROA در واقع توضیح مختصری از سود آوری شرکت در صورت سود و زیان می باشد که به وسیله منابع در دسترس و دارایی های ارائه شده در ترازنامه اظهار می گردد، پس یک عامل مناسب جهت رسیدگی به تاثیر آن بر محافظه کاری مدیریت در تخصیص منابع می باشد (یوشی ساتو، ۲۰۱۲). معیار ROA شاخص ارتباط بين سودآوري شركت با جمع دارايي هاي آن می باشد، اين امر ايده اي را مي دهد كه با چه كارايي مديريت از دارايي ها براي توليد سود بهره گیری مي كند.

(پورزمانی و همکاران، ۱۳۹۱).

با مدل دوپونت می توان عوامل سودآوري، ارتباط میان بازده سرمایه گذاري ها و دو عامل گردش کل دارایی ها و حاشیه سود را مطالعه نمود و به نقاط قوت و ضعف سودآوري شرکت ها پی برد. به همین جهت بهره گیری کنندگان اطلاعات مالی با در نظر داشتن نمودار دوپونت به راحتی می توانند از کیفیت سودآوري و وضعیت مالی شرکت، اطلاع حاصل کنند(زنجیردار و خالقی، ۱۳۹۳).

امیر و همکاران ( ۲۰۰۷ ) به مطالعه واکنش سرمایه گذاران به بازده حقوق صاحبان سهام عادي و اجزاي دوپونت آن یعنی خالص حاشیه سود، گردش کل دارایی ها و اهرم مالی پیرامون اعلام سود فصلی پرداختند، در این پژوهش اثبات گردید که فعالان بازار بلافاصله پس از اعلام بازده دارایی غیرعادي، گردش دارایی غیرعادي و نسبت سود عملیاتی غیرعادي (بیش از حدانتظار) واکنش نشان می دهند و خالص حاشیه سود تأثیر بیشتري بر واکنش فعالان بازار دارد. همچنین با تحلیل رگرسیون نشان داده گردید که بازده حقوق صاحبان سهام عادي، خالص حاشیه سود و گردش کل دارایی ها بر روي بازده هاي سهام مؤثر هستند. سولیمان[۲] ( ۲۰۰۸ ) به مطالعه بهره گیری از تحلیل دوپونت توسط دست اندرکاران بازار پرداخت این پژوهش به گونه جامع اجزاء دوپونت را مطالعه نمود. وي استدلال نمود که به دلیل این که تنها تغییرات در گردش دارایی هاي عملیاتی در پیش بینی تغییرات آتی بازده خالص دارایی هاي عملیاتی معنادار هستند، پس بازار به تغییرات در گردش دارایی هاي عملیاتی واکنش دارد و گردش دارایی هاي عملیاتی اهمیت بیشتري در تصمیمات سرمایه گذران دارد.

تجزیه و تحلیل دوپونت بازده سرمایه گذاری ROA را به دو مجموعه حاصل ضربی حاشیه سود و گردش دارایی ها تقسیم می کند.این تجزیه تحلیل مفید می باشد زیرا اجزا ROA هریک جنبه های مختلفی از عملیات شرکت را اندازه گیری می کنند، طرفداران این نوع تجزیه و تحلیل ادعا می کنند که اجزا ROA بینش بیشتری را در ارتباط با شرکت و عملیات آن ایجاد می کند و به پیش بینی کمک می کند(اوحدی،۱۳۹۰).

۳٫Spigelman

۱٫Soliman

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

در این سایت فقط بخشهایی از این پایان نامه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

به سایت مرجع

www.homatez.com

مراجعه نمایید

آیا عملکرد مدیریتی و اطلاعاتی بر محافظه کاری شرطی و غیر شرطی  تاثیر می گذارند یا خیر؟

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان :  با فرمت ورد تاثیرعملکرد مدیریتی و اطلاعاتی بر محافظه کاری شرطی وغیرشرطی 

دسته بندی : پایان نامه ها

پاسخ دهید